Օպերան փակում է իր դռները հանդիսատեսի առջև. մեկնարկում են վերանորոգման աշխատանքները
Այսօրվանից սկսած Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում սկսվում է բեմի, տանիքի վերանորոգման աշխատանքները: Թատրոնը վերազինվելու է նաև նոր տեխնիկայով ու լուսային էֆեկտներով: Panorama.am-ին թատրոնից տեղեկացրեցին, որ նախօրեին կայացել է վերջին ներկայացումը` Ա. Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը:
Իսկ մինչ թատրոնը վերանորոգվում է, ինչպես ավելի վաղ թատրոնի ղեկավար Կամո Հովհաննիսյանն ասել էր, դերասանները կշարունակեն փորձասենյակներում կկատարեն իրենց փորձերը, իսկ մինչև շինաշխատանքների ավարտը օպերայի ու բալետի խմբերը հանդես կգան Երևանի ու մարզերի այն դահլիճներում, որոնք հարմար են օպերային ու բալետային ներկայացումներ բեմադրելու համար:
Նշենք, որ պետությունը բեմի վերանորոգման համար տրամադրել է 8 միլիոն դրամ: Բեմի տեխնիկան 60-ական թվականների է:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը հիմնադրվել է 1932թվականին: Ազգային օպերային թատրոնը կառուցվել է 1940 թվականին Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծով:
Նախորդող նորություն` Ազգային օպերայի թատրոնի բեմի վերանորոգման ընթացքում թատերական խմբերը հանդես կգան հայաստանյան այլ դահլիճներում

Разное 13:40 09/05/2012
В ереванском Национальном академическом театре оперы и балета начался ремонт. Труппа будет гастролировать по стране
В ереванском Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна с сегодняшнего дня начинаются ремонтные работы. Как сообщили Panorama.am в театре, будет отремонтирована сцена, крыша, театр будет оснащен новой техникой, появятся новые световые возможности: на все это государство выделило 8 млн. драмов.
Отметим, что накануне состоялась последняя постановка в этом сезоне – балет А. Хачатуряна «Гаяне».
Пока театр будет ремонтироваться, труппа не будет сидеть без дела и, как ранее заявил руководитель театра Камо Ованнисян, артисты продолжат репетиции в специальных помещениях, будут выступать с гастролями на сценах тех театров Еревана и областей Армении, которые подходят под подобные постановки.
Следует сказать, что сценическая техника в театре, основанном в 1932г. и построенном в 1940г. по проекту А. Таманяна, не обновлялась с 60-х годов.