Հարցազրույցներ 14:02 21/05/2012
Ն. Գալստյան. Միշտ չէ, որ ԵՄ-ն կարողանում է վարել իր հայտարարած սկզբունքներին համապատասխան քաղաքականություն
Եվրահանձնաժողովի ու ԵՄ Արտաքին քաղաքական ու անվտանգության հարցերով ԵՄ բարձրագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշտոնի գրասենյակի տարածած զեկույցի, ինչպես նաև ՀՀ եվրաինտեգրման քաղաքականության մասին Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքագետ Նարեկ Գալստյանի հետ:
- Պարոն Գալստյան, Եվրահանձնաժողովի ու Քեթրին Էշտոնի գրասենյակի տարածած զեկույցում ի՞նչ առանձնահատկություններ կային:
-Եվրոպական միության վերջին զեկույցներում որոշ նոր ձևակերպումներ էին տեղ գտել: Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված քննադատություն կար միջազգային միջնորդների հասցեին, հատկապես այնտեղ նշվում էր, որ 2011 թվականի ընթացքում լուրջ առաջընթաց, տեղաշարժ չի գրանցվել, դրա փոխարեն ավելի հաճախակիացել են հրադադարի ռեժիմի խախտումները, որոնք պատշաճ մակարդակով չեն հետաքննվել և չեն գնահատվել միջազգային դիտորդների կողմից: Սա կարևոր հանգամանք էր: Երկրորդ առանձնահատկությունը` կրկին կապված Արցախի հիմնախնդրի հետ, այն էր, որ ԵՄ-ն կոչ էր անում թույլ տալ, որ իր ներկայացուցիչներն այցելեն Արցախի տարածք: Մինչ այդ նրանք ընդհանրապես հրաժարվում էին որևիցե կերպ այցելել հակամարտության տարածք, իսկ հիմա նրանք փորձում են այդ կերպ ներգրավվել դրանում:
Նշվում է, որ իսկապես առաջընթաց արձանագրվել է Հայաստանում քաղաքական բարեփոխումների արդիականացման, մարդու իրավունքների, ժաղովրդավարության արմատավորման ուղղությամբ և նշվում է, որ անհրաժեշտ է շտկել խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ միջազգային դիտորդների արձանագրած թերությունները հաջորդ` նախագահական ընտրությունների շեմին: Սա կրկին որոշակիորեն ցույց է տալիս, որ ամեն դեպքում ԵՄ-ն բալանսավորված գնահատական է տալիս այս գործընթացներին: Ամեն դեպքում նշանակալի է, որ այնտեղ շեշտվում են Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցությունը առևտրատնտեսական ոլորտում:
- Եթե համեմատություն անցկացնենք մեր և Արևելյան գործընկերության ծրագրին մասնակից մյուս պետությունների եվրաինտեգրման գործընթացի միջև, ի՞նչ գնահատական կարող եք տալ:
-Համեմատության առումով, Արևելյան գործընկերության մասնակիցների շրջանակներում մի քանի կազմակերպությունների համատեղ ինդեքս գոյություն ունի: Այնտեղ տարբեր գործակիցներով տարբեր երկրներ ունեն տարբեր աստիճաններ: Կոնկրետ մի չափանիշ չէ, մի քանի չափանիշներ են և տարբեր երկրներ տարբեր կարգեր են զբաղեցնում: Բայց հետաքրքրական է, որ այս առումով Մոլդովայի առաջընթացն է ընդհանուր առմամբ բավական բարձր:
Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում դատական համակարգի բարեփոխման խնդիր է դրված` դատարանների նկատմամբ վստահությունը բարձրացնելու նպատակով: Վրաստանի առնչությամբ ևս դատական համակարգի հետ կապված քննադատություն կար, մասնավորապես նշվում էր դատախազի մեծ լիազորությունների հանգամանքը: Այս առումով մեր մոտ առանձնակի խնդիր չկար: Շատ սուր քննադատություն կար Ադրբեջանի հասցեին ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Օրինակ, այնտեղ փորձում էին հասկանալ, թե Ադրբեջանի իշխանությունները Եվրատեսիլ 2012-ի նախապատրաստման շրջանում ինչ միջոցառումներ են ձեռնարկել և որքանով են դրանք համապատասխանում մարդու իրավունքներին և ժողովրդավարությանը, որովհետև այնտեղ կարծիք կար, որ այս միջոցառման միջոցով փորձում են կոծկել մարդու իրավունքների ոլորտում առկա լուրջ խնդիրները:
- Հայաստանին վերաբերող զեկույցում կետ կար իշխանությունների նախաձեռնած բարեփոխումների հետ կապված: Արդյոք իրականացված օրենսդրական բարեփոխումները չեն բավարարում ԵՄ պահանջներին:
-Խնդիրն այստեղ հետևյալն է. ցանկացած երևույթի օրենսդրական ամրագրումը շարունակական գործընթաց է, որովհետև երևույթն ինքնին զարգացում է ապրում և անհրաժեշտ է լինում օրենքով հասցնել կարգավորել այն: ԵՄ-ն առաջնորդվում է ընդհանուր, այսպես կոչված, եվրոպական չափորոշիչներով և միշտ չէ, որ հաշվի է առնում տեղային առանձնահատկությունները: Համաեվրոպական չափանիշները ԵՄ տարբեր երկրներում տարբեր կերպ են տեղայնացված: Մենք առայժմ խնդիր ունենք էլ ավելի տեղայնացվելու:
- Եկեք անդրադառնանք զեկույցի` բազմակարծություն ապահովելու մասին դրույթին: Ինչո՞վ է պայմանավորված, զեկույցում այսպիսի կետի առկայությունը:
-Զեկույցն ինքն իրականում պարունակում էր և´ դրականը, և´ բացասականը, այսինքն` երկու կողմերն էլ այնտեղ հաշվի առնված են: Առաջընթաց արձանագրված է, բայց կան այս ու այն թերությունները: Ամեն դեպքում, խնդիրը նրանում է, որ ԵՄ այս զեկույցում պետք չէ առանձնացնել միայն բացասականը, այլ պետք է տեսնել, թե ինչպես են գնահատում նաև միևնույն երևույթի դրական կողմը: Այնտեղ կան գնահատականներ, որոնցում առաջընթաց միանշանակ արձանագրված է:
- Զեկույցում կետ կար, որը վերաբերում էր 2013 թվականի նախագահական ընտրություննրը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելուն և անցկացնելուն: Ինչո՞վ է պայմանավորված այդպիսի շեշտադրումը:
-Ամենայն հավանականությամբ, ԵՄ-ն փորձում է Հայաստանում քաղաքական բարեփոխումների մեջ տեսնել շարունակականություն դեպի լավը, դեպի դրականը: Այո, սա քայլ առաջ էր, բայց հաջորդը պիտի լինի էլ ավելի մեծ քայլ դեպի առաջընթաց: Այս տրամաբանությունն է այստեղ աշխատում: Ընտրական գործընթացում իհարկե եղել են թերություններ, որոնք արձանագրվել են թե´ դիտորդների, թե´ առանձին քաղաքական ուժերի կողմից: Եվ դրանք իսկապես պետք է շտկվեն: Այստեղ խնդիրը վերաբերում է ոչ այնքան այն բանին, թե որքանով են այդ թերություններն ազդում արդյունքների վրա, այլ թե որքանով են այդ թերությունները վնասում ընտրությունների, ապա նաև իշխանությունների նկատմամբ վստահությանը: Այս տեսանկյունից, կարծում եմ, որ ԵՄ-ի առաջարկությունները վերաբերվում են վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը:
- Պարոն Գալստյան, եթե անդրադառնանք ԵՄ-ի` Հայաստանի նկատմամբ դրսևորած այս ուշադրությանը, ի՞նչ եք կարծում, գործընթացները տանում են մի հանգրվանի, երբ կսկսվեն բանակցություններ ՀՀ-ի` ԵՄ անդամ դառնալու համար, թե սա ԵՄ-ի համար պարզապես իր ազդեցությունն ամրապնդելու միջոց է:
-Չեմ կարծում, թե սա ուղղված է Հայաստանի անդամակցությունը պատրաստելուն, որովհետև դա շատ բարդ աշխարհաքաղաքական հաշվարկի խնդիր է և միայն տեխնիկական, պաշտոնական չափորոշիչներին համապատասխանությունը դեռևս չի նշանակում ԵՄ-ին անդամակցություն: Այստեղ խնդիրն այլ է: ԵՄ-ի գործնական քաղաքականությունն այլ է և միշտ չէ, որ ԵՄ-ն կարողանում է վարել իր հայտարարած սկզբունքներին համապատասխան քաղաքականություն: Եվրամիության ազդեցությունը մեր ներպետական միջավայրի վրա շատ ավելի մեծ է, քան Ադրբեջանի ներսում: Եվ դա պայմանավորված է նրանով, որ Ադրբեջանն ունի ԵՄ-ի վրա ազդեցության միջոցներ՝ շնորհիվ ունեցած էներգամատակարարի և տարանցիկ պետության կարգավիճակի, իսկ մենք չունենք այդքան ազդեցիկ լծակներ: Դրա համար մեր պարագայում շատ ավելի ակտիվ է ԵՄ-ի գործունեությունը, իսկ Ադրբեջանը, թեև պարբերաբար ենթարկվում է շատ սուր քննադատության, բայց տեղաշարժը մեծ չէ, իսկ մեր դեպքում մեծ է:
- Այս համատեքստում, ԼՂ կարգավորման հետ կապված, ՄԽ համանախագահող երկրների մանդատների փոփոխությունը հնարավոր համարո՞ւմ եք:
-Առայժմ այդպիսի նպատակահարմարություն չկա: Ի՞նչ պետք է փոխի դա գործի բնույթի մեջ: Ասենք, թե ԵՄ-ն փոխարինեց Ֆրանսիային, ի՞նչ պետք է լինի: Դրանից կարգավորման գործընթացում էական տեղաշարժ չի լինի: Եթե ակտիվ ջանքեր պետք է գործադրեն, կարող է և նույն Ֆրանսիան գործադրել: Ավելին, հաշվի առնելով ԵՄ-ի հատուկ հետաքրքրվածությունն էներգետիկ գործոններով, հնարավոր է Ադրբեջանի նկատմամբ որոշակի մեղմ, անհամաչափ, գուցեև կանխակալ մոտեցում:
- Իսկ որտե՞ղ եք տեսնում ԵՄ-ի դերակատարությունը ԼՂ կարգավորման գործընթացում:
-Ես դա տեսնում եմ երկու կարևոր ասպեկտում: Նախ` ԵՄ-ն պետք է լրջորեն զբաղվի և գնահատական տա Ադրբեջանի ներսում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացներին, որպեսզի խթանի այնտեղ դեմոկրատական փոխակերպումները: Այս համատեքստում ԵՄ-ն պետք է նաև ուշադրությունը կենտրոնացնի Ադրբեջանում հայատյացության վերացմանը, առաջին հերթին՝ պետական բարձր մակարդակով: Երկրորդ` նա պետք է զբաղվի հետկոնֆլիկտային վերականգնողական աշխատանքներով: Օրինակ` ֆինանսավորի Արցախի տարածքում ենթակառուցվածքների զարգացումը:

В мире 21:37 21/05/2012
Корреспондент Panorama.am провел беседу с политологом Нареком Гаспаряном о докладе, распространенном офисом Верховного представителя Европейского союза (ЕС) по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон, а также о политике евроинтеграции Армении.
- Господин Галстян, в чем своеобразие распространенного офисом Верховного представителя ЕС Кэтрин Эштон доклада?
-В последних докладах ЕС имели место некоторые новые формулировки. Была критика в адрес международных посредников по урегулированию карабахского конфликта, в частности отмечалось, что в течение 2011 года не было зарегистрировано серьезного прогресса, продвижения, вместо этого стали чаще случаи нарушения режима прекращения огня, которые не были расследованы на надлежащем уровне и не получили оценку международных наблюдателей. Это важное обстоятельство. Вторая особенность также связана с карабахским конфликтом, в частности, ЕС призывал позволить, чтобы его представители посетили территорию Нагорного Карабаха. До этого, они вообще отказывались от каких-либо посещений зоны конфликта.
Отмечается, что в Армении в действительности зафиксирован прогресс в направлении модернизации политических реформ, прав человека, укоренения демократии, а также необходимость исправления накануне следующих президентских выборов недостатков, зафиксированных международными наблюдателями в ходе парламентских выборов. Это вновь демонстрирует, что во всех случаях ЕС дает взвешенную оценку этим процессам. Во всех случаях знаменательно, что в докладе отмечается сотрудничество между Арменией и Европейским союзом в торгово-экономической сфере.
- Если проводить сравнения между нашей нами и процессом евроинтеграции других участников программы «Восточное партнерство», какую оценку можно дать?
-В плане сравнения в рамках участников «Восточного партнерства» существует совместный индекс нескольких организаций. Там по разным коэффициентам различные страны имеют разный уровень. Примечательно то, что довольно высок уровень прогресса Молдовы. Относительно Армении в докладе поставлен вопрос реформирования судебной системы с целью повышения доверия к судам. В плане Грузии также есть критика, связанная с судебной системой, в частности отмечается обстоятельство больших полномочий прокурора. Очень резкая критика содержится в адрес сферы защиты прав человека и демократии в Азербайджане. К примеру, там пытаются понять, какие мероприятия были предприняты властями Азербайджана в период подготовки к Евровидению-2012, и насколько они соответствуют демократии и правам человека, поскольку бытует мнение, что посредством данного мероприятия пытаются завуалировать имеющиеся в сфере защиты прав человека серьезные проблемы.
- В докладе об Армении был пункт, касающийся инициированных властями преобразований. Разве осуществленные законодательные преобразования не удовлетворяют требованиям ЕС?
-Здесь вопрос в следующем, законодательное закрепление любого явления – это последовательный процесс, поскольку явление само по себе развивается и необходимо успевать регулировать его законом. ЕС руководствуется общими, так называемыми европейскими стандартами и не всегда учитывается местная специфика. Общеевропейские стандарты в различных странах ЕС локализуются по-разному.
- Давайте вернемся к положению об обеспечении плюрализма мнений в докладе. Чем обусловлено наличие в докладе такого пункта?
-Доклад в действительности содержит и позитивное и негативное, то есть, в нем учтены две стороны. Прогресс зафиксирован, но есть также недостатки. Во всех случаях вопрос в том, что в этом докладе ЕС не следует отделять только негатив, а нужно также видеть, как оценивается позитивная сторона этого же явления. Там есть оценки, в которых однозначно зафиксирован прогресс.
- В докладе есть пункт, который касается организации и проведения президентских выборов в 2013 году на надлежащем уровне. Чем обусловлен такой акцент?
-По всей видимости, ЕС пытается видеть в политических преобразованиях Армении постоянное движение к прогрессу, к позитиву. Да, это был шаг вперед, однако следующий должен быть еще большим шагом к прогрессу. Здесь действует такая логика. В избирательном процессе, конечно, были недостатки, которые зафиксировали как наблюдатели, так и политические силы. И они действительно должны быть исправлены. Здесь вопрос касается не того, насколько эти недостатки влияют на результат выборов, а в какой степени они наносят вред выборам, а также доверию к властям. С этой точки зрения, думаю, предложения ЕС касаются укрепления атмосферы доверия.
- Господин Гаспарян, если обратимся к проявляемому ЕС вниманию к Армении, как Вы считаете, ведут ли процессы к точке, когда могут начаться переговоры по членству Армении в ЕС, или это для ЕС просто средство укрепления своего влияния?
-Не думаю, что это направлено на подготовку к членству Армении, поскольку это вопрос очень сложного геополитического расчета и только соответствие технических, официальных критериев не значит членства в ЕС. Здесь задача в ином. Действенная политика ЕС – другая, ЕС не всегда может проводить политику, соответствующую объявленным принципам. Влияние Евросоюза на нашу внутриполитическую среду больше, чем в Азербайджане. И это обусловлено тем, что Азербайджан обладает средствами оказания воздействия на ЕС благодаря энергоносителям и статусу транзитного государства, а мы не имеем таких рычагов влияния. Поэтому в нашем случае деятельность ЕС намного более активная, а Азербайджан, хотя и подвергается резкой критике, однако прогресс небольшой. В нашем случае прогресс большой.
- В данном контексте, в связи с карабахским урегулированием, считаете ли Вы вероятным изменение мандатов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ?
-Пока такой целесообразности нет. Что может изменить это в характере миссии? К примеру, ЕС заменит Францию, что это изменит? От этого в процессе урегулирования серьезного прогресса не будет. Если должны прилагаться активные усилия, их может приложить и сама Франция. Более того, учитывая особую заинтересованность ЕС в энергоносителях, к Азербайджану может быть проявлен более мягкий, несоразмерный, возможно даже пристрастный подход.
- А где Вы видите роль ЕС в процессе урегулирования карабахского конфликта?
-Я вижу эту роль в двух важных аспектах. Прежде всего, ЕС должен серьезно заняться и дать оценку происходящим внутри Азербайджана политическим процессам, чтобы стимулировать там демократические преобразования. В данном контексте ЕС должен сконцентрировать внимание на устранении армяноненавистничества в Азербайджане, в первую очередь, на высоком государственном уровне. Во-вторых, ЕС должен заняться постконфликтными восстановительными работами. Например, финансировать развитие инфраструктур на территории Арцаха.