Ս.Նիկոյան. Վեհաժողովի անդամ երկրներին միավորում են ընդհանուր արժեքներ ու նպատակներ
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր վերջին վեց ամիսների ընթացքում ղեկավարել խորհրդարանական վեհաժողովը: Վեհաժողովի անդամ երկրներին միավորում են ընդհանուր արժեքներ ու նպատակներ, այդ թվում Սևծովյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդումը, բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ»,- Ազգային Ժողովում Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստի բացմանը հայտարարեց ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը:
Խորհրդարանի խոսնակն ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային համագործակցությանը. «Ժամանակակից աշխարհում բազմակողմ համագործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտությունը մեծ նշանակություն են ձեռք բերում: Մեր նպատակն է աջակցել ու զարգացնել այդ գործընթացները, որը պետք է նպաստի ոչ միայն երկրների ներքին խնդրիների լուծմանը, այլև երկրների և ժողովուրդների միջև վստահության ու փոխըմբռման հաստատմանը: Հենց այս գիտակցությամբ էլ շարժվում ենք տարածաշրջանային համագործակցություն ամրապնդելու ուղղությամբ»,- հավելեց իր խոսքը Ս.Նիկոյանն ու հույս հայտնեց, որ ՍԾՏՀ լիագումար նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակները ժամանակ կունենան ծանոթանալ նաև մեր երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը:
Նշենք, լիագումար նիստը կտևի երկու օր, Երևանում են 10 երկրների, այդ թվում և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի պատվիրակները:

Topic of the day 13:19 23/05/2012
“It was an honor for me to chair the parliamentary assembly during those six months. Common values and missions, including establishment of peace and stability in the Black Sea region and friendly relations unite the Assembly’s member states,” Parliament Speaker Samvel Nikoyan said in his opening remarks to the 39th BSEC PA plenary session.
Parliament Speaker stressed that Armenia greatly signifies regional cooperation.
“In the modern world multilateral cooperation and parliamentary diplomacy obtain great significance. Our mission is to support and advance those processes, which should not only contribute to the settlement of domestic issues, but to establish mutual trust and mutual understanding between the countries and nations. With this very focus we move forward to establish regional cooperation,” Mr Nkoyan said in his remarks.
The BSEC Parliamentary Assembly plenary session will last two days, Yerevan is hosting MPs from 10 countries, including Turkish and Azerbaijani MPs.