Քաղաքական 15:50 30/04/2012
Կ. Սարիբեկյան. Ադրբեջանն փորձում է սահմանային բախումները լայնածավալ պատերազմական գործողությունների վերածել
«Ինչքան էլ միջնորդ երկրները քննադատեն, ինչքան էլ գոռան ու կոչ անեն, խնդիրը տենց չի լուծվում, չեմ հասկանում իրանք դա չե՞ն գիտակցում»,- մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից իրականացրած դիվերսիան ու դրա առնչությամբ համանախագահների տարածած հայտարարությանը՝ Panorama.am-ին ասաց ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ անդամ Կարեն Սարիբեկյանը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմից իրականացված դիվերսիայի արդյունքում 3 պայմանագրային զինծառայող էր սպանվել, ևս մեկը՝ վիրավորվել:
Պատգամավորի համոզմամբ՝ Ադրբեջանն այդ կերպ փորձում է սահմանային բախումները լայնածավալ պատերազմական գործողությունների վերածել, սակայն միջազգային հանրությունը անտեսում է դրանք:
«Հայաստանը չի ցանկանում տրվել այդ սադրանքներին, սակայն սահմանին մարդկային կորուստներն աճում է, իսկ միջազգային հանրությունը «տեղից չի շարժվում»: Ի՞նչ է՝ պատերազմ են ցանկանում, թե ավելի կարևոր գործերով են զբաղված: Նայում ես համանախագահների տարածած հայտարարությանը, նվազագույնը ցավ ես ապրում, ոնց որ մարդու «ձեռք առնեն»: Ադրբեջանը մի շաբաթվա մեջ ետքան մարդ սպանեց, մանկապարտեզի ու դպրոցների վրա կրակահերթ բացեց, ինքը մեզ է՞ հանգստության կոչ անում»,- վրդովված նշեց Կ. Սարիբեկյանը:
Ըստ ԵԿՄ անդամի՝ Ադրբեջանի պատերազմի կոչեր է անում, սադրանքներ հրահրում ու չի բացառվում, որ մի օր էլ պատերազմ կսկսի, իսկ աշխարհը «էշի ականջում քնած ա»:

Политика 16:49 30/04/2012
К.Сарибекян: Азербайджан пытается трансформировать пограничные столкновения в широкомасштабные военные действия
«Как бы страны-посредники ни критиковали, ни призывали, проблема не решается таким образом. Я не понимаю, они не осознают это?» – комментируя осуществленную Азербайджаном диверсию и распространенное в связи с этим заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отметил в беседе с Panorama.am депутат Национального Собрания, член союза добровольцев «Еркрапа» Карен Сарибекян.
Напомним, что в результате диверсии, осуществленной азербайджанской стороной, погибли трое военнослужащих-срочника, еще один военнослужащий был ранен.
По убеждению депутата, Азербайджан таким образом пытается трансформировать пограничные столкновения в широкомасштабные военные действия, однако международное сообщество игнорирует их.
«Армения не желает поддаваться этим провокациям, но число людских потерь на границе увеличивается, а международное сообщество остается безучастным. Они хотят войны, что ли, или заняты более важными делами?! Читая заявление сопредседателей, по меньшей мере ощущаешь боль. Складывается впечатление, что над нами издеваются. В течение недели азербайджанцы убили столько людей, открыли огонь в направлении детсада и школы. И эта страна призывает к спокойствию нас?!»– с возмущением отметил Карен Сарибекян.
По его словам, Азербайджан выступает с призывами, идет на провокации, и не исключено, что однажды он начнет и войну, однако мир не осведомлен об этом.