Կ. Ավագյան. Ժողովրդի մեծամասնությունն իր ձայնը տվեց այն ուժին, որի սկզբունքները քաղաքական այս կամ այն իրավիճակում չփոխվեցին
«Մայիսի 6-ը մեզ համար շրջադարձային օր էր այն առումով, որ մեր երկրում որակական առումով նոր բնույթի ընտրություններ անցկացվեցին: Նման որակի ընտրություններ մենք երբեք դեռ չէինք ունեցել: Հետընտրական փուլը կայուն է, քանի որ նման ընտրությունների պարագայում այլ բան դժվար է ակնկալել»,- գնահատելով ՀՀ հետընտրական զարգացումները՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարեն Ավագյանը:
Նրա խոսքերով, դեռևս նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ՀՀԿ-ն կոչ արեց քաղաքական ուժերին՝ զերծ մնալ ոչ կոռեկտ ու ծայրահեղական հայտարարություններից, սակայն ցավոք, որոշ ուժեր անընդհատ փորձում էին անառողջ մթնոլորտ ստեղծել:
«Պատահական չէր, որ ՀՀԿ-ն անընդհատ հիշեցնում էր, որ կյանքը ընտրություններով չի սահմանափակվելու և չարժե միմյանց քարկոծել: Փաստն այն է, որ ՀՀԿ-ն իր համար ուներ հստակ սահմանված խաղի կանոններ ողջ նախընտրական պրոցեսում պահպանեց կոռեկտությունը: Հենց դրա շնորհիվ է, որ քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում շարունակում է կայուն մնալ»,- ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի՝ կյանքը ցույց տվեց, որ որոշ քաղաքական ուժերի կամ անհատների անառողջ դատողություններն ու քննադատություններն ուղղակի ոչ կապ չունեին իրականության հետ:
«Ի վերջո, ժողովրդի մեծամասնությունն իր ձայնը տվեց այն ուժին, որի սկզբունքները քաղաքական այս կամ այն իրավիճակում չփոխվեցին, ով հստակ հայտարարեց, որ պատասխանատու է և՛ լավի, և վատի համար: Այն քաղաքական ուժերը, ովքեր դավաճանեցին իրենց սկզբունքներին, ովքեր խաբեցին ժողովրդին հետընտրական այս փուլում, իրենց ներսում մեծ խնդիր ուներ, նրանք դեռ պետք է իրենց ընտրողներին բացատրեն, թե ինչո՞ւ իրենք խոսում են մի բանի մասին, անում լրիվ հակառակը»,- ասաց Կ. Ավագյանը:

Политика 15:55 14/05/2012
К.Авагян: Большинство избирателей проголосовали за ту силу, принципы которой в той или иной политической ситуации не менялись
«6 мая был переломным днем в том плане, что в нашей стране прошли качественно новые выборы. У нас никогда не проводились выборы такого качества. Поствыборный период характеризуется стабильностью, так как при проведении таких выборов трудно ожидать чего-либо другого»,– оценивая поствыборные развития событий в Армении, заявил в беседе с Panorama.am член фракции Республиканской партии Армении(РПА) Карен Авагян.
По его словам, еще в период предвыборной агиткампании РПА призвала политические силы воздержаться от некорректных и радикальных заявлений, однако, увы, некоторые силы постоянно пытались создать нездоровую атмосферу.
«Не было случайным то, что РПА постоянно напоминала, что жизнь не будет ограничиваться лишь выборами и не стоит забрасывать друг друга камнями. Факт в том, что РПА всегда придерживалась четких правил игры и в течение всего предвыборного процесса соблюдала корректность. Именно благодаря этому политическая ситуация в Армении продолжает оставаться стабильной»,– заявил К.Авагян.
По словам депутата, жизнь показала, что нездоровые суждения и критика некоторых политических сил или отдельных лиц просто не имели никакого отношения к действительности.
«В конце концов, большинство избирателей отдали свои голоса в пользу силы, принципы которой в той или иной политической ситуации не менялись, которая четко заявила, что ответственна и за хорошее, и за плохое. Те политические силы, которые не остались верны своим принципам, обманули народ в этот поствыборный период, столкнулись с крупной внутренней проблемой. Им еще необходимо объяснить своим избирателям, почему они говорят об одном, но делают совершенно другое»,– добавил Карен Авагян.