Աշխարհում 10:22 21/05/2012
Գերմանիայի կառավարությունը հորդորել է Ֆրանսիայի նորաստեղծ կառավարությանը միակողմանի չփոխել Աֆղանստանից զորքերը դուրս բերելու ժամկետները. «Մենք միասին մտել ենք Աֆղաստան և ցանկանում ենք միասին դուրս գալ դրանից»,-Չիկագոյում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին մասնավորապես հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
«Գազետա.ռու»-ն գրում է, որ նույն կարծիքին է նաև Գերմանիայի Ներքին գործերի նախարարը, ով մատնանշել է, թե որոշ արևմտյան երկրներ, որոնք կարծես մրցում են միմյանց հետ զորքերը դուրս բերելու առումով, այդպիսով ոչ թե օգնում են պայքարել ահաբեկչության դեմ, այլ հակառակը` թուլացնում այդ պայքարը:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ Ֆրանսիայի նորընտիր նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել էր, որ իր երկրի զորքերը Աֆղանստանից դուրս կբերվեն մինչև 2012թ-ի վերջ: Սա նաև իր նախընտրական խոստումներից մեկն էր:
Հիշեցնենք նաև, որ ՆԱՏՕ-ն իր զորքերը այդ երկրից պատրաստվում է դուրս բերել ինչպես և ծրագրված է` մինչև 2014թ. վերջ:

Politics 13:00 21/05/2012
German Chancellor Angela Merkel urges NATO members and allies not to rush to leave Afghanistan, signaling tension within the alliance over France’s vow to leave by year’s end, Business Week report said.
The report said allies in Afghanistan that entered the conflict should withdraw together and Germany will “resolutely defend” that stance, Merkel told reporters today at the North Atlantic Treaty Organization summit in Chicago.
France’s new president, Francois Hollande, said on May 18 that he will keep to his campaign pledge to withdraw French combat troops from Afghanistan by the end of this year, sooner than the U.S. and other allies plan.