Times of Malta. Ադրբեջանում 18 ընդդիմադիր ակտիվիստ է ձերբակալվել
Ադրբեջանում ոստիկանությունը ձերբակալել է 18 ընդդիամդիր ակտիվիստի, ովքեր մասնակցել են նախօրեին տեղի ունեցած բողոքի ցույցին: Այս մասին տեղեկացնում է «Times of Malta» պարբերականը:
Ընդդիմադիր «Հանրային պալատ» շարժման ցույցը նվիրված է եղել հավաքների ազատությանն ու քաղբանտարկյալների ազատ արձակմանը: Ոստիկանությունը մասնակիցների դեմ ուժ է կիրառել:
«Մենք պահանջում ենք որպեսզի ազատ արձակեն քաղբանտարկյալներին և թույլ տան ազատ հանրահավաքներ անցկացնել»,- հայտարարել է ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Իսա Համբարը:
Աղբյուրը նշում է, որ ըստ «Human Rights Watch» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալների, Ադրբեջանում շուրջ 70 քաղբանատրկյալ կա:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ընդդիմադիր «Հասարակական պալատ» շարժումը որոշել է, որ ակտիվիստները պետք է «ազատություն քաղբանտարկյալներին» խորագրով վերանաշապիկներ կրեն ու զբոսնեն Բաքվի կենտրոնով մինչև մայիսի 26-ը՝ «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթի վերջին օրը:

Region 16:00 15/05/2012
Police in Azerbaijan detained 18 opposition activists who broke up an attempt to hold an opposition protest yesterday in Baku the week before the city hosts the Eurovision song contest, Times of Malta said.
Dozens of activists from the Public Chamber opposition alliance waved their fists in the air and chanted "Freedom!" as they tried to gather for the unauthorized rally in the city centre.
"Our demands are the release of political prisoners and freedom of assembly in line with the constitution," Isa Gambar, leader of the opposition Musavat party which is part of the Public Chamber, told AFP.
Campaign group Human Rights Watch has estimated that around 70 people are currently in jail in Azerbaijan for political reasons.