Քաղաքական 11:09 03/05/2012
Իլհամը պետք է պատմությունից դասեր քաղի: Այդ մասին իրանական “արաննյուզ.իռ” կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի Արևելյան Ատրպատական “Արևելյան Ազարբայջան” նահանգի Գիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնի նախագահ, դոկտոր Ջավանփուրը:
Իրանցի գիտնականը, անդրադառնալով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման դեպքերին, մասնավորապես, նշել է. “Իլհամը պետք է պատմությունից դասեր քաղի: Ինչպես հայտնի է Թուրքիայում Աթաթուրքի՝ իսլամը ճնշելու քաղականությունը ոչնչի չբերեց, Իրանում էլ Ռեզա խանը փորձեց հեջաբի արգելմամբ հասնել իր նպատակներին, սակայն տեսանք թե նրանք ինչպիսի չարաբաստիկ ճակատագրի արժանացան”:
Հիշեցնենք, որ օրերս Իրանի հյուսիսային նահանգների համալսարանների ուսանողներն իրենց համատեղ հայտարարության մեջ, քննադատելով Ադրբեջանի իշխանություններին, մասնավորապես, նշել Էին. “Ադրբեջանի անհավատ պաշտոնյաներին Հոսնի Մոբարաքի և Ռեզա շահի ճակատագիրն է սպասվում”:
Հավելենք, որ ավստրիական “Die Presse” պարբերականն էլ իր հրապարակումներից մեկում Իլհամ Ալիևին համեմատել էր Բահրեյնի դիկտատորի հետ, նշելով, որ վերոնշյալ ղեկավարներն իրենց կատարած ոճրագործությունները թաքցնելու նպատակով երգի և մարզական մրցույթներ են անցկացնում”:

Политика 11:25 03/05/2012
Президент Азербайджана Ильхам Алиев должен извлечь уроки из истории. Об этом, как передает иранский сайт «араньюз.ир», заявил председатель расположенного в иранской провинции «Восточный Азербайджан» (Восточный Атрпатакан) Центра научных исследований , доктор Джаванпур.
Касаясь случаев нарушения прав человека в Азербайджане, иранский ученый, в частности, отметил: «Ильхам должен извлечь уроки из истории. Как известно, политика Ататюрка по подавлению ислама в Турции ни к чему не привела. В Иране же Реза-хан попытался достичь своих целей путем запрета на ношение хиджаба, однако мы все стали свидетелями того, какая судьба их постигла».
Напомним, что на днях студенты университетов северных провинций Ирана распространили заявление, в котором, критикуя власти Азербайджана, в частности, отметили, что неверующих чиновников Азербайджана ожидает участь Хосни Мубарака и шаха Мохаммеда Реза Пехлеви.
Добавим, что австрийское издание «Die Presse» сравнило президента Азербайджана Ильхама Алиева с диктатором Бахрейна, отметив, что «вышеуказанные лидеры с целью скрыть совершенные ими преступления проводят песенные и спортивные конкурсы».