ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն արդեն Մոսկվայում է
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը քիչ առաջ ժամանել է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվա: Ինչպես հաղորդում է Panorama.am-ի թղթակիցը, այստեղ քիչ հետո կմեկնարկի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի հոբելյանական նիստը:
1992 թվականի մայիսի 15-ին՝ ԽՍՀՄ փլուզումից մի քանի ամիս անց, նորանկախ երկրների ղեկավարները Տաշքենդում ստորագրեցին Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը: Արդեն 10 տարի անց՝ 2002 թվականի մայիսի 14-ին, դաշնակցային հարաբերությունները ամրապնդելու և ինստիտուցիոնալացնելու նպատակով հիմնադրվեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը:
Այսօր Մոսկվայում նախատեսված գագաթաժողովն արտահերթ է և նվիրված է նշված իրադարձությունների հոբելյանին` պայմանագրի 20-ամյակին և կազմակերպության 10-ամյակին:
Ակնկալվում է, որ մոսկովյան գագաթաժողովին, բացի ՀՀ նախագահից, կմասնակցեն ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրների՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի ղեկավարները: Այսօր կայանալիք միջոցառմանը կմասնակցի նաև Վլադիմիր Պուտինը, ով ՌԴ նախագահի լիազորություններն ընդամենը վերջերս ստանձնեց:
Ինչ վերաբերում է գագաթաժողովի օրակարգին, ապա նախատեսվում է, որ ՀԱՊԿ խորհրդի նիստում անդրադարձ կկատարվի կազմակերպության անցած ճանապարհին, կքննարկվեն միջազգային օրակարգի ընթացիկ հիմնական խնդիրները, ինչպես նաև գլոբալ և տարածաշրջանային մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմագրավելու ուղղությամբ համատեղ հնարավոր քայլերը:

В мире 14:15 15/05/2012
Президент Армении Серж Саргсян в Москве. Стартует юбилейная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ
Делегация во главе с президентом Армении Сержем Саргсяном уже прибыла в Москву. Об этом сообщает с места корреспондент Panorama.am. Отметим, что глава армянского государства отправился с рабочим визитом в столицу Российской Федерации с целью принять участие в юбилейной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, посвященной 20-летию подписания Договора о коллективной безопасности и 10-летию создания Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
В тот же день в Москве Серж Саргсян примет участие также в неформальном заседании Совета глав государств СНГ. Сама сессия СКБ ОДКБ пройдет в Большом Кремлевском дворце в Кремле.
Отметим также, что в 2012 году в ОДКБ председательствует Республика Казахстан.
Основной темой обсуждения на юбилейной сессии станут глобальные и региональные вызовы безопасности для государств-членов ОДКБ и меры по коллективному противодействию им. Главы государств-членов Организации подведут основные итоги деятельности ОДКБ за период 2002-2012 гг. и рассмотрят приоритетные направления дальнейшего развития Организации. С докладом выступит Генеральный секретарь ОДКБ Н. Бордюжа.