Հասարակություն 09:05 24/04/2012
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ ներկայացնում ենք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը.
Այսօր մենք, ինչպես և շատ շատերն ամբողջ աշխարհում, գլուխ ենք խոնարհում Հայոց մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև: Այսօր մենք լուռ բարձրանում ենք Ծիծեռնակաբերդի բարձունք, որովհետև անպատմելի բան է կատարվել: Եվ հուշահամալիրի պատերին մենք ոչինչ չենք գրել, որովհետև ոչ մի բառ չի կարող արտահայտել այն, ինչ մենք զգում ենք:
Սիրելի՛ հայ ժողովուրդ,
Մեր պատմության հազարամյակների մատյանում ոսկեհատիկ ցորենի պես հավաքել ու ամբարել ես էջեր, առանց որոնց հնարավոր չէ պատկերացնել այսօրվա ու վաղվա մեր կյանքը, մեր ազգային դիմագծի ամբողջականությունն ու առանձնահատկությունը: Ցավոք, այդ էջերը միայն հաղթանակների ու վերելքների մասին չեն:
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը` սևահանդերձ ապրիլի 24-ը, ոչ միայն մեր համազգային սգի, այլև մեր ապրելու համառության և բարոյական նկարագրի օրն է: Չլիներ մեր հիշողության համառությունը, մենք ո՛չ Սարդարապատ կունենայինք 1918-ին, ո՛չ էլ ազատ ու անկախ Հայաստան ու Արցախ և մեր կողքին՝ Հայոց Սփյուռք:
Քույրե՛ր ու եղբայրնե՛ր,
Այս օրը կանցնի և մենք կշարունակենք ապրել առօրյա մեր կյանքը, սակայն ակնթարթներ կան ժամանակի հոլովույթում, երբ մենք առանձնահատուկ կերպով միասնական ենք, հավաքական, անբաժանելի ու անբեկանելի: Այս օրը հենց այդ ակնթարթներից է` ազգահավաքի ու հայրենահավաքի:
Երեք տարի հետո ոչ միայն Հայոց մեծ եղեռնի 100-ամյակն է, այլև հիշողությամբ ու կամքով ապրելու՝ «մի քանի հազար գումարած 100»-ամյակը: Ինչ ստեղծել ենք այսուհետև էլ տեր ենք, ինչ կորցրել ենք` չենք մոռացել և չենք մոռանա, որովհետև դարձյալ դրա տերն ենք: Մենք մանկուրտ չենք, մենք Հայոց Աշխարհն ենք:
Որպես առհավատչյա մեր չմարող հիշողության և կենաց երդման՝ մենք քաղաքամայր Երևանում ի հիշատակ բոլոր ժամանակների մեր նահատակների ու անմեղ զոհերի՝ Սուրբ Նահատակաց եկեղեցի կերտելու իղձն ունենք: Միասին ենք անելու՝ մեր հայացքն ուղղած ապագային: Միայն ազգովին:
Միասին էլ ամրացնելու ենք մեր պետությունը՝ Հայոց հայրենիքը ու միասին էլ գալիք սերունդներին ենք փոխանցելու նոր հաղթանակների հիշողությունը: Իսկ միասին նշանակում է մեծով ու փոքրով, հողի մշակով ու մտավորականով, սփյուռքահայով ու հայրենաբնակով և մանավանդ այն պետությամբ, որն այլևս թույլ չի տալու ցեղասպանական որևէ արարք կամ գործողություն հայ մարդու դեմ: Որևէ մարդու դեմ»:

Президент Армении Серж Саргсян: Ни одно слово не может выразить то, что мы чувствуем
Президент Армении Серж Саргсян обратился с посланием в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян. Как сообщает пресс-служба главы государства, в послании сказано:
Сегодня мы, как очень многие во всем мире, склоняем головы перед памятью невинных жертв Геноцида армян. Сегодня мы молча поднимаемся на Цицернакабердский холм, потому что случившееся тогда попросту неописуемо. И на стенах мемориального комплекса мы ничего не написали, потому что ни одно слово не может выразить то, что произошло, то, что мы чувствуем.
Дорогой армянский народ!
В тысячелетней летописи нашей истории, ты, как зерна золотой пшеницы, собрал и сохранил страницы, без которых невозможно представить нашу сегодняшнюю и завтрашнюю жизнь, целостность и специфику нашего национального образа. К сожалению, эти страницы не только про победы и достижения.
День памяти жертв Геноцида – 24 апреля, облачен в черное; это день нашей всенародной скорби, но также день нашего упорного стремления к жизни, характеризующий наш нравственный образ. Не будь мы упорны в своей памяти, мы не добились бы победы в Сардарапате в 1918-м, свободы и независимости для Армении и Арцаха, как и не было бы рядом с нами армянской Диаспоры.
Сестры и братья!
Пройдет этот день, и мы продолжим нашу будничную жизнь. Однако определенные мгновения на витках исторического времени заставляют нас проявлять особое единство, солидарность, неделимость и непреклонность. Этот день является как раз подобным мгновением, когда наши помыслы и действия направлены к единению нации и нашего отечества.
Через три года мы отметим не только 100-летие Геноцида, но и наше стремление, нашу волю с той же памятью прожить «еще много тысячелетий и еще сотню лет». Всему, что было создано нами, мы и впредь хозяева. Все, что было утеряно, не забыто и никогда не будет забыто, потому что мы всему тому хозяева по праву. Мы не манкурты, мы – Армения.
Как свидетельство нашей нетленной памяти и клятвы верности жизни, мы, в нашей столице – Ереване –намерены возвести церковь Святых мучеников в память о всех павших и всех наших невинных жертв всех времен. Мы ее будем возводить вместе, устремив свой взгляд в будущее. Исключительно средствами всего нашего народа.
И вместе же мы будем укреплять наше государство – наше армянское отечество – и также вместе передадим грядущим поколениям память о новых победах. А вместе значит, стар и млад, земледелец и интеллигент, армянин из Диаспоры и живущий на Родине и, особенно, наше государство, которое более не никогда не позволит никаких действий или актов геноцида против армян, да и против любого человека».