«Հայկական կողմերը երբեք չեն խոչընդոտել եվրոպացի պաշտոնյաների մուտքն Արցախ»
«Առաջին հայացքից թվում է, որ զեկույցում բավականին գործուն առաջարկ է արվում՝ խորացնել Արցախի հետ կապերը ու նպաստել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Սակայն կան առավել խորքային ու էական գաղափարներ ու պատճառներ կարծելու, որ սրանք լոկ հայտարարություններ են»,- անդրադառնալով Եվրահանձնաժողովի ու ԵՄ Արտաքին քաղաքական ու անվտանգության հարցերով ԵՄ բարձրագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշտոնի գրասենյակի տարածած զեկույցին՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանին ներկայացված առաջարկներում մասնավորապես նշվում էր, որ ԵՄ ներկայացուցիչներին պետք է տրվի Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու անվերապահ հնարավորություն:
Նրա խոսքերով, տարօրինակ է, որ նման առաջարկ արվում է Հայաստանին, այլ ոչ թե Ադրբեջանին, քանի որ հայկական կողմերը երբեք չեն խոչընդոտել եվրոպացի պաշտոնյաների մուտքն Արցախ:
«Շատ անգամ միջազգային հանրությունը հայտարարում է, թե՝ Արցախի հետ կապված տարբեր խնդիրներ առաջանում է նրա չճանաչված լինելու պատճառով, սակայն հայտնի է, որ նույն Եվրոպան` Հյուսիսային Կիպրոսի հարցում այլ մոտեցում է դրսևորում: Արցախում դեռ չեն մոռացել, թե ինչպես Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին հայտարարեց, թե մեկնում է Արցախ, սակայն Գորիսի ճանապարհից հետդարձ կատարեց: Նման դեպքերը բացասական ազդեցություն են ունենում միջազգային կառույցների հեղինակությունների վրա»,- ասաց Դ. Բաբայանը:
Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ամեն կերպ խոչընդոտում է արտասահմանցիների Արցախ կատարած այցերին, այլ նրանց ներառում է իր երկրի համար անցանկալի անձանց «սև ցուցակում»:

Политика 13:37 18/05/2012
«На первый взгляд может показаться, что в докладах делается довольно действенное предложение в направлении углубления связей с Нагорным Карабахом, а также способствования мирному урегулированию карабахского конфликта. Однако есть более глубокие и существенные идеи и причины полагать, что это лишь заявления»,– касаясь доклада, представленного Еврокомиссией и офисом верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кетрин Эштон, заявил Panorama.am начальник главного информационного управления аппарата президента НКР Давид Бабаян.
Отметим, что в предложениях относительно Армении, в частности, отмечено о необходимости обеспечить безоговорочный доступ представителей ЕС в Нагорный Карабах.
По словам Давида Бабаяна, странно, что такое предложение делается Армении, а не Азербайджану, так как армянские стороны никогда не препятствовали доступу европейских должностных лиц в Нагорный Карабах.
«Во многих случаях международное сообщество заявляет, что разные проблемы в связи с Нагорным Карабахом возникают по причине непризнанности республики, однако известно, что та же Европа в вопросе Северного Кипра проявляет иной подход. В Нагорном Карабахе пока не забыли то, как спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Питер Семнеби заявил, что отправляется в Арцах, однако доехав до города Горис, вернулся обратно. Такие случаи оказывают негативное воздействие на авторитет международных структур»,– подчеркнул Давид Бабаян.
Он также напомнил, что Азербайджан не только всячески препятствует визитам зарубежных представителей в Нагорный Карабах, но и включает их в свой «черный список».