Հայ Ազգային կոնգրեսը դիմեց Սահմանադրական դատարան
Քիչ առաջ մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած Հայ ազգային կոնգրես դաշինքը դիմել է Սահմանադրական դատարան` ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները չեղյալ համարելու պահանջով: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են Սահմանադրական դատարանի լրատվական ծառայությունից:
Բացի Կոնգրեսից, ՍԴ են դիմել նաև ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգհով մասնակցած 6 թեկնածուներ:
Երկու պատգամավորի թեկնածուների դիմումներ ուղարկվել են փոստով և Սահմանադրական դատարանում մուտքագրվել են մայիսի 17-ին։
Նշված վեց դիմումները ներկայացվել են թիվ 37 ընտրատարածքում պատգամավորի թեկնածու Սամվել Հարությունյանի, թիվ 3 ընտրատարածքում պատգամավորի թեկնածու Մանուել Գասպարյանի, թիվ 7 ընտրատարածքում պատգամավորի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի, թիվ 9 ընտրատարածքում պատգամավորի թեկնածու Լեւոն Զուրաբյանի, թիվ 17 ընտրատարածքում պատգամավորի թեկնածու Գագիկ Ներսիսյանի և թիվ 38 ընտրատարածքում պատգամավորի թեկնածու Դավիթ Մաթևոսյանի կողմից։ Սահմանադրական դատարան դիմած պատգամավորի թեկնածուներից յուրաքանչյուրը վիճարկում է համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի կողմից՝ Ազգային ժողովի մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի ընտրության արդյունքներով ընդունված որոշումը։
Լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են նաև, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահն, օրենքով սահմանված կարգով, հանձնարարել է սահմանադրական դատարանի անդամներին ուսումնասիրել նշված դիմումները և զեկուցել ուսումնասիրության արդյունքների մասին։

Право 18:20 18/05/2012
Оппозиционный Армянский национальный конгресс выполнил данное на митинге 7 мая обещание и обратился сегодня в Конституционный суд Армении с целью признать недействительными итоги состоявшихся 6 мая в республике парламентских выборов. Об этом Panorama.am сообщили в пресс-службе КС РА.
Кроме самого АНК, в КС обратились также 6 кандидатов в депутаты по мажоритарной системе. Иски двух кандидатов были отправлены по почте, и дата их получения судом зарегистрирована как 17 мая.
Указанные заявления по обжалованию итогов голосования подали кандидаты в следующих избирательных округах: №37 – Самвел Арутюнян; №3 – Мануэл Гаспарян; №7 – Никол Пашинян; №9 – Левон Зурабян; №17 – Гагик Нерсисян; №38 – Давид Матевосян.
Отмечается также, что председатель КС РА, согласно установленному законом порядку, поручил членам суда изучить данные заявления и сообщить о результатах исследования.