Հ. Մելիք-Շահնազարյան. ՀՀ-ին ուղղված սպառնալիքը դա նաև սպառնալիք է ուղղված ՀԱՊԿ ամբողջ համակարգին
Հայաստանի ուղղված ցանկացած սպառնալիքը ենթադրում է ուղղակի սպառնալիք ՀԱՊԿ ամբողջ համակարգին: Մեկնաբանելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բարդյուժայի՝ նախօրերին արված այն հայտարարությունը, թե Հայաստանի նկատմամբ ոչ բարիդրացիական քայլերի դեպքում ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրները կսատարեն պաշտոնական Երևանին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
««ՀՀ-ին ուղղված սպառնալիքը դա նաև սպառնալիք է ուղղված ՀԱՊԿ ամբողջ համակարգին և Հայաստանի նկատմամբ որևէ որտձգության դեպքում կազմակերպությունը ուղակիորեն հանդես է գալիս որպես կոնֆլիկտի կողմ»,- նշեց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Կարծում եմ, որ Նիկոլայ Բարդյուժայի հայտարարությունը և ՀԱՊԿ կողմից ՀՀ-ում անցկացվելիք զորավարժությունները, առաջին հերթին ազդանշան էր Ադրբեջանին, որ Հայաստանը գտնվում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ուշադրության կենտրոնում և կազմակերպության անդամ երկրները վճռական են իրենց դաշնակցի շահերը պաշտպանելու հարցում»,- հավելեց բանախոսը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին կայացած Երևան-Մոսկվա-Կիև-Աստանա-Քիշնև հեռուստակամրջի ժամանակ, անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ ՀԱՊԿ դիրքորոշմանը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բարդյուժան մասնավորապես ասել է. «Հայաստանը հանդիսանում է ՀԱՊԿ լիիրավ անդամ և եթե Հայաստանի նկատմամբ իրականացվեն ոչ բարիդրացիական քայլեր, ՀԱՊԿ անդամ երկրները միանշանակ կսատարեն Հայաստանին»:

Comments 15:35 22/05/2012
Any threat to Armenia is also considered a threat to CSTO, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan told reporters in Yerevan, commenting on the statement by CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha saying that CSTO states will unequivocally support Armenia in case of hostile actions against it.
According to the expert, “a threat to Armenia is also a threat to CSTO, with the organization being a conflict party if Armenia undergoes military aggression.”
“I think Nikolay Bordyuzha’s statement as well as CSTO military drills in Armenia are a signal to Azerbaijan that Armenia is in the focus of attention of CSTO states which are determined to protect the interests of their ally,” said Melik-Shahnazaryan.
“Armenia is a full-fledged member of CSTO, and CSTO states will unequivocally support Armenia in case of hostile actions against it,” organization’s Secretary General Nikolay Bordyuzha said during the Yerevan-Moscow-Kiev-Astana-Kishinev space bridge Monday, to explain CSTO’s stance on NK issue.