Հարցազրույցներ 11:12 09/05/2012
Լ.Ալավերդյան. «Ժառանգությունը» շատ ավելին կարող էր հաղթանակել, եթե շարունակեր այն մարդկանց հետ, ում սովորել էր հասարակությունը
Հեղինակ` Լիա Խոջոյան
Panorama.am-ի հարցազրույցը ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանի հետ:
-Տիկին Ալավերդյան, մինչ հարցերին անցնելը չեմ կարող դիտարկում չանել` ժամանակին կանխատեսեցիք այն, ինչ եղավ ու սահմանազատեցիք Ձեզ այդ ամենից…
-Ես շատ ցավում եմ, որ այդքան լավ կանխատեսող դուրս եկա:
-Բայց իսկապե՞ս սպասում էիք, որ հենց սա է տեղի ունենալու:
-Եթե խոսքը «Ժառանգության» մասին է, ապա այո, ես համոզված էի, որ այն հասարակական սպասումը, որը ձևավորել է «Ժառանգության» 2007թ-ի թիմը բոլորովին այլ էր, քան այն սկզբունքը, որ որդեգրվեց 2012թ-ի «Ժառանգության» և «Ազատ դեմոկրատների» կազմման մեջ: Իմ անհամաձայնությունն ի սկզբանե եղել է սկզբունքային: Էլ չեմ խոսում նրա մասին, որ չեն ընտրվել իմ երիտասարդ գործընկերները:
Կարծում եմ հասարակության համար այդ քայլը շատ անսպասելի էր:
-Խոսքը «Ազատ դեմոկրատների» հետ միասնական ցուցակով հանդես գալու մասի՞ն է:
-Ընդհանրապես` որևէ կուսակցության հետ, այն էլ այս ժամկետներում միավորվելը անսպասելի էր հասարակության համար: Եվ հասարակությունը, որքան էլ մենք ինչ ասենք, բոլոր դեպքերում ժամանակի խնդիր ունի վստահելու համար, անգամ եթե մարդկային, կադրային առումով այդ որոշումը ճիշտ էր: Հասարակությանը ժամանակ է պետք ընկալելի դառնալու համար:
Հատկապես ընտրությունների նախաշեմին, ըստ իս, «Ժառանգությունը» պետք է մնար իր որդեգրած քաղաքականության ու այն անձանց հետ, որոնց հետ հինգ տարի եղել էր: Որովհետև իրապես «Ժառանգության» անդամներն այն մարդիկ էին, որ հինգ տարի եղել են հասարակության մեջ, մարդկանց կողքին:
-Իսկ այսօր այդ քաղաքական ուժի կորիզը, ի դեմս նաև Ձեզ, քաղաքական պայքարից ու նաև հասարակության կողքին լինելուց դուրս է մնացել:
-Ոչ թե դուրս ենք մնացել, այլ այս քաղաքական տեխնոլոգիաները ինձ համար խորթ են ու ես, ըստ էության, այդպիսի տեխնոլոգիաների մեջ չկամ:
-Տիկին Ալավերդյան, Դուք ձեր որոշումից հետո հանդիպել կամ զրուցե՞լ եք Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ:
-Ոչ: Որովհետև շատ սկզբունքային է հարցը…. Ես այն կարծիքին եմ, որ ներկայիս «Ժառանգությունը» շատ ավելին կարող էր հաղթանակել, եթե շարունակեր իր քաղաքականությունը …
-Այսինքն այն, ինչին սովորե՞լ էր հասարակությունը:
-Այո:
-Ու նաև այն դեմքերին, ում սովորե՞լ էր ժողովուրդը:
-Դա շատ կարևոր է: Ինչքան էլ խոսենք պրագմատիզմի մասին, փորձը ցույց տվեց, որ ռացիոնալ պետք է լինես, այսինքն խելացի: Իսկ պրագմատիզմը շատ հեղհեղուկ կատեգորիա է, անհասկանալի է, թե ո՞րն էր այդտեղ պրագմատիզմը:
-Դուք ինչ-որ կերպ կարող եք արդարացնել կուսակցապետի …
-Ճիշտն ասած ի տարբերություն շատ շատերի ես չեմ տեսնում այստեղ զուտ Րաֆֆիի գործոնը: Նախևառաջ ես, որպես երկար տարիներ ղեկավար պաշտոնում եղած, միշտ ինձ վերաբերվել եմ հետևյալ ձևով. Եթե հաղթանակ է, ապա թիմի հաղթանակն է: Եթե ինչ-որ բացթողումներ կամ պարտություն է, ապա մեղավորը ղեկավարն է: Բայց այդպես ես ինձ եմ վերաբերվում: Տվյալ դեպքում քաղաքական ուժը հնարավորություն ուներ իր երկու մարմիններով ավելի մանրամասն և խորը դիտարկեր այդ առաջարկությունը, որը արել էր կուսակցության ղեկավարը: Այսինքն` տվյալ դեպքում կոլեգիալ քննարկումները երևի թե պետք է ավելի բարձր մակարդակի լինեին և այստեղ ամեն մեկը պետք է իր «կողմ»-ն ու «դեմ»-ն արտահայտեր ու նաև պատասխանատվությունը կրեր:
-Ես, ամեն դեպքում, ավարտեմ հարցս` Դուք ինչ-որ կերպ կարո՞ղ եք արդարացնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, ով Անահիտ Բախշյանին, Արմեն Մարտիրոսյանին ու Ստյոպա Սաֆարյանին ցուցակում ներառեց այնպիսի հորիզոնականներում, որոնք անցողիկ չեն ու ուղորդեց դեպի մեծամասնական, անհավասար պայմաններով մրցակցային դաշտ: Չե՞ք կարծում, որ կուսակցապետը շատ լավ գիտակցում էր, որ միայն մեծամասնական ճանապարհով նրանք խորհրդարանում այլևս չեն հայտնվի:
-Այդ հարցին պատասխանելու համար ես այն պետք է հասկանամ: Ցավոք սրտի ես առնվազն անհաղորդ մնացի, թե ինչո՞վ է բացատրվում քաղաքական այդ քայլը: Այնպես որ ես վերին աստիճանի ձեռնպահ կմնամ որևէ կոշտ արտահայտություններից…
Բայց ես շատ եմ ափսոսում, իսկապես: Իմ մեջ գերակա է ափսոսանքի զգացումը. եթե դա սխալ է, ես ափսոսում եմ սխալի համար, իսկ եթե դա հաշվարկ է, ապա առավել ևս ես ափսոսում եմ այդ հաշվարկի համար:
-Այսինքն ` նշված անձինք սխալի ու հաշվարկի զոհը չպե՞տք է դառնային:
-Այո… այստեղ մի այդպիսի բան եմ տեսնում ես… բայց կրկնում եմ` ես բազմիցս ասել եմ, որ թեև ես փորձառու եմ, բայց ես իմ գործընկերներից սովորելու շատ բան ունեմ: Ու շատ լավ բաներ եմ սովորել նրանցից:
-Տիկին Ալավերդյան, բայց Դուք կուզենայի՞ք, այդուհանդերձ, լինել խորհրդարանում: Այն պառլամենտը, որ մենք ձևավորեցինք, Դուք այնտեղ տեղ ունեի՞ք:
-Իհարկե ոչ: Եվ երբ ես ասում եմ ոչ, դա ոչ թե մերժողական վերաբերմունք է, այլ իմ պրոակտիվ դիրքորոշումն է: Ես գտնում եմ, որ այլևս պետք է հրաժարվել քաղաքացիական հասարակության կողմից ցանկացած ոչ պրոֆեսիոնալ քայլից: Իհարկե, քանակական առումով մենք առաջընթաց ունենք, քանի որ տաս ըտարի առաջ այդչափ շատ դիտորդներ Հայաստանում չէին լուսաբանում ընտրությունները, բայց պետք է ասեմ, որ հմտանում է մոլորության մեջ գցող խավը, և ես մեղմ արտահայտություն եմ այս պարագայում օգտագործում, բայց այն չի զարգացնում իր ունակությունները: Եվ դիտորդները այսօր պետք է հստակեցնեին, որ ընտրությունների օրը չի ստեղծվել այն անհրաժեշտ փաստարկների շտեմարանը, որը հիմք կծառայեր իրավական հետևություններ անելու համար: Ամեն ինչը մնում է զուտ բանասիրական, որակական հայտարարությունների ու գնահատականների մակարդակում:

Политика 17:57 09/05/2012
Л.Алавердян: Партия «Наследие» могла бы одержать большую победу, если бы продолжала путь с людьми, к которым привыкло общество
Автор Лия Ходжоян
Корреспондент Panorama.am провела беседу с секретарем парламентской фракции партии «Наследие» Ларисой Алавердян.
-Госпожа Алавердян, прежде чем перейдем к вопросам, не могу не отметить, что Вы в свое время спрогнозировали то, что произошло и как-то отмежевались от всего этого…
-Я очень сожалею, что дала столь хороший прогноз.
-Но на самом деле, Вы ожидали, что произойдет именно это?
-Если речь идет о партии «Наследие», то да. Я была уверена, что общественное ожидание, сформированное командой «Наследия» в 2007 году, было совершенно иным, чем тот принцип, который был заложен в 2012 году в основу формирования союза партий «Наследие» и «Свободные демократы». Мое несогласие изначально было принципиальным. Не говоря о том, что не прошли в парламент мои молодые коллеги. На мой взгляд, для общества этот шаг был очень неожиданным.
-Речь идет о совместном списке партии «Наследие» и «Свободные демократы»?
-Вообще, объединение с какой-либо партией, тем более в такие сроки, было неожиданностью для общества. Общество, что бы мы ни говорили, во всех случаях нуждается во времени для формирования доверия, даже если в человеческом, кадровом плане это решение было правильным. Чтобы восприниматься обществом, нужно время, особенно в преддверие выборов. На мой взгляд, партия «Наследия» должны была сохранить верность своей политике и тем людям, с которыми была на протяжении пяти лет. Потому что, члены «Наследия» на самом деле были теми людьми, которые находились в течение пяти лет рядом с людьми, в обществе.
-А сегодня зерно этой политической силы, в том числе в Вашем лице, выбыл из политической борьбы, а также потерял возможность быть рядом с обществом.
-Не то, что мы выбыли, просто эти политические технологии чужды мне, и я, по сути, вне этих технологий.
-Госпожа Алавердян, Вы после Вашего решения встречались или беседовали с Раффи Ованнисяном?
-Нет. Потому что это очень принципиальный вопрос… Я придерживаюсь мнения, что нынешняя партия «Наследие» могла бы одержать большую победу, если бы продолжала свою политику…
-То есть то, к чему привыкло общество?
-Да.
-И с теми лицами, к которым привыкло общество?
-Это очень важно. Сколько бы мы не говорили о прагматизме, опыт показал, что нужно быть рациональным, то есть умным. А прагматизм – очень изменчивая категория, и не понятно, в чем здесь заключался прагматизм.
-Вы можете каким-то образом оправдать лидера партии?
-Честно говоря, в отличие от многих, я не вижу здесь чисто фактор Раффи. Прежде всего, я как человек, находящийся в течение долгих нет на руководящей должности, всегда относилась к себе следующим образом: «Если победа – то это победа команды. Если есть упущения или поражение, то виноват руководитель». Но так я отношусь сама к себе. В данном случае политическая сила имела возможность более детально и глубоко рассмотреть предложение, которое внес глава партии. То есть, в данном случае, коллегиальные обсуждения, видимо, должны были быть на более высоком уровне, и здесь каждый должен был высказать свои «за» и «против», а также нести свою долю ответственности.
-Тем не менее, я бы хотела знать, Вы можете как-то оправдать Раффи Ованнисяна, который отдал Анаит Бахшян, Армену Мартиросяну такие места пропорционального списка, которые были непроходными, тем самым, толкнув их на борьбу по мажоритарной системе, где конкуренция была на неравных условиях? Не думаете, что лидер партии прекрасно понимал, что по мажоритарной системе они не пройдут в парламент?
-Чтобы ответить на этот вопрос, я должна его понять и осмыслить. К сожалению, меня, по крайней мере, не просветили, я не в курсе, чем можно объяснить данный политический шаг. Посему, хотела бы избежать каких-либо резких высказываний…
Однако я очень сожалею, на самом деле. Во мне превалирует чувство сожаления: если это ошибка, то мне жаль, что она произошла, а если это расчет, то я тем более, сожалею об этом.
-То есть эти люди не должны были становиться жертвой ошибки или расчета?
-Да… Я вижу здесь нечто подобное… но повторяю, я неоднократно заявляла, что, несмотря на свой опыт, мне есть чему учиться у своих коллег.
-Госпожа Алавердян, тем не менее, Вы хотели бы быть в парламенте? Вы видите себя в парламенте нового созыва?
-Конечно, нет. И когда я говорю «нет», это не всеотрицающее отношение, а просто моя проактивная позиция.
Я считаю, что впредь необходимо отказаться от любого непрофессионального шага со стороны гражданского общества. Конечно, в политическом контексте мы имеем прогресс, поскольку десять лет назад такое число наблюдателей не освещали выборы в Армении, но должна отметить, что становится более искусным тот слой, который вводит общество в заблуждение, и в данном случае я использую довольно мягкую формулировку. Наблюдатели сегодня должны были уточнить, что в день выборов не сформировалась достаточная база аргументаций, которая могла бы послужить основой для правовых выводов. Все остается на уровне чисто филологических, качественных заявлений и оценок.