Առողջություն 11:26 18/05/2012
«Մեր երկիրը ՄԻԱՎ-ի առումով բավականին բարվոք վիճակում է, եթե համեմատենք այլ երկրների հետ: Բայց մեր խնդիրն այն է, որ Հայաստանը գտնվում է այն տարածաշրջանում, որտեղ ՄԻԱՎ-ի աճի տեմպերը բարձրանում են` ՌԴ-ի ու Ուկրաինայի շնորհիվ: Մինչդեռ այլ տարածաշրջաններում, մասնավորապես զարգացած երկրներում` ԱՄՆ-ում և եվրոպական երկրներում ու նույնիսկ լատինամերիկյան երկրներում, աճի տեմպերը նվազել են ու կայունացել ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ»,- այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հովհաննես Մադոյանը:
Վերջին չորս տարիների ընթացքում տարածաշրջանում ու Հայաստանում ՄԻԱՎ վարակակիրների թիվը կտրուկ ավելացման միտում է արձանագրել: Բանախոսի խոսքով, դրա մասին է վկայում հետևյալ ցուցանիշը ` միայն 2012թ-ի անցած չորս ամիսների ընթացքում հանրապետությունում արդեն գրանցվել է 71 դեպք:
Ասուլիսի հաջորդ հյուրը, գենդերային հարցերով մասնագետ Անուշ Հակոբյանն էլ տեղեկացրեց, որ Հայաստանում 23 երեխա կա, որոնք ՄԻԱՎ վարակակիր են, որոնք ստանում են համապատասխան բուժում: Սակայն լավ ցուցանիշ է այն, որ 2007թ-ից մինչ օրս ՄԻԱՎ-ով որևէ երեխա չի ծնվել:
«ՄԻԱՎ վարակով վարակվելուց հետո մարդը որևէ արտասովոր բան կարող է չզգալ, ոչ մի ախտանիշներ կարող են չլինել և միջինից 8-10 տարի չիմանալ հիվանդության մասին: Երբ ընկնում է դիմադրողականությունը, այդ ժամանակ են ի հայտ գալիս օպորտունիստական հիվանդությունները: Վերջին տարիներին մենք շատ հիվանդներ ենք ունեցել, ցավոք ուշացած դեպքեր են արձանագրվել` համարյա իմունիտետ չեն ունեցել»,-տեղեկացրեց Ա.Հակոբյանը:
Նշենք, որ պաշտոնական տվյալների համաձայն 1988թ. մինչև 2012թ. ապրիլի 30-ը Հայաստանում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 1226 դեպք ՀՀ քաղաքացիների շրջանում, որոնցից 182-ը` 2011թ. ընթացքում: Սակայն ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի իրավիճակի գնահատումը վկայում է, որ մեր երկրում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց թիվը կազմում է 3500: ՄԻԱՎ վարակի դեպքերի առավելագույն թիվը արձանագրվել է Երևանում` 492 դեպք, երկրորդ տեղում Շիրակի մարզն է:

Здоровье 12:01 18/05/2012
«Ситуация в Армении в связи с ВИЧ-инфекцией довольно благоприятная по сравнению с другими странами. Однако проблема в том, что Армения находится в регионе, где темпы развития ВИЧ-инфекции растут за счет России и Украины. Между тем, в других регионах, в частности, в развитых странах – США и Европе и даже латиноамериканских странах, темпы роста сократились и стабилизировались благодаря предпринятым мерам», – на сегодняшней пресс-конференции заявил руководитель общественной организации «Реальный мир, реальные люди» Ованнес Мадоян.
В последние четыре года в регионе и в Армении число зараженных ВИЧ-инфекцией лиц резко увеличилось, о чем, по словам Мадояна, свидетельствуют следующие показатели: лишь в течение четырех месяцев 2012 года в республике был зафиксирован уже 71 случай заражения.
В свою очередь, специалист по гендерным вопросам Ануш Акопян сообщила, что в Армении есть 23 ребенка, зараженных ВИЧ-инфекцией, и они проходят соответствующее лечение. В качестве хорошего показателя можно назвать то, что с 2007 года до сих пор в стране нет случаев врожденной ВИЧ-инфекции.
Отметим, что согласно официальным данным, с 1988 года по 30 апреля 2012 года в Армении зафиксировано 1226 случаев заражения ВИЧ-инфекцией среди граждан, 182 из которых – в течение 2011 года. Однако оценка ситуации в связи с ВИЧ/СПИД свидетельствует о том, что число зараженных ВИЧ-инфекцией в стране составляет 3500. Наибольшее число случаев заражения инфекцией зафиксировано в Ереване (492 случая), на втором месте –Ширакская область.