«Համանախագահների հայտարարությունը չի բացահայտում սադրիչ գործողությունների հասցեատիրոջը»
«Ժամանակն է, որ համանախագահները իրերն իրենց անուններով կոչեն, այլապես նման հայտարարութունները պարարտ հող են ստեղծում ադրբեջանական սադրանքների համար»,- մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների տարածած հայտարարությունը՝ Panorama.am-ին ասաց փորձագետ Էդգար Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ անցնող շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի զինծած ուժերը հայ-ադրբեջանական սահմանում և ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ակտիվորեն խախտել են հրադադարի ռեժիմի կանոնները, ինչի արդյունքում հայկական կողմից 3 զինծառայող մահացել է, ևս 2-ը՝ վիրավորվել են: Կրակահերթ է բացվել նաև հայկական բնակավայրերի՝ սահմանամերձ դպրոցների ու մանկապարտեզների ուղղությամբ:
Իսկ ԵԱՀԿ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Նման անմիտ գործողությունները խախտում են կողմերի՝ ուժի գործադրումից զերծ մնալու և ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու ստանձնած պարտավորությունները, միաժամանակ հակասելով 2012 թ-ի հունվարի 23-ին նախագահներ Ալիևի և Սարգսյանի ընդունած համատեղ հայտարարության ոգուն»:
Ըստ փորձագետի՝ նման հերթապահ հայտարարությունները չեն նպաստում սահմանագծում առկա իրավիճակի լիցքաթափմանը, քանի որ Ադրբեջանն օգտվելով ընդհանուր ու ստանդարտ հայտարարություններից, նոր սադրիչ գործողությունների է գնում:
«Ցավալի է, երբ իմանալով ճշմարտությունը կարդում ես համանախագահների տարածած հայտարարությունը, քանի որ դրանում այդպես էլ պարզություն չի մտցվում, թե իրականում, ով է խախտել հրադադարի ռեժիմը և ով է պատասխան տալու մարդկային կորուստների համար»,- ասաց նա:
Է. Հովհաննիսյանի խոսքերով, քանի դեռ կոնկրետ քննադատության հասցեատերը չի մատնանշվում ու պատասխանատվության չի ենթարկվում, անհնար է խոսել իրավիճակի կայունության կամ նման դեպքերի բացառման մասին:

Comments 14:30 28/04/2012
“It’s time for the co-chairs to calls the things by their names, otherwise such statements create fertile ground for Azerbaijan’s provocations,” expert Edgar Hovhannisyan said.
Azerbaijani armed forces intensively violated the ceasefire regime last week along the contact line of Armenian-Azerbaijani and Karabakh-Azerbaijani border. In the aftermath of the intensive gunfire three Armenian soldiers were killed, two injured. The rival also fired towards a civilian village.
The OSCE Minsk group co-chairs released a statement yesterday which particularly says such senseless acts violate the commitment of the parties to refrain from the use of force and to seek a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, and contradict the spirit of the January 23, 2012, joint statement of Presidents Aliyev and Sargsian.
According to the expert such duty statements don’t contribute to easing tensions at the front line, since Azerbaijan carries out more provocative operations.
“Knowing the truth and reading the statement of the co-chairs you see that it’s not underlined who has violated the ceasefire regime and who is responsible for the human losses,” said the expert.