Ս.Նիկոյան. Վեհաժողովի անդամ երկրներին միավորում են ընդհանուր արժեքներ ու նպատակներ
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր վերջին վեց ամիսների ընթացքում ղեկավարել խորհրդարանական վեհաժողովը: Վեհաժողովի անդամ երկրներին միավորում են ընդհանուր արժեքներ ու նպատակներ, այդ թվում Սևծովյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդումը, բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ»,- Ազգային Ժողովում Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստի բացմանը հայտարարեց ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը:
Խորհրդարանի խոսնակն ընդգծեց, որ Հայաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում տարածաշրջանային համագործակցությանը. «Ժամանակակից աշխարհում բազմակողմ համագործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտությունը մեծ նշանակություն են ձեռք բերում: Մեր նպատակն է աջակցել ու զարգացնել այդ գործընթացները, որը պետք է նպաստի ոչ միայն երկրների ներքին խնդրիների լուծմանը, այլև երկրների և ժողովուրդների միջև վստահության ու փոխըմբռման հաստատմանը: Հենց այս գիտակցությամբ էլ շարժվում ենք տարածաշրջանային համագործակցություն ամրապնդելու ուղղությամբ»,- հավելեց իր խոսքը Ս.Նիկոյանն ու հույս հայտնեց, որ ՍԾՏՀ լիագումար նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած պատվիրակները ժամանակ կունենան ծանոթանալ նաև մեր երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը:
Նշենք, լիագումար նիստը կտևի երկու օր, Երևանում են 10 երկրների, այդ թվում և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի պատվիրակները:

Политика 12:11 23/05/2012
«Для меня было большой честью на протяжении последних шести месяцев руководить Парламентской ассамблеей. Стран-членов Ассамблеи объединяют общие ценности и цели, в том числе и укрепление мира и стабильности в черноморском регионе, установление добрососедских отношений со всеми странами региона»,– об этом заявил председатель Национального Собрания Армении Самвел Никоян на открытии 39-го пленарного заседания Парламентской ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества (ПА ОЧЭС).
Как подчеркнул спикер парламента, Армения уделяет большое внимание региональному сотрудничеству. «В современном мире разностороннее сотрудничество и парламентская дипломатия приобретают большую значимость. Нашей целью является содействовать этим процессам и развивать их, а это должно способствовать не только решению внутренних проблем наших стран, но и установлению между странами и народами атмосферы доверия и взаимопонимания. Именно с осознанием этого мы движемся на пути к укреплению регионального сотрудничества»,– отметил Самвел Никоян, выразив надежду на то, что прибывшие для участия в заседании ПА ОЧЭС делегаты ознакомятся и с историко-культурным наследием Армении.
Отметим, что Армения председательствует в ПА ОЧЭС на протяжении шести месяцев. В повестку пленарного заседания включены организационные вопросы, а также вопросы, связанные с деятельностью ОЧЭС, усовершенствованием налоговой системы в странах-членах организации, перспективами развития виноградарства и виноделия, реализацией соглашений в сфере борьбы с организованной преступностью, сферой культуры, образования, социальными проблемами и др. В заседании примут участие 70 делегатов из 10 стран. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении. В связи с 20-летием создания организации будет опубликовано заявление ПА ОЧЭС.