Քաղաքական 18:22 12/05/2012
Ֆրանսիայի արդեն նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին կարող է զրկվել «նախագահական անձեռնմխելիությունից» և հայտնվել դատարանի առջև: Ինչպես տեղեկացնում է «РБК»-ն` հղում անելով ֆրանսիական «France 24» հեռուստաընկերությունը, Սարկոզիին հրավիրելու են քրեական մի քանի գործերով ցուցմունք տալու համար:
Մասնավորապես` դատավորները մտադիր են ստուգել նախկին նախագահի նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման կարգը, առավել ևս այն տեղեկատվությունից հետո, թե 5 տարի առաջ Սարկոզին 50 միլիոն եվրո աջակցություն է ստացել Լիբիայի նախկին ղեկավար Մուամար Քադդաֆիից, իսկ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, թե Տրիպոլին Սարկոզիին 100 միլիոն է տրամադրել:
Բելառուսական առաջնորդի հայտարարությունը հաստատում է նաև Al-Jazeera հեռուստաընկերությունը` որպես ապացույց ներկայացնելով մի փաստաթուղթ, որը ստորագրվել է Լիբիայի նախկին արտգործնախարար Մուսա Կուսոյի կողմից` Սարկոզիի նախընտրական քարոզարշավի համար դրամական միջոցներ տրամադրելու և ֆինանսավորման մի քանի այլ դրույթների վերաբերյալ:
РБК-ն նշում է, որ այդ տեղեկատվությունը դեռ չի հերքվել կամ հաստատվել, բայց նախկին նախագահի քարոզարշավի ֆինանսավորման շրջանակներում ի հայտ են եկել այլ նորություններ: Մասնավորապես, պարզվել է, որ Ֆրանսիայի ամենահարուստ կինը համարվող` L'Oreal ընկերության ժառանգ Լիլիան Բեթթանկուրը անօրեն հովանավորել է ընտրարշավը` տրամադրելով 50 հասար եվրո:
Ըստ ֆրանսիական քաղաքագետների` դատարանի առջև Սարկոզիի կանգնելու հավանականությունը շատ մեծ է, մանավանդ որ անցյալում նման նախադեպ է եղել նախկին նախագահի` Ժակ Շիրակի դեպքում: Վերջինս մեղադրվել էր 1977-1995 թթ ընթացքում` Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու ժամանակ, քաղաքապետարանի աշխատակազմում ֆիկտիվ աշխատատեղեր ստեղծելու մեջ: Շիրակը դատապարտվել էր պայմանականորեն երկու տարվա ազատազրկման:

Право 19:25 12/05/2012
Проигравший недавно выборы Николя Саркози по истечении действия «президентского иммунитета» может стать фигурантом уголовного дела. Как передает РБК со ссылкой на France 24, Н. Саркози, проигравший конкуренту от Социалистической партии Франсуа Олланду, будет вызван для дачи показаний сразу по нескольким делам.
Согласно информации, судьи намерены проверить порядок финансирования первой предвыборной кампании Н. Саркози. Ранее на одном французском информационном сайте появился документ, который якобы свидетельствует, что пять лет назад Н. Саркози получил от ливийского диктатора Муаммара Каддафи 50 млн евро на президентскую гонку. В то же время президент Беларуси Александр Лукашенко 8 мая заявил, что Н. Саркози получил от полковника 100 млн евро на свою кампанию.
Эти данные подтверждает и телеканал Al-Jazeera, представители которого обвинили Н. Саркози в связях с убитым полковником и в качестве доказательств предъявили документ, подписанный экс-министром иностранных дел Ливии Мусой Кусой. В нем говорится о выделении средств на предвыборную кампанию Н.Саркози и достижении соглашения по ряду вопросов финансирования.
Отмечается, что официального подтверждения эта информация пока не получила, однако в указанном деле о финансировании кампании экс-президента есть и другие эпизоды. В частности, широкий резонанс возымело дело, связанное с Лилиан Бетанкур. По версии обвинения, наследница L'Oreal и самая богатая женщина Франции незаконно спонсировала избирательную кампанию Н.Саркози в 2007г. В данном случае речь идет о 50 тыс. евро, которые, по свидетельствам бухгалтера Л.Бетанкур, она передала Н.Саркози.