«Համանախագահների հայտարարությունը չի բացահայտում սադրիչ գործողությունների հասցեատիրոջը»
«Ժամանակն է, որ համանախագահները իրերն իրենց անուններով կոչեն, այլապես նման հայտարարութունները պարարտ հող են ստեղծում ադրբեջանական սադրանքների համար»,- մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարությունը՝ Panorama.am-ին ասաց փորձագետ Էդգար Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ անցնող շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի զինծած ուժերը հայ-ադրբեջանական սահմանում և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ակտիվորեն խախտել են հրադադարի ռեժիմի կանոնները, ինչի արդյունքում հայկական կողմից 3 զինծառայող մահացել է, ևս 2-ը՝ վիրավորվել են: Կրակահերթ է բացվել նաև հայկական բնակավայրերի՝ սահմանամերձ դպրոցների ու մանկապարտեզների ուղղությամբ:
Իսկ ԵԱՀԿ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Նման անմիտ գործողությունները խախտում են կողմերի՝ ուժի գործադրումից զերծ մնալու և ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու ստանձնած պարտավորությունները, միաժամանակ հակասելով 2012 թ-ի հունվարի 23-ին նախագահներ Ալիևի և Սարգսյանի ընդունած համատեղ հայտարարության ոգուն»:
Ըստ փորձագետի՝ նման հերթապահ հայտարարությունները չեն նպաստում սահմանագծում առկա իրավիճակի լիցքաթափմանը, քանի որ Ադրբեջանն օգտվելով ընդհանուր ու ստանդարտ հայտարարություններից, նոր սադրիչ գործողությունների է գնում:
«Ցավալի է, երբ իմանալով ճշմարտությունը կարդում ես համանախագահների տարածած հայտարարությունը, քանի որ դրանում այդպես էլ պարզություն չի մտցվում, թե իրականում, ով է խախտել հրադադարի ռեժիմը և ով է պատասխան տալու մարդկային կորուստների համար»,- ասաց նա:
Է. Հովհաննիսյանի խոսքերով, քանի դեռ կոնկրետ քննադատության հասցեատերը չի մատնանշվում ու պատասխանատվության չի ենթարկվում, անհնար է խոսել իրավիճակի կայունության կամ նման դեպքերի բացառման մասին:

Политика 14:18 28/04/2012
«Настало время для того, чтобы сопредседатели называли вещи своими именами, в противном случае такие заявления создадут благоприятную почву для предприятия азербайджанской стороной таких провокаций»,– комментируя распространенное сопредседателями Минской группы ОБСЕ заявление, отметил в беседе с Panorama.am эксперт Эдгар Ованнисян.
Напомним, что в течение прошедшей недели вооруженные силы Азербайджана активно нарушали режим прекращения огня на линии соприкосновения армяно-азербайджанских и карабахо-азербайджанских ВС, в результате чего погибли 3, ранены 2 военнослужащих. Обстрелу подверглось и пограничное армянское село, в результате чего были эвакуированы детсад и школа.
В заявлении сопредседателей ОБСЕ, в частности, отмечено: «Подобные бессмысленные действия нарушают приверженность сторон к отказу от использования силы и поиску сторон к мирному урегулированию карабахского конфликта, а также противоречат духу совместного заявления президентов Саргсяна, Медведева и Алиева от 23 января 2012 года».
По словам эксперта, такие дежурные заявления не способствуют разрядке ситуации на линии соприкосновения, так как Азербайджан, пользуясь общими и стандартными заявлениями, предпринимает новые провокационные действия.
«Печально, зная истину, читать заявление, распространенное сопредседателями, так как в них так и не вносится ясность относительно того, кто нарушил режим прекращения огня и кто ответит за людские потери»,– подчеркнул он.
По мнению Эдгара Ованнисяна, до тех пор, пока не указывается и не привлекается к ответственности конкретный адресат критики, невозможно говорить о стабилизации ситуации и исключении таких случаев.