Իրանական կայք. Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը ստոր վերաբերմունքի է արժանացնում իրանցի զբոսաշրջիկներին
Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը ստոր վերաբերմունքի է արժանացնում իրանցի զբոսաշրջիկներին:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը երկրի բարձրաստիճան ղեկավարների կողմից հրահանգ է ստացել միջոցներ ձեռնարկել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի և «գեյ-շքերթի» անցկացման առնչությամբ ճնշումները նվազեցնելու ուղղությամբ:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը վերոնշյալ հանձնարարականն ի կատար ածելու շրջանակներում Ադրբեջան այցելող իրանցի զբոսաշրջիկների նկատմամբ կեղծ քրեական գործեր է հարուցում, իսկ այնուհետև ազատ արձակելու դիմաց պայման ներկայացնում, համաձայն որի՝ իրանցի զբոսաշրջիկներն ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում պետք է դրական կարծիք հայտնեն «Եվրատեսիլի» վերաբերյալ:
Ավելին, Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը նույնիսկ Բաքվում բնակվող իրանցիներին գումարի դիմաց առաջարկել են մասնակցել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի միջոցառմանն ու «գեյ-շքերթին», որպեսզի ադրբեջանական ԶԼՄ-ների համար հակաիրանական քարոզչության համար անհրաժեշտ նյութեր ապահովեն:

Общество 12:19 17/05/2012
Иранский сайт: Министерство нацбезопасности Азербайджана проявляет унизительное отношение к иранским туристам
Министерство национальной безопасности Азербайджана проявляет унизительное отношение к иранским туристам. Об этом отмечено в статье, опубликованной на иранском сайте «аранньюз.ир».
Согласно информации, Министерство национальной безопасности Азербайджана получило распоряжение от высокопоставленных руководителей страны предпринять меры с целью уменьшить давление в связи с проведением в Азербайджане конкурса «Евровидение» и гей-парада.
Как сообщает источник, в целях выполнения данного распоряжения Министерство национальной безопасности Азербайджана возбуждает в отношении иранских туристов, посещающих Азербайджан, фальшивые уголовные дела, а затем, взамен на освобождение, предъявляет требование положительно высказываться о конкурсе «Евровидение» в интервью азербайджанским СМИ.
Более того, силы безопасности Азербайджана даже предложили проживающим в Баку иранцам взамен на деньги участвовать в концерте «Евровидение» и гей-параде с целью обеспечить азербайджанские СМИ необходимыми для антииранской пропаганды материалами.