Ս. Մինասյան. ՀԱՊԿ-ը նաև մեծ դեր է խաղում Թուրքիայի դեմ` որոշ սպառնալիքներ կասեցնելու գործում
«Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին` որպես ռազմաքաղաքական կառույցի, չափազանց մեծ նշանակություն ուներ Հայաստանի` ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական անվտանգության ապահովման համար: Հասկանալի է, որ Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ-ի անդամ, հանդիսանում է Հարավային Կովկասի միակ երկիր, որը մտնում է ռազմաքաղաքական դաշինքի մեջ և ունի որոշ ակնկալիքներ անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում աջակցություն ստանալու առումով»,- անդրադառնալով քիչ առաջ Մոսկվայում մեկնարկած Հավաքական անվտանգության կազմակերպության հոբելյանական գագաթաժողովին, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Նշենք, որ մոսկովյան գագաթաժողովը նվիրված է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 20 և ՀԱՊ կազմակերպության 10 ամյակին:
«ՀԱՊԿ-ի պարագայում հասկանալի է, որ ԼՂ շուրջ հնարավոր ռազմական գործողությունների դեպքում դժվար է ռեալ օգնություն սպասել թուրքալեզու Ոզբեկստանից կամ Ղրղզստանից, բայց կա նաև ՀԱՊԿ-ում որոշիչ դեր խաղացող Ռուսաստանը, որի հետ Հայստանը և´ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, և երկկողմ ձևաչափով, ունի համագործակցության և ռազմական օժանդակության պայմանավորվածություններ: Այս առումով, կարծում եմ, դա չափազանց կարևոր մի գործոն է, որն իր դերն է խաղում ԼՂ շուրջ խաղաղության և անվտանգության պահպանման խնդրում:
Բանախոսը կարևորեց նաև այն, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները շատ հաճախ ստիպված և պարտավոր են Հայաստանի հետ որոշ կարևոր հարցերի շուրջ կոնսուլտացիաներ անել և չմասնակցել Հայաստանի դեմ ուղղված` ինչ-որ երրորդ երկրների քաղաքական նախաձեռնություններին:
Ս. Մինասյանը նշեց, որ ՀԱՊԿ-ը նաև մեծ դեր է խաղում ԱՊՀ-ից դուրս, ինչպես նաև Թուրքիայի դեմ` որոշ սպառնալիքներ կասեցնելու գործում:
«Հասկանալի է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը դա ոչ միայն երկու երկրների միջև սահման է, այլև երկու ռազմաքաղաքական դաշինքների միջև սահման է` ՆԱՏՕ-ի և ՀԱՊԿ-ի: Եվ այս գործոնը ևս մեծ դեր է խաղում Հայաստանի հանդեպ Թուրքիայի հնարավոր ագրեսիվ ակտիվությունը կասեցնելու առումով»,- հավելեց քաղաքագետը:

Комментарии 16:31 15/05/2012
Членство Армении в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) как в военно-политической структуре имело чрезвычайно большое значение в плане обеспечения военно-политической и военно-технической безопасности республики. В чем именно заключаются преимущества членства РА в ОДКБ проанализировал в интервью Panorama.am заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
«Ясно, что Армения, будучи членом ОДКБ, является единственной страной на Южном Кавказе, которая входит в военно-политический союз и имеет определенные ожидания в вопросе получения поддержки в сферах безопасности и обороны», – заявил эксперт, комментируя стартовавшую сегодня в Москве юбилейную сессию Совета коллективной безопасности ОДКБ, посвященную 20-летию подписания Договора о коллективной безопасности и 10-летию создания ОДКБ. Отметим, что в ней принимает участие также президент Армении Серж Саргсян.
По словам эксперта, очевидно, что в случае возможных военных действий вокруг Нагорного Карабаха ждать реальной поддержки от тюркоязычного Узбекистана или Киргизии сложно, однако в ОДКБ есть играющая определенную роль Россия, с которой у Армении как в рамках ОДКБ, так и в двустороннем формате имеются договоренности о сотрудничестве и военном содействии.
«В этом плане, полагаю, это чрезвычайно важный фактор, который играет свою роль в вопросе сохранения мира и безопасности вокруг Нагорного Карабаха», – подчеркнул специалист.
С. Минасян также отметил, что государства-члены ОДКБ часто вынуждены и обязаны проводить с Арменией консультации по ряду важных вопросов и не принимать участия в политических инициативах третьих стран, направленных против РА. Более того, ОДКБ играет большую роль в деле пресечения ряда угроз вне СНГ, в том числе в связи с Турцией.
«Понятно, что граница Армении и Турции – это не просто граница между двумя этими государствами, но также между двумя военно-политическими блоками – НАТО и ОДКБ. И этот фактор в том числе играет немаловажную роль в плане пресечения возможной агрессивной активности Турции в отношении Армении», – резюмировал специалист.