Օսկանյանը ԲՀԿ-ում քաղաքական դիսկոմֆո՞րտ է ստեղծում
Անդրադառնալով խորհրդարանական ընտրություններում երկրորդ «ֆավորիտ» կուսակցության` ԲՀԿ-ի գործունեությանը` «Голос Армении»-ն գրում է. «Այն, ինչ իրականցնում է ԲՀԿ-ն քաղաքականություն չէ, այդ կուսակցության մասին հայտնի է միայն այն, որ իրենք հրաժարվում են կոալիցիոն գործունեության համար պատասխանատվություն կրել` չնայած, որ տնօրինում են պետական բյուջեի 35%-ը և ունեն մի շարք նախարարական պորտֆելներ»:
Թերթը նկատում է, որ Օսկանյանի մուտքը ԲՀԿ պետք է քաղաքական կշիռ հաղորդեր այդ կուսակցությանը, սակայն նախկին արտգործնախարարն ավելի շատ արջի ծառայություն մատուցեց ԲՀԿ-ին, քանի որ այնպիսի հայտարարություններ արեց, որոնք հետո ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ստիպված եղավ հերքել: Մասնավորապես «ГА»-ն հիշեցնում է ձևական կոալիցիայի մասին Օսկանյանի հայտարարությունները, որոնք Ծառուկյանը ստիպված եղավ ներկայացնել որպես Օսկանյանի անձնական կարծիք, որը չի համընկնում կուսակցության պաշտոնական դիրքորշմանը, իսկ ավելի ուշ Օսկանյանը հայտարարեց, թե ինքն անձամբ է տեսել, որ ԲՀԿ առաջնորդը զենքով է գնացել ժողովրդի հետ հանդիպման, այնինչ` ԲՀԿ-ի պաշտոնական հայտարարության մեջ այդ փաստը հերքվում էր: Ըստ «ГА»-ի, ԲՀԿ-ի վարկանիշը պայմանավորված է ոչ թե որպես քաղաքական ուժ իր ծանրակշիռությամբ, այլ Գագիկ Ծառուկյանի բարեգործական հիմնադրամի գործունեությամբ: Թերթը նաև հիշեցնում է, որ 2011թ-ին ստորագրված կոալիցիոն հուշագրում ԲՀԿ-ն պարտավորվել է 2013թ-ի նախագահական ընտրություններում պաշտպանել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը:

Пресса дня 11:17 26/04/2012
Что в политическом смысле представляет из себя партия «Процветающая Армения», никто не знает, пишет газета «Голос Армении».
«Мы знаем о партии Царукяна лишь то, что она отказывается брать на себя ответственность за деятельность правящей коалиции в то время, как ее министры и сегодня распоряжаются 35% госбюджета», - отмечает издание.
Согласно газете, казалось бы, приход в партию Вардана Осканяна призван был восполнить политическую составляющую, однако дело еще больше запуталось вплоть до того, что Царукяну пришлось самому объяснять, что подразумевал экс-министр иностранных дел под определением "формальная коалиция". На прошлой неделе Царукян объявил, что резкая критика Осканяна в адрес коалиции -это его личное мнение, к мнению партии, по его словам, эта критика никакого отношения не имеет.
«В разгар предвыборной агитации Осканян подложил жирную свинью Царукяну, объявив, что тот пришел на очередную встречу с избирателями при оружии. И окружение Царукяна, и сам Царукян опровергли появившиеся в СМИ слухи об оружии. ...Повышенный интерес населения к "Процветающей Армении" вызван деятельностью благотворительного фонда Гагика Царукяна, а отнюдь не ее прорывными политическими планами и программами», - пишет газета.
«Голос Армении» также напоминает, что коалиционным документом от 2011 года Царукян изъявил готовность поддержать на президентских 2013 года выборах кандидатуру Сержа Саргсяна.