Երևանում կկայանա ՍՏՀԽ վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստը
Մայիսի 22-ից 24-ը Երևանում տեղի կունենա Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստը, որի աշխատանքներին կմասնակցի 10 երկրի շուրջ 70 պատվիրակ: Այս մասին հայտնում են ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից ու նշում, որ Խորհրդարանական վեհաժողովը կազմված է ՍԾՏՀ 12 անդամ երկրները ներկայացնող 76 պատգամավորից:
Նստաշրջանի առաջին օրը կգումարվեն Բյուրոյի ու Մշտական հանձնաժողովի, հաջորդ երկու օրերին` Գլխավոր վեհաժողովի լիագումար նիստերը:
39-րդ լիագումար նիստի օրակարգում ներառված հարցերի թվում են` կազմակերպչական, ՍԾՏՀ կազմակերպության գործունեության մասին, ՍԾՏՀ անդամ երկրներում hարկային համակարգի կատարելագործմանը, խաղողագործության եւ գինեգործության զարգացման հեռանկարներին, կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի ոլորտում համաձայնագրերի իրագործմանը, մշակույթին, կրթությանը, սոցիալական խնդիրներին առնչվող եւ այլ հարցեր: Կհրապարակվի ՍԾՏՀ ԽՎ Հայտարարությունը ՍԾՏՀ կազմակերպության 20-ամյակի կապակցությամբ:
Ըստ աղբյուրի, մինչ այս Երևանում կայացել են ՍԾՏՀ ԽՎ երկու լիագումար նիստ, Մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի ու Տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:

Политика 10:23 21/05/2012
С 22 по 24 мая в Ереване состоится 39-е пленарное заседание Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ПА ОЧЭС), в котором примет участие 70 делегатов из 10 стран. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Согласно информации, Парламентская ассамблея состоит из 76 депутатов, представляющих 12 стран-членов ПА ЧЭС.
В первый день сессии заседаний будут созваны пленарные заседания Бюро и Постоянной комиссии, а в последующие два дня – заседания Генеральной ассамблеи.
В повестку заседаний включены организационные вопросы, а также вопросы, связанные с деятельностью ОЧЭС, усовершенствованием налоговой системы в странах-членах организации, перспективами развития виноградарства и виноделия, реализацией соглашений в сфере борьбы с организованной преступностью, сферой культуры, образования, социальными проблемами и др.
В связи с 20-летием создания организации будет опубликовано заявление ПА ОЧЭС.
Как сообщает источник, до сих пор в Ереване проходили два пленарных заседания ПА ОЧЭС, заседания комиссии по вопросам культуры, образования и социальным вопросам и комиссии по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам.