Արամ 1-ին կաթողիկոս. Իրանում բնակվող հայերը խաղաղ գոյակցում են մուսուլմանների հետ
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Մեծի Տան Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ 1-ինը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ Արամ 1-ինը Թեհրանի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ Իրանը մերձավորարևելյան տարածաշրջանում մի երկիր է, որի արդար քաղաքականության շնորհիվ իրանահայերը հարյուրավոր տարիներ խաղաղ գոյակցում են մուսուլմանների հետ:
Մեծի Տան Կիլիկիո կաթողիկոսն Իրանի Իսլամական և մշակութային հարաբերությունների կազմակերպության հրավերով Թեհրան է այցելել՝ մասնակցելու Քաղաքակրթությունների երկխոսություն համաժողովի 5-րդ նստաշրջանին:

Общество 15:18 07/05/2012
Проживающие в Иране армяне мирно сосуществуют с мусульманами. Об этом, как передает официальное информационное агентство «ИРНА», заявил Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый.
Согласно информации, Арам Первый во время своего выступления в церкви Сурб Саркис в Тегеране заявил, что на ближневосточном регионе Иран является страной, благодаря справедливой политике которой армяне в Иране мирно сосуществуют с мусульманами на протяжении сотен лет.
Католикос Великого Дома Киликийского по приглашению организации Исламских и культурных отношений посетил Тегеран с целью участия в 5-ой сессии пленарных заседаний конференции «Диалог цивилизаций».