Հասարակություն 15:17 10/05/2012
«Տպագիր մամուլի մոնիտորինգ՝ խորհրդարանական ընտրությունների շրջանում» ծրագրի շրջանակներում կատարված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ հայաստանյան տպագիր մամուլը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել ընտրական գործընթացների նկատմամբ: Մամուլում արձանագրվել են անհավասարակշիռ, իրադարձությունների սուբյեկտիվ և ընտրանքային լուսաբանման դեպքեր: Այս մասին ասուլիսում ասաց Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Տաթևիկ Փիրումյանը:
Հիշեցնենք, որ Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող և Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն Հայաստանում 2 ընտրական գործընթացներին» ծրագրի շրջանակներում իրականացրել է «Տպագիր մամուլի մոնիտորինգ՝ խորհրդարանական ընտրությունների շրջանում» ծրագիր. 2,5 ամիս դիտարկվել է հայաստանյան 16 թերթերի այն հրապարակումները, որոնք վերաբերում են ընտրական գործընթացներին: Մոնիտորինգը սկսվել է մարտի 12-ից, դիտարկվել են այն թերթերը, որոնք ունեն 3000 և ավելի տպաքանակ և հանրապետական սպառում («Իրատես դե ֆակտո», «Ազգ», «Իրավունք», «Հայոց աշխարհ», «Հայկական ժամանակ», «Երկիր», «Ժամանակ»,«Ժողովուրդ», «Չորրորդ ինքնիշխանություն», «Հրապարակ», «168 ժամ», «Առավոտ», «Հայացք», «Օրակարգ», «Голос Армении», «Новое Время»):
Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի փորձագետ Արմեն Մինասյանն ասաց, քարոզարշավի ընթացքում մամուլում ընտրություններին վերաբերող հրապարակումների տեսակարար կշիռը կազմել է 38,3 տոկոս:
Միաժամանակ նա նշեց, որ մամուլն ավելի շատ իրականացրել է քարոզչական, քան տեղեկատվական գործառույթ: Քաղաքական ուժերի և գործիչների օգտին կամ ի վնաս բացահայտ կամ քողարկված քարոզչություն պարունակող նյութերի ծավալը թերթերից շատերի մոտ գերազանցել է հրապարակումներից մեկ երկրորդում:
Ըստ Ա. Մինասյանի, բոլոր թերթերում մեծ տոկոս են կազմել բացասական շեշտադրումներով վերնագրերը, հրապարակումների հեղինակների կողմից շատ են եղել մեկնաբանությունները: Նա նշեց, որ մոնիտորինգի ընթացքում պարզ է դարձել, որ ընդհանրապես, մեծ ծավալ են կազմում բացասական բնույթի հիշատակումները. այն թերթերում, որոնք ընկալվում են որպես իշխանական լրատվամիջոցներ, հիմնական բացասական շեշտադրումներով անդրադարձել են ընդդիմադիր կուսակցություններին, և հակառակը, իսկ «Ժառանգության» կուսակցության վերաբերյալ երկուսի դեպքում էլ բացասական շեշտադրումները շատ են եղել:
Քանակական առումով դիտարկված ժամանակահատվածում տպագիր մամուլում ամենաշատ հիշատակվողը եղել է ՀՀԿ-ն, այնուհետև` ԲՀԿ, ՀԱԿ, «Ժառանգություն», ՕԵԿ, ՀՅԴ, մյուս երեք կուսակցություններին (ՀԿԿ, ՀԴԿ, «Միավորված հայեր») նկատելիորեն քիչ են անդրադարձել: Իսկ մայիսի 5-ին` լռության օրը, «Չորրորդ ինքնիշխանություն», «Ժողովուրդ» թերթերն խախտում են կատարել, այսինքն` իրականացրել են քարոզչություն, հակաքարոզչություն:
«Մոնիտորինգը ցույց է տալիս, որ տպագիր մամուլը նախընտրական շրջանում իրականացրել է ավելի շատ քարոզչություն, քան լրատվություն, իսկ ժամանակի ընթացքում գնահատական ու քարոզչություն պարունակող նյութերի տեսակարար կշիռը ավելացել է, նաև ավելացել է բացասական գնահատականներ ներառող և առանձին ուժերի դեմ հակաքարոզչություն իրականացնող նյութերի քանակը»,- ասաց Ա. Մինասյանը:
Նախորդող նորություններ` Մոնիթորինգ. Տպագիր մամուլը նախընտրական այս շրջանում ավելի շատ իրականացնում է քարոզչական, քան տեղեկատվական գործառույթ

Политика 17:54 10/05/2012
Только в случае с партией «Наследие» противоположные лагеря газет писали одинаково негативно. Итоги мониторинга
Исполнительный директор Армянской ассоциация по связям с общественностью (APRA) Татевик Пирумян и эксперт Армен Минасян представили сегодня в ходе пресс-конференции результаты программы «Мониторинг печатных СМИ в период парламентских выборов» в Армении.
Отметим, что мониторинг проводился в рамках реализуемой ереванским офисом ОБСЕ программы «Содействие избирательным процессам в Армении». Армянская ассоциация по связям с общественностью в течение 2,5 месяцев осуществляла мониторинг публикаций 16 армянских газет об избирательных процессах. Мониторинг начался с 12 марта.
Под мониторинг попали газеты, которые имеют тираж 3000 и более экземпляров и распространяются по всей республике («Иратес де-факто», «Азг», «Иравунк», «Айоц ашхар», «Айкакан жаманак», «Еркир», «Жаманак», «Жоховурд», «Чоррорд инкниншханутюн», «Грапарак», «168 жам», «Аравот», «Айацк», «Оракарг», «Голос Армении», «Новое время»).
Как сообщила Т. Пирумян, мониторинг показал высокий интерес печатных СМИ к теме выборов, причем, в прессе зафиксированы случаи пристрастного, субъективного и выборочного освещения выборных процессов и развитий.
«Во всех газетах большой процент составляют материалы с негативными заголовками – примерно 31%. Много материалов с комментариями авторов, а нейтральных публикаций меньше», – заявил А. Минасян, добавив, что удельный вес материалов на тему выборов в ходе предвыборной компании составил 38,3%.
Он также отметил, что в 10,8 % проанализированных материалов содержалась открытая агитация в пользу той или иной политической силы. В рассмотренных 5000 материалах больше всего упоминались Республиканская партия Армении (РПА), затем – партия «Процветающая Армения» (ППА), и далее Армянский национальный конгресс (АНК), партия «Наследие», АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) и партия «Оринац еркир» (ОЕ).
По словам А. Минасяна, большой процент составили негативные материалы. Издания, считающиеся провластными, негативно писали об оппозиционных силах и наоборот. Только в случае с партией «Наследие» противоположные лагеря газет оказались солидарными и высказывались одинаково отрицательно.
Кроме того, 5 мая – в день тишины – газеты «Жоховурд» и «Чоррорд инкниншханутюн» допустили нарушение закона и вели агитацию и пропаганду.
По общим итогам мониторинга выяснилось, что печатная пресса в республике осуществляет больше агитационную, нежели информационную функцию.
7 мая ЦИК РА представила итоги обработки бюллетеней по пропорциональной системе во всех 1982 избирательных участках Армении. Согласно результатам, голоса между партиями распределены следующим образом: