ՀՌԱՀ-ը այս անգամ խնայեց «Կենտրոն»-ին
Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հանձնաժողովի անդամները միաձայն, բացառությամբ ՀՌԱՀ նախագահ Գրգոր Ամալյանի (նա ձեռնպահ էր), որոշեց կարճել «Կենտրոն» հեռուստաընկերության նկատմամբ հարուցած վարչական վարույթը:
Բանն այն է, որ ինչպես նիստում տեղեկացրեց (ՀՌԱՀ) Վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Գևորգյանը, «Կենտրոն» հեռուստաընկերությունը խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում կուսակցություններին լուսաբանելիս ցուցաբերել է խտրական վերաբերմունք` այդպիսով խախտելով ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 19-րդ հոդվածի դրույթները:
Նիստում «Կենտրոն» հեռուստաընկերության ներկայացուցիչն ասաց, որ իրենք փորձել են լինել անաչառ, բազմիցս դիմել են բոլոր քաղաքական ուժերին իրենց նախընտրական միջոցառումների մասին տեղեկություններ տրամադրել, բայց այդ տեղեկությունը տրվել է կամ ուշացումով, կամ չի տրամադրվել: «Չի եղել դեպք, որ հեռուստաընկերությունը չլուսաբանի որևէ միջոցառում: Հասարակական-քաղաքական հեռուստահաղորդումները ապահովում էին կուսակցությունների թեկնածուների ներկայությունը: Կան կուսակցություններ, որոնք ընդհանրապես հրաժարվել են մասնակցել հաղորդումներին», հավելեց նա:
ՀՌԱՀ նախագահ Գրիգոր Ամալյանն էլ իր հերթին ասաց, որ հեռուստաընկերությունը 1700-ից ավելի րոպե տրամադրել է միայն մեկ կուսակցության լուսաբանմանը, իսկ մյուս կուսակցություններին տրամադրել է 200 րոպեի չափով եթեր: «Ստացվում է, որ «Կենտրոն»-ի աշխատակիցները կամ գործել են ոչ պրոֆեսիոնալ, կամ չեն կարողացել վստահ տարանջատել և բալանսավորման մեթոդը ճիշտ չի ընկալվել, արդյունքում ստացվել են խիստ անաչառություններ», -հայտարարեց Ամալյանը` նկատելով, որ հեռուստաընկերության լրատվական ծառայության պատասխանատուները «լուրջ մտածելու» տեղ ունեն ու պետք է մտածեն:
«Շեղումներ կան բոլոր հեռուստաընկերություններում բայց ձեր մոտ թույլ տված շեղումները հինգ անգամ ավելի էին», -ընդգծեց ՀՌԱՀ նախագահը:
ՀՌԱՀ անդամներ Հարություն Հարությունյանն ու Կորյուն Առաքելյանը հանձնաժողովին առաջարկեցին այս անգամ մեղմ վարվել հեռուստաընկերության հետ և հաշվի առնելով նախորդ անգամ հեռուստաընկերությանը պատժելու հանգամանքը, այս անգամ վարչական վարույթը կարճել:
«Լուսաբանման անհամաչափությունը փաստված է, խախտում կա: Ուղղակի եթե հնարավորություն ունենք մեղմ մոտենանք և հնարավորության դեպքում այլ լուծում առաջարկենք»,-նկատեց Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստում հեռուստաընկերությունը դարձյալ խախտում թույլ տալու համար տուգանվել էր 1 մլն դրամով:

Право 13:14 18/05/2012
На сегодняшнем заседании Национальной комиссии по телевидению и радио Армении члены комиссии единогласно, за исключением председателя комиссии Григора Амаляна, который воздержался, приняли решение прекратить административное производство в отношении телекомпании «Кентрон».
Дело в том, что, как сообщил на заседании начальник контрольного управления Национальной комиссии по телевидению и радио Армении Айк Геворкян, в ходе предвыборной кампании к парламентским выборам телекомпания при освещении деятельности партий проявила дискриминационное отношение, нарушив тем самым положения ст.19 Избирательного кодекса Армении.
В ходе заседания представитель телекомпании отметил, что они пытались быть беспристрастными, неоднократно обращались ко всем политическим силам с просьбой предоставить информацию о предвыборных мероприятиях, однако они либо предоставляли ее с опозданием, либо вообще не предоставляли. «Не было такого случая, чтобы телекомпания не освещала какое-либо мероприятие. Однако были партии, которые отказывались участвовать в передачах»,– добавил он.
В свою очередь, председатель НКТР Григор Амалян подчеркнул, что телекомпания выделила свыше 1700 минут эфирного времени на освещение деятельности одной партии, а остальным партиям – 200 минут. «Выходит, что сотрудники телекомпании „Кентрон” либо действовали не профессионально, либо не смогли уверенно разграничить время, а метод сбалансированного освещения был воспринят неправильно»,– заявил Амалян, добавив, что ответственным за информационную службу телекомпании следует всерьез подумать о своей работе.
«Отклонения в работе есть у всех телекомпаний, но отклонений, допущенных вами, в пять раз больше»,– продолжил Амалян.
Члены НКТР Арутюн Арутюнян и Корюн Аракелян предложили комиссии проявить снисходительность в этот раз и, учитывая тот факт, что они уже оштрафовали телекомпанию, прекратить производство в этот раз.
Напомним, что на предыдущем заседании НКТР было принято решение о наложении штрафа в размере 1 млн. драмов.