Տարածաշրջան 12:00 16/05/2012
Ադրբեջանում ոստիկանությունը դաժան կերպով ցրել է բողոքի ցույցը, և սա «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթի նախօրեին: Այս մասին տեղեկացնում է «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության պաշտոնական կայքը:
«Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի ոստիկանությունը դադարեցնի ոտնձգությունները խոսքի ազատության դեմ:
«Մենք նորից կոչ ենք անում «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթի կազմակերպիչներին դատապարտել Ադրբեջանում խոսքի ազատության դեմ անընդունելի ու շարունակական ճնշումները: Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն դադարեցնելու հավաքների վրա ճնշում գործադրելն ու պատասխանատվության ենթարկեն բոլոր մեղավորներին»,-նշել է «Amnesty International»-ի՝ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ծրագրի տնօրեն Ջոն Դալհուսենը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանում ոստիկանությունը ձերբակալել է 18 ընդդիմադիր ակտիվիստի, ովքեր մասնակցել են նախօրեին տեղի ունեցած բողոքի ցույցին: Ընդդիմադիր «Հանրային պալատ» շարժման ցույցը նվիրված է եղել հավաքների ազատությանն ու քաղբանտարկյալների ազատ արձակմանը: Ոստիկանությունը մասնակիցների դեմ ուժ է կիրառել:

Society 12:51 16/05/2012
Azerbaijan must immediately halt the police use of violence to suppress freedom of expression, Amnesty International said after two separate peaceful protests were broken up by police in the capital city Baku on Monday, amnesty international said.
Local activists told Amnesty International that opposition party members were specifically targeted at rallies in Baku’s Sabir Garden area and in front of the city authorities’ offices.
Independent video footage from the scene shows police roughing up demonstrators as they are being dragged away.
Around 300 protesters took part in the unsanctioned gatherings which called for the release of political prisoners before Azerbaijan hosts the Eurovision Song Contest later this month.
“The glitz and glamour of the Eurovision are only weeks away, but the international media attention the contest will bring seems to be no deterrent for Baku’s police, who continue to use brute force to put down peaceful protests,” said John Dalhuisen, Amnesty International’s Europe and Central Asia Programme Director.