Խոցված ադրբեջանական ԱԹՍ-ը՝ ԼՂՀ ՊԲ հաստիքացուցակում
Վերջերս ադրբեջանական լրատվական կայքերից մեկում տեղադրվեց մի ուշագրավ հրապարակում. «Ադրբեջանի նախագահը խոստացել է իր հոբելյանը նշել Ղարաբաղում»: Սեփական ընթերցողներին նման վերնագրով զարմացնել փորձող կայքի պատասխանատուները հավանաբար այնքան էլ լավ չեն ծանոթ Ադրբեջանի նորագույն պատմությանը, այլապես տեղյակ կլինեին, որ Ալիև-կրտսերը իր հպատակներին ՀՀ կամ Արցախի որևէ հռչակավոր տեսարժան վայրի հետ կապված խոստումներ շռայլող ու դրանք իրականացնելու կոնկրետ ժամկետներ նշող Ադրբեջանի առաջին ղեկավարը չէ: Այս առումով թերևս իր նախորդներից ու առայժմ միակ հաջորդից առավել հեռատես ու իմաստուն էր այդ երկի ներկայիս նախագահի հայրը՝ հանգուցյալ Հեյդար Ալիևը:
Իր՝ մեծ քաղաքականության բացահայտորեն վերադառնալուց հետո արցախյան ռազմաճակատում ադրբեջանական բանակի ունեցած մի շարք աղմկալի անհաջողությունները ԽՍՀՄ ՊԱԿ պաշտոնաթող գեներալին համոզեցին, որ նախկին ինքնավարության դեմ ուժի կիրառման բոլոր փորձերը աղետալի հետևանքներ են ունենում միմիայն Ադրբեջանի համար: 1994թ. համաձայնվելով պատերազմի արդյունքում ձևավորված իրողություններն արձանագրող հրադադարի կնքմանը Հեյդար Ալիևը ձեռնամուխ եղավ սեփական քաղաքական հակառակորդների ու հնարավոր ախոյանների չեզոքացմանը, ամրապնդեց իր ընտանիքի միահեծան իշխանությունն ու տնտեսական հնարավորությունները և ապահովելով իշխանության ժառանգորդությունը՝ վախճանվեց սեփական անկողնում՝ գտնվելով փառքի և իշխանության գագաթնակետին:
Նրա նախորդներին ակնհայտորեն պակասում էր ադրբեջանական քաղաքականության «ծեր աղվեսի» հեռատեսությունը: Ղարաբաղի հարցը արագորեն լուծել խոստացող Այազ Մութալիբովը ռազմաճակատային անհաջողությունների ու ներքաղաքական խարդավանքների հետևանքով հարկադրված էր քաղաքական վտարանդու կարգավիճակում ճողոպրել Մոսկվա, իսկ իր ոչ այն է ոտքերը, ոչ այն է երեսը Սևանի ջրերում լվանալ խոստացող Աբուլֆազ Էլչիբեյը իր կյանքի մայրամուտը ստիպված եղավ դիմավորել Նախիջևանում՝ հայրական գյուղում՝ դատապարտված միայնության և մոռացության:
Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների հեղինակավոր ինստիտուտի շրջանավարտ ու նախկին դասախոս Իլհամ Ալիևը կարծես թե մոռացել է, որ պատմությունն ունի կրկնվելու հատկություն, առավել ևս՝ Ստեփանակերտում մայիսի 9-ին տեղի ունեցած զորահանդեսն ապացուցեց՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ունի բոլոր հնարավորությունները հարկն եղած դեպքում Ադրբեջանի նախագահին իր նախորդների տխուր ճակատագրին արժանանալու համար:
Զորահանդեսի՝ հակառակորդի վրա ունեցած ազդեցության լավագույն վկայությունը ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարօրինակ լռութունն էր, չէ որ Վերածննդի հրապարակի մի քանի ժամը բավական էին ողջ աշխարհին մի շարք կարևոր ուղերձներ հղելու համար:
Նախ՝ Ստեփանակերտի զորահանդեսը հերթական անգամ ապացուցեց, որ ԼՂՀ պաշտպանունակության անկյունաքարը բանակի և ժողովրդի անխախտ միասնությունն է:
Երկրորդ՝ կարևորագույն ուղերձն այն էր, որ չնայած դեռևս չճանաչված լինելու և Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից շարունակվող տնտեսական շրջափակմանը Արցախի Հանրապետության Զինված Ուժեր հաջողությամբ կատարելագործում, թարմացնում ու արդիականացնում են սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի կազմը: Հակառակորդի պաշտպանության խորքը խոցելու ընդունակ հզոր հրթիռա-հրետանային տեխնիկայի, հետախուզության ու մարտի ղեկավարման ժամանակակից համակարգերի մասնակցությունը զորահանդեսին արձանագրեց, որ Պաշտպանության բանակը զարգանում է հաշվի առնելով տարածաշրջանի իրողությունները և ռազմական գիտության նորագույն զարգացումները:
Երրորդ կարևոր փաստը ՊԲ անձնակազմի բարձր մարտական պարտրաստությունն է, որը նկատելի էր զորահանդեսին հետևող ցանկացած մասնագետի համար:
Եվ չորրորդ՝ Ստեփանակերտի զորահանդեսը ցույց տվեց, որ արցախյան զինվորը պահպանում է հակառակորդի նկատմամբ հոգևոր գերազանցության այն զգացումը, որը ձևավորվում է սեփական գործի արդարության գիտակցումից, մարտական վարպետության և ոգու առավելության վերաբերյալ համոզվածությունից: Այլ կերպ ասած՝ 1988-ից ի վեր էությունը չի փոխվել:
Մայիսի 9-ին Վերածննդի հրապարակով անցած տեխնիկայի շարքում կարշ «Նվեր» անունը կրող անօդաչու թռչող շարք: Սա նույն այն ադրբեջանական անօդաչուն է, որն անցյալ տարի խփվել է ԼՂՀ ՊԲ ՀՕՊ ստորաբաժանումների կողմից: Հայրենական ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններում վերանորոգվելուց հետո այն համալրել է ՊԲ տեխնիկայի հաստիքացուցակը: Այո, ոչինչ էլ չի փոխվել, եթե 90-ական թվականներին նոր կազմավորվող ադրբեջանական բանակը ՊԲ-ին ռազմավարի տեսքով պարբերաբար մատակարարում էր տանկեր ու այլ սպառազինություն, հիմա նավթադոլարներով վերազինված ադրբեջանական բանակից հայ զինվորը խլում է անօդաչու թռչող սարքեր՝ հայտնաբերման ու խոցման առումով թերևս ամենից դժվար սպառազինության տեսակը:

Регион 15:08 19/05/2012
Совсем недавно на одном из азербайджанских информационных сайтов появилась примечательная публикация под заголовком «Президент Азербайджана обещает справить свой юбилей в Карабахе». Пытающиеся удивить своих читателей ответственные сайта, вероятно, не очень хорошо знакомы с новейшей историей Азербайджана, не то знали бы, что Алиев-младший – не единственный руководитель, раздающий соответствующие обещания, связанные с тем или иным достопримечательным местом Армении или НКР.
С этой точки зрения наиболее дальновидным и мудрым, по сравнению с предшественниками, и пока единственным последователем был отец нынешнего президента – покойный Гейдар Алиев.
Ряд громких поражений азербайджанской армии на карабахском фронте дали понять возвратившемуся в большую политику генералу КГБ СССР в отставке, что все попытки применения силы в отношении бывшей автономии пагубны именно для Азербайджана. Согласившись на заключение договора о перемирии в 1994 году, Гейдар Алиев взялся за нейтрализацию политических соперников и возможных врагов, укрепил единоличную власть совей семьи, улучшил экономические возможности, и, обеспечив наследство власти, скончался в собственной постели, находясь на пике славы и власти.
Его предшественникам заметно не хватало дальнозоркости «старого лиса» азербайджанской политики. Обещающий быстрое решение карабахского вопроса Аяз Муталибов в результате неудач на фронте и внутренних распрей был вынужден бежать в Москву в статусе политического изгнанника, а Абульфас Эльчибей, грезивший помыть то ли ноги, то ли лицо в водах Севана, был вынужден встретить закат жизни в Нахичеване – в отцовском селе, приговоренный к забвению и одиночеству.
Выпускник МГИМО и бывший преподаватель Ильхам Алиев, кажется, забыл, что история имеет свойство повторяться. Более того, военный парад 9 мая 2012 года в Степанакерте доказал, что АО НКР имеет все возможности, чтобы при необходимости добиться для нынешнего президента Азербайджана участи его предшественников. Лучшим свидетельством влияния военного парада на противника стало странное молчание азербайджанских СМИ. Ведь всего нескольких часов на площади Возрождения было достаточно, чтобы направить всему миру ряд важных сигналов.
Во-первых, парад в Степанакерте в очередной раз доказал, что краеугольным камнем обороноспособности НКР является незыблемое единение армии и народа. Во-вторых, важнейшим посылом было то, что, несмотря на непризнанность и продолжающуюся блокаду, ВС Республики Арцах успешно обновляют и модернизируют военную технику.
Во-вторых, наличие на параде мощной ракетно-артиллерийской техники, современных систем управления разведки и боя показало, что Армия обороны НКР развивается с учетом региональных реалий и новейших развитий военной науки.
В-третьих, высокий уровень подготовки личного состава.
И, в-четвертых, парад в Степанакерте показал, что превосходство арцахского солдата над противником формируется за счет осознания справедливости собственного дела. Иначе говоря, суть с 1988 года не изменилась.
На военном параде 9 мая в Степанакерте был показан беспилотник, носящий имя «Подарок». Этот азербайджанский БЛА был сбит подразделениями ПВО карабахских вооруженных сил в прошлом году, а после ремонта в предприятиях ВПК пополнил состав техники Армии обороны Нагорного Карабаха.
Так что, ничего не изменилось. Если в 90-ые гг. только формируемая азербайджанская армия в качестве трофея периодически поставляла Армии обороны НКР танки и другую технику, то сегодня у модернизированной на нефтедоллары азербайджанской армии армянский солдат отнимает беспилотные летательные аппараты, считающиеся самой сложной в плане выявления и поражения техникой.