Հասարակություն 09:45 30/04/2012
Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր թուրք գրող Օրհան Փամուկի նախաձեռնությամբ Ստամբուլում բացվել է «Անմեղության» թանգարան, հայտնում է Reuters գործակալությունը: Թանգարանում ներկայացված են Օ. Փամուկի կողմից մի քանի տասնամյակ շարունակ հավաքած իրեր, որոնց մեծ մասը նա ձեռք է բերել Ստամբուլի շուկաներից:
Գրողը դեռ 15 տարի առաջ էր որոշել բացել հնագույն առարկների թանգարան, որտեղ հավաքված իրերը կարող էին «պատմել» անցյալի մասին իրականությունը:
Փամուկը նշել է, որ թանգարանը մեծ չէ, ցուցանմուշները պատմում են 1950-2000թթ. հասարակ մարդկանց ապրելակերպի մասին: Ավելի վաղ նա ասել է, որ նախատեսում է թանգարանում ցուցադրել նաև իր նկարները. երիտասարդ տարիներին Փամուկը ցանկացել է նկարիչ դառնալ:

Society 10:15 30/04/2012
Nobel prize-winning Turkish writer Orhan Pamuk opens “Museum of Innocence” in Turkey, Reuters news agency said. The museum displays a collection of relics of a half-century of ordinary life - as depicted in his 2008 novel of the same name.
Pamuk set out "not to do a spectacular or monumental museum but something in the backstreets, something that represents the daily life of the city," he told a news conference after a press preview.
Situated in a bright, wine-red building in the district of Cukurcuma, the Museum of Innocence houses real and fabricated artifacts from everyday Turkish life between 1950 and 2000, in an homage both to the novel and to Pamuk's Istanbul.
"Our daily lives are honorable, and their objects should be preserved. It's not all about the glories of the past," he said. "It's the people and their objects that count."