Աշխարհում 10:00 18/05/2012
Ամերիկյան Ռոդ Այլընդ (Rhode Island) նահանգի խորհրդարանը մայիսի 17-ին ընդունել է բանաձև, որով կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային ու ԱՄՆ կոնգրեսին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Այդ մասին տեղեկացնում է «Ասպարեզ»-ը:
Բանաձևով նաև կոչ է արվում Արցախին շարունակել «ջանքերը ազատ ու ժողովրդավար երկրի կառուցման ուղղությամբ» և ողջունում Արցախի «կառուցողական ներգրավվածությունը միջազգային հանրություն ու ակտիվ ջանքերը տարածաշրջանային խնդիրները լուծելու հարցում»:
«Ես շնորհակալ եմ Ռոդ Այլընդի խորհրդարանին Ղարաբաղին ու նրա՝ ազատության ձգտմանն աջակցելու համար և հույս ունենք, որ համամարդկային արժեքների պաշտպանությանն ուղղված օրենսդիրների ջանքերը օրինակ կծառայեն նաև ԱՄՆ մյուս օրենսդիր մարմինների համար», -ըստ աղբյուրի, հայտարարել ԱՄՆ-ում և Կանադայում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
Վերջինը ներկա է գտնվել բանաձևի քվեարկությանը, և նրան նահանգի խորհրդարանի խոսնակ Գորդոն Ֆոքսը «շատ ջերմորեն» է ընդունել:

Politics 13:26 18/05/2012
The Rhode Island House passed a resolution May 17 calling on the U.S. President and Congress to recognize the independence of the Nagorno Karabakh Republic, news site Asbarez writes.
The resolution also encourages Artsakh to “continue efforts to develop as a free and independent nation,” and praises Artsakh’s “constructive involvement with the international community and its efforts to reach a lasting solution to the existing regional problems.”
“I thank the Rhode Island House for passing this resolution in support of Karabakh’s aspirations for freedom, and hope that the legislature’s commitment to our shared values of human rights and justice will set an example for other legislatures in the U.S. and beyond,” said Robert Avetisyan, the permanent representative of NKR in the U.S. and Canada.