Ա.Շաքարյան. Ժամանակն է, որ Ցեղասպանության հարցով զբաղվեն իրավաբանները
«Ցեղասպանության հարցով այսօր պետք է դադարեն զբաղվել պատմաբանները: Այդ հարցով պետք է զբաղվեն իրավաբանները` ի վերջո ցեղասպանությունը հանցագործություն է, իսկ հանցագործությամբ զբաղվում են իրավաբանները»,- Ծիծեռնակաբերդում լրագրողներին ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նրա խոսքով, ցեղասպանությունից 97 տարի անց մենք շարունակում ենք պահանջել ճանաչում ու փոխհատուցում` տարածքների վերադարձ, բայց ցավոք մինչև հիմա չենք պատկերացնում տարածքների վերադարձը, արդյոք ուզում ենք վերդարարձնել Կարսը, Անին, թե՞ ամբողջ Արևմտյան Հայաստանը.«Մենք խոսում ենք դրամական փոխհատուցումից, սակայն չգիտենք, թե որքան գումար ենք ուզում և ինչ մեխանիզմով»,- ասաց Շաքարյանն ու նշեց, որ այժմ միասնական բոլոր ջանքերը պետք է ուղղվեն հենց այս հարցերին պատասխան տալու ուղղությամբ:
Թուրքիան, ավանդաբար, հերքում է 20-րդ դարի սկզբին շուրջ 1.5 մլն հայերի զանգվածային ոչնչացման մեղադրանքները և խիստ հիվանդագին է արձագանքում այդ հարցում Արևմուտքի քննադատությանը:

Society 12:00 24/04/2012
We should leave the Armenian Genocide not to historians but to lawyers, Turkish studies expert Artak Shakaryan told reporters in Tsitsernakaberd.
According to him, 97 years after the Genocide, we continue to demand recognition and compensation, return of territories, but unfortunately we don’t know what territories we want to return - Kars, Ani, or the entire territory of Western Armenia?
“We talk about compensation, but we don’t know how much money we demand and by what mechanism,” the expert said and added that currently we should combine our efforts towards giving answers to these questions.
Turkey insists on denying the fact of Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman government in the early 20th century.