Ադիբեկյան. Բաժանվել է ընդհանուր առմամբ 2.5 դոլար ընտրակաշառք, բայց ոչ բոլորն են վաճառվել
«Մայիսի 6-ին հաստատվեց խորհրդարանական արդար ընտրություններ անցկացնելու փաստը, սակայն բաժանվել է ընդհանուր առմամբ 2.5 դոլար ընտրակաշառք», - այսօր ասուլիսի ժամանակ անցած խորհդարանական ընտրություններին նման գնահատական տվեց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը: Ըստ բանախոսի` ընտրական գործընթացն անցել է թափանցիկ և օրինական, սակայն վիճարկելի է ընտրողների մեծ թիվն ու ակտիվությունը։
Սոցիոլոգի խոսքով` Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առողջական վատ վիճակը ազդեց ընդդիմադիր Կոնգրեսի քվեների վրա, սակայն մայիսի 4-ին Հանրապետության հրապարակում՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության հանրահավաքի ժամանակ փուչիկների հետ տեղի ունեցած միջադեպը չհասցրեց վատ անդրադառնալ ՀՀԿ-ի ձայների վրա:
Ըստ Ահարոն Ադիբեկյանի` անհիմն են ընդիմության այն պնդումները, թե ընտրությունների արդյունքները կանխորոշվել են ընտրակաշառքներով. «Եթե համատարած ընտրակաշառք բաժանվեր` միջին հաշվարկով յուրաքանչյուր ընտրատարածքում կկազմեր 1 միլիոն դոլար, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ 41 միլիոն դոլար:
«Ընդհանուր առմամբ, 2,5 միլիոն դոլար է բաժանվել: Ես կրկնում եմ, չի կարելի նվաստացնել հայ ազնիվ ընտրողին, բոլորը չէին կարող իրենց ձայները վաճառել»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը:
Անդրադառնալով սոցիոլոգիական հարցումներ անող այլ կազմակերպությունների կանխատեսումների և տվյալների, սոցիոլոգը զարմանք հայտնեց, թե ինչպես կարելի է ընդունել այդ կանխատեսումները, երբ նրանք 5-6 % սխալ կանխատեսումներ են արել:

Политика 17:08 08/05/2012
«6 мая был подтвержден факт проведения справедливых парламентских выборов, однако были розданы взятки на общую сумму 2-2.5 млн долларов»,– об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил руководитель социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян. По его словам, избирательный процесс прошел прозрачно, законно, однако спорным является большое число и активность избирателей.
По словам социолога, проблемы со здоровьем лидера Армянского национального конгресса(АНК), первого президента Левона Тер-Петросяна повлияли на количество голосов в пользу АНК, однако произошедший 4 мая на площади Республики инцидент со взрывом воздушных шаров не успел отрицательно отразиться на количестве голосов в пользу Республиканской партии Армении.
По словам Агарона Адибекяна, безосновательны заверения представителей оппозиции о том, что результаты выборов были предопределены раздачей взяток. «Если бы всюду раздавали взятки, то, по средним подсчетам, в каждом избирательном округе сумма составила бы 1 млн долларов, а в общей сложности– 41 млн»,-отметил он.
«Были розданы взятки на общую сумму 2.5 млн долларов. Повторяю, не стоит унижать честных избирателей в Армении, не все граждане могли продать свои голоса »,– добавил социолог.
Касаясь прогнозов и данных других организаций, проводящих соцопросы, Агарон Адибекян выразил удивление по поводу того, как можно принимать эти прогнозы в том случае, когда 5-6% этих прогнозов были ошибочными .