Սպորտ 14:48 30/04/2012
Ռուս թենիսիստուհի Մարիա Շարապովան վերջապես կարողացավ կոտրել «մշտապես 2-րդը լինելու» կարծրատիպը` հաղթանակ տոնելով Շտուտգարտի հեղինակավոր մրցաշարում: Հիշեցնենք, որ վերջին մի քանի մրցաշարերում Մաշային հաջողվում էր դուրս գալ մինչև եզրափակիչ, սակայն վճռորոշ խաղում նա զիջում էր, որի պատճառով էլ ռուս լրագրողները նրան կնքել էին «մշտապես 2-րդ Մարիան» անվանմամբ:
Շտուտգարտի մրցաշարում Շարապովայի մրցակիցը 22-ամյա բելոռուս թենիսիստուհի, համաշխարհային վարկանշային սանդղակի առաջատար Վիկտորյա Ազարենկոն էր: 1 ժամ 24 րոպե տևած պայքարում Շարապովան 2 սետում կարողացավ պարտության մատնել Ազարենկոյին: Գրանցվեցին 6:1, 6:4 հաշիվներ:
Այսպիսով` Շարապովան տոնեց ընթացիկ մրցաշրջանում իր առաջին, իսկ կարիերայի ընթացքում` 25-րդ հաղթանակը, որը նրան կբերի 155 հազար դոլար պարգևավճար և 470 միավոր` համաշխարհային վարկանշային սանդղակում:
Հետխաղային մամուլի ասուլիսում ռուս թենիսիստուհին պատմել է հաղթանակի և հետագա քայլերի մասին:
«Անչափ ուրախ եմ, որ, ի վերջո, կարողացա հաղթանակ տոնել: Բոլոր մրցակցուհիներս էլ շատ ուժեղ էին, իսկ մրցաշարն էլ գերազանց էր կազմակերպված: Ցավոք սրտի, Վիկան այս խաղում վնասվածքով էր հանդես գալիս, ուստի նա չկարողացավ ցուցադրել այն խաղը, որը կարող է: Ամեն դեպքում` երջանիկ եմ, որ իմ կարիերայի ընթացքում առաջին անգամ կարողացա նվաճել Շտուտգարտի մրցաշարի գլխավոր մրցանակը:
Սովորաբար «Ռոլան Գարոսի» մրցաշարից առաջ ես միշտ հանդես եմ գալիս մի քանի մրցաշարերում, որպեսզի լավ մարզավիճակ ձեռք բերեմ «Մեծ սաղավարտի» հեղինակավոր մրցաշարից առաջ: Հնարավոր է` հիմա պլաններս մի քիչ փոխվեն, և հողածածկով կորտերում նախապատրաստական աշխատանքներս նախատեսվածից շուտ սկսեմ»,- ասել է Շարապովան:

Sport 18:30 30/04/2012
Russia's Maria Sharapova beat world number one Victoria Azarenka 6-1 6-4 in the Stuttgart clay court final to claim her first WTA tour title of the year and end a two-match losing streak against the Belarussian, Reuters reported.
Sharapova, ranked second in the world, outplayed Azarenka, who had beaten her in the Australian Open final and the Indian Wells final during her 26-match unbeaten run this year.
This was only a second defeat of the year for Azarenka, who was treated for a wrist injury at the start of the second set.
"In such a tough tournament with difficult opponents, it was a good week," Sharapova said in a courtside interview after her first appearance at the indoor event was sealed with the title.
"(Azarenka) was injured today, maybe she could not perform well but I am happy to be the champion here this year."
"Obviously I am not happy, but congratulations to Maria," said the 22-year-old Azarenka, who has reached the final in every event she has entered this year. "Still it was a good week for me."