«Spiegel». Արդյո՞ք կարելի է բանակցել Ալիևի նման մարդու հետ
«Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթի նախօրեին Գերմանիայի կառավարությունը քննադատել է Ադրբեջանում պետական մակարդակով քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված հալածանքները: Այս մասին տեղեկացնում է «spiegel.de» պարբերականը:
Պարբերականը, հղում կատարելով իր աղբյուրներին, գրում է, որ Գերմանիայի ԱԳՆ գաղտնի զեկույցը վերաբերվում է Ադրբեջանին: Նշվում է, որ այդ երկրում բանտարկյալները վատ վերաբերմունքի թիրախ են դարձել, խորհրդարանական բանավեճը գրեթե անհնար է, իսկ ընդդիմության գործունեությունը «զգալիորեն սահմանափակվել է»՝ անգամ հասել է պետական մակարդակով հալածանքների:
«Երբ եվրոպական երկրները իրենց ուշադրությունը սևեռում են Ադրբեջանի վրա, նրանց ամենամեծ բողոքը՝ այնտեղ մարդու իրավուքնների ոտնահարման առկայությունն է»,- նշված է դրանում:
Ըստ այդմ՝ 2012 թ-ի փետրվարին, Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ստորագրվել է 1.6 մլրդ դոլար արժողությամբ զենքի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագիր և այս գործարքը ավելի շատ է անhանգստացրել եվրոպական երկրներին, քան Ադրբեջան քաղբանտարկյալների առկայությունը:
«2009թ-ին Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ Վաշինգտոնի Պետդեպարտամենտ ուղարկած հեռագրում Ադրբեջանի նախագահին համեմատել էր «Կնքահայր» ֆիլմի մաֆիայի ղեկավարի հետ: Ուրեմն արդյո՞ք կարելի է հանուն երգի մրցույթի բանակցել Ալիևի նման մարդու հետ»,- նշված է նրանում:

Politics 17:04 02/05/2012
On the threshold of the Eurovision 2012 international song contest Germany condemned state backed persecutions in Azerbaijan against its citizens, Spiegel.de news site said.
Referring to its sources, the paper says German Foreign Ministry secret report is about Azerbaijan. It’s reported that the prisoners are maltreated, parliamentary debates are impossible, opposition holds “extremely limited” activities, they are being even persecuted.
“When Azerbaijan is targeted by the European countries, the first thing being highlighted there is the violation of human rights,” said the report.
In February 2012 Azerbaijan and Israel signed arms supply agreement worth $1.6 billion, and the European states became more concerned about this deal than about political prisoners in Azerbaijan.
“In a message sent to the U.S. State Department in 2009 from U.S. Embassy in Baku, Azerbaijan’s president was compared with mafia head in “Godfather.” Hence, is it possible to negotiate with Aliyev-kind person for the sake of a song contest,” said the story.