Քաղաքական 16:16 15/05/2012
Եռօյա այցով Հայաստանում գտնվող Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Հոն Ջաե Հյոնի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 15-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ, այցելել է Ծիծեռնակաբերդ։
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ հարգել են մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակության անդամները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։ Մեծ հետաքրքրությամբ դիտել են ցուցանմուշները։
Հոն Ջաե Հյոն «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում գրառել է. «Ծանր զգացողություն ունեցա տեսնելով և լսելով 20-րդ դարի ընթացքում տեղի ունեցած ողբերգության մասին։ Հուսով եմ, որ նման ողբերգություններ երբևէ չեն կրկնվի»։
Պատվիրակության ղեկավարը պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նշել է. «Հայաստանը և Կորեան ունեն բազմադարյա պատմություն։ Երկու ժողովուրդներն էլ բազում դժվարություններ են տարել, անցել փորձությունների միջով։ Այժմ երկու երկրներն էլ բռնել են զարգացման և ժողովրդավարության ուղին։
Կորեայում Հայոց ցեղասպանության մասին քչերը գիտեն։ Ներկայում տարվում են աշխատանքներ՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվություն ներկայացնելու ուղղությամբ։ Մեր խորհրդարանի պատգամավոր Նահ Յոուն Մին գիրք է գրել, որի առաջին մասում մանրամասն ներկայացված է Հայոց ցեղասպանությունը»։
Նահ Յոուն Մինը լրագրողներին ներկայացնելով իր գիրքն ասել է, որ գրելու պատճառը եղել է այն մտահոգությունը, թե ինչպես է նման ողբերգություն պատահել 20-րդ դարի առաջին կեսին։ «Հրեաների հոլոքոստը ճանաչվել է, կարծում եմ ժամանակին ողջ մարդկության կողմից կճանաչվի նաև Հայոց ցեղասպանությունը։ Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին Ֆեյսբուքում ես նշում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության օրն է»։
Պատգամավոր Նահ Յոուն Մին նույնպես գրառում է կատարել «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում. «Ցանկանում եմ, որ երբեք չմարող կրակի նման համայն հայությունը միասին ապրի։ Նման ողբերգությունները երբեք չպետք է կրկնվեն, իսկ ոճրագործության կազմակերպիչները պետք է պատասխանատվություն կրեն»:

Тема дня 17:11 15/05/2012
Находящаяся с трехдневным визитом в Армении делегация во главе с вице-спикером парламента Республики Корея (Южная Корея) Хон Джаэ Хьоном в сопровождении зампредседателя Национального Собрания Армении Эдуарда Шармазанова сегодня посетила мемориал в память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Цицернакаберд».
Как передает пресс-служба парламента РА, гости возложили венки, почтили память 1,5 млн. невинно убитых минутой молчания, затем посетили Музей-институт геноцида, где ознакомились с документами и свидетельствами, рассмотрели выставленные экспонаты.
Хон Джаэ Хьон оставил запись в книге «Почетных гостей», в которой подчеркнул тяжесть своих впечатлений от увиденного и услышанного и выразил надежду на то, что подобная трагедия более никогда не повторится.
В общении с журналистами политик говорил об общности армянского и корейского народов, насчитывающих многовековую историю и видевших много трудностей и испытаний, а сейчас стоящих на пути развития и демократии.
«В Корее о Геноциде армян мало кто знает. В настоящее время ведутся работы по представлению целостной информации о Геноциде армян», – сказал глава корейской делегации, сообщив также что один из их депутатов – Нах Йоун Мин – написал книгу, в первой части которой подробно рассказано о Геноциде.
Сам автор труда представил свою книгу журналистам и заявил: «Еврейский холокост признали. Полагаю, настало время, чтобы был признан также Геноцид армян. Каждый год, 24 апреля, я в фейсбук отмечаю, что это День Геноцида армян».
В книге же «Почетных гостей» Нах Йоун Мин написал: «Подобные трагедии никогда не должны повторяться, а организаторы преступления должны быть привлечены к ответственности».