Թուրքիայի չիրականացած «սոցիալիստական» հույսերը. Ֆրանսիան շարունակելու է Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը
Մայիսի 6-ին Ֆրանսիայում կայացավ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, որի արդյունքում Ֆրանսիայի նոր նախագահ ընտրվեց սոցիալիստ թեկնածու Ֆրանսուա Հոլլանդը:
Դրան հաջորդեց թուրք-ադրբեջանական մամուլում բարձրացած ցնծության ալիքը` ի նշան Սարկոզիի պարտության: Ակտիվորեն շահարկվում էր, որ Նիկոլա Սարկոզիի` ընտրություններում պարտվելու պատճառներից մեկն էլ նրա դիրքորոշումն էր Հայոց ցեղասպանության հարցում: Շահարկվող մյուս հարցն այն էր, որ նորընտիր նախագահ Ֆրանսուա Հոլլանդը չի շարունակելու այդ հարցում Սարկոզիի վարած քաղաքականությունը: Այդ «զորեղ» պնդումն ապացուցելու համար մեջբերվում էր Թուրքիայում ապրող ազգությամբ ֆրանսիացի մի քանի գործարարների կարծիքը:
Այս երկու պնդումներն էլ, սակայն, անհիմն են և իրականության հետ աղերսներ չունեն, քանի որ.
1. Հայոց ցեղասպանության հարցում Սարկոզիի ունեցած դիրքորոշումը ընտրություններում չէր կարող աշխատել ի վնաս նրա, քանզի Ֆրանսիայում կա մոտ կեսմիլիոնանաոց հայկական համայնք, այնինչ քվեարկության իրավունք ունեցող թուրքերի թիվը կազմում է մոտ 50 հազար:
2. Ինչպես Սարկոզին, այնպես էլ Հոլլանդը միշտ արտահայտվել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման օգտին: Դրա ապացույցներից մեկն էլ այս տարվա ապրիլի 24-ին Փարիզի կենտրոնում` Կոմիտասի արձանի մոտ, տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողությունն է, որին մասնակցեցին և ելույթներով հանդես եկան ինչպես այն ժամանակ դեռևս նախագահ հանդիսացող Սարկոզին, այնպես էլ նախագահի թեկնածու Հոլլանդը:
3. Նորընտիր նախագահ Հոլլանդը, ինչպես ընտրություններից առաջ, այնպես էլ դրանցից հետո բազմիցս վերահաստատել է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ` նշելով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելող նոր օրինագիծ ընդունելու իր պատրաստակամությունը և ընդգծելով Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ընդունման անհրաժեշտությունը Եվրոմիություն մտնելու ճանապարհին (ըստ երևույթին, այս պատճառով է, որ Եվրոմիության հարցերով թուրք նախարար Բաղըշը անգործության է մատնվել և սկսել է հետաքրքրվել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրով):
4. Ի վերջո, փաստ է, որ Ֆրանսիայում չի գտնվի որևէ ֆրանսիացի, ով կասկածի տակ կդնի Հայոց ցեղասպանության իրողությունը:
Շահարկումները վերաբերվում են բացառապես ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնել – չքրեականացնելու խնդրին:
Նշված բոլոր կետերը անվիճելի իրողություններ են պարունակում, և դրանց հարթությունից դուրս ընկած բոլոր հարցերը ցանկությունների և երևակայությունների շարքից են: Այնպես որ անլուրջ է Թուրքիայում ապրող շարքային մի քանի ֆրանսիացու կարծիքն աջուձախ բարձրաձայնելով` ներկայացնել դա որպես Ֆրանսիայի պետական դիրքորոշում: Այդ դեպքում ինքս էլ կարող եմ փաստել, որ երկար ժամանակ կրթություն ստանալով և ապրելով Ֆրանսիայում` ճանաչում եմ հարյուրավոր ֆրանսիացիների, ովքեր կասկածի տակ չեն դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը և դատապարտում են դրա ժխտումը: Այդ մարդիկ լավ գիտեն, թե ինչ ասել է ցեղասպանություն, քանի որ տասնամյակներ ի վեր կողք կողքի ապրել են Ցեղասպանությունից հետո Ֆրանսիայում ապաստան գտած Զաքարյանների, Նիսանյանների ու Մեսրոպյանների սերունդների հետ, ում պապերն ու տատերը 1915-ին կոտորվել են երիտթուրքական հրոսակների կողմից:
Անկախ Ֆրանսիայում աջերի կամ ձախերի` իշխանության մոտ լինելուց` այս հարցի շուրջ պետական դիրքորոշումը մեկն է լինելու` Հայոց ցեղասպանության իրողությունն անհերքելի է: Ի վերջո պաշտոնական Անկարան ընդունելու է այդ փաստը և ներողություն է խնդրելու ցեղասպանության զոհերի միլիոնավուր ժառանգներից ու հայ ժողովրդից:

В мире 20:01 21/05/2012
Во Франции 6 мая состоялся второй тур президентских выборов, в результате чего президентом страны был избран социалист Франсуа Оланд. Избранию Оланда последовала волна ликования в турецко-азербайджанской прессе в связи с проигрышем Николя Саркози. Активно спекулировали на теме, что причиной поражения Саркози стала его позиция по вопросу Геноцида армян в Османской империи 1915г. Отмечалось также, что новоизбранный президент не продолжит политику Саркози в этом вопросе. Для доказательства этого утверждения приводились цитаты проживающих в Турции ряда французских предпринимателей.
Эти утверждения, однако, безосновательны и не имеют связи с реальностью, поскольку:
1. Позиция Саркози по вопросу Геноцида не могла работать во время выборов во вред Саркози, поскольку во Франции проживает полумиллионная армянская община, в то время как число имеющих право на голосование турок составляет около 50 тысяч;
2. Как Саркози, так и Оланд всегда выступали в пользу признания и осуждения Геноцида армян. Одним из свидетельств тому является организованное 24 апреля в Париже у памятника Комитасу мероприятие, в котором приняли участие и выступили с речью и бывший, и нынешний президент.
3. Новоизбранный президент Оланд, как до выборов, так и после неоднократно подтверждал свою позицию по вопросу Геноцида армян, отмечая, что остается приверженным вопросу принятия нового законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян, а также заявляя о необходимости признания Турцией Геноцида армян на пути вступления в ЕС;
4. Факт, что во Франции не найдется ни одного француза, который бы поставит под сомнение факт Геноцида армян.
Указанные пункты содержат в себе неоспоримые реалии. Так что, несерьезно обозначать мнение проживающих во Франции некоторых рядовых французов, и выдавать за государственную позицию Франции. Я сам могу подтвердить, что долгое время проживая и обучаясь во Франции, знаю сотен французов, которые не ставят под сомнение факт Геноцида и осуждают его отрицание. Эти люди хорошо знают, что такое Геноцид, поскольку на протяжении десятилетий жили бок о бок с нашедшими после Геноцида пристанище во Франции Закарянами, Нисанянами, Месропянами.
Вне зависимости о того, кто будет у руля власти во Франции – левые или правые, государственная позиция по этому вопросу будет одной – факт Геноцида армян неоспорим. В конце концов официальная Анкара признает этот факт и попросит прощения у миллионов потомков свидетелей и жертв Геноцида и всего армянского народа.