Քաղաքական 13:22 25/05/2012
«Ուրախ եմ, որ կոալիցիա չստեղծվեց, որովհետև դա հնարավորություն կտա որպեսզի ՀՀԿ-ն շատ ավելի արդյունավետ իրագործի իր նախընտրական ծրագրերը, և դա դրականորեն կանդրադառնա և´ տնտեսական համակարգի, և´ հասարակական կյանքի վրա»,- այսօր անդրադառնալով ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիա չկազմելու մասին ԲՀԿ-ի հայտարարությանը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՍԻՄ կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը:
Այնուհետև, շարունակելով միտքը, նա նշեց. «Կարծում եմ, որ ԲՀԿ-ն, փորձելով աշխատել ընդդիմադիր կեցվածքով, ի վերջո 6 ամիս անց, կվերադառնա դեպի կոալիցիա և կպաշտպանի Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունն ապագա ընտրություններում»:
Բաբուխանյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ ընտրությունները ցույց են տվել, որ կոալիցիոն գործընկերներն այնքան էլ վստահելի չեն, որքան պետք է լինեին:
Անդրադառնալով Panorama.am-ի հարցին, թե խորհրդարանում հիմնական ընդդիմադիր ուժը ո՞ր կուսակցությունն է լինելու, բանախոսը նշեց. «Ցավալի է, բայց լուրջ ընդդիմադիր այդպես էլ ես չեմ տեսնում, որովհետև ՀՀՇ-ի գործողությունները հայտնի է, ԲՀԿ-ն շատ է, բայց որպես ընդդիմադիր կուսակցություն նա դեռ պետք է իրեն ցույց տա, որովհետև ընդդիմադիր կուսակցությունն այն չէ, որ միայն ամեն ինչին դեմ խոսի»:
Նա ընդգծեց, որ «ցեխ շպրտող» ընդդիմություն մեզ պետք չէ. «Դա ՀՀՇ-ական ընդդիմությունն է, «Ժառանգությունն» էլ է երբեմն այդպիսի հնարքներով շարժվում...»:

Комментарии 13:53 25/05/2012
«Рад тому, что коалиция не была сформирована, так как это даст возможность намного более эффективного осуществления Республиканской партией Армении (РПА) своих предвыборных программ, а также положительно повлияет и на экономическую систему, и на общественную жизнь»,– об этом, комментируя заявление партии «Процветающая Армения» (ППА) об отказе вступать в коалицию с РПА, отметил на встрече с журналистами партии «Союз Конституционное право» Айк Бабуханян.
Продолжив мысль, он подчеркнул: «На мой взгляд, ППА, пытаясь работать с позиций, свойственных оппозиции, в конце концов, через 6 месяцев вернется в коалицию и поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна на предстоящих выборах».
По словам Бабуханяна, выборы показали, что коалиционные партнеры не такие надежные, какими они должны были быть.
Отвечая на вопрос Panorama.am о том, какая партия будет основной оппозиционной силой в парламенте, Айк Бабуханян отметил: «Печально, но я так и не вижу серьезной оппозиции, так как действия Армянского общенационального движения (АОД) известны, а ППА, хотя и многочисленная, но она пока должна проявить себя как оппозиционная партия, так как оппозиционной считают партию, которая не только выступает против всего».
Политик считает, что Армении не нужна оппозиция, которая будет поливать грязью. «Такой является АОД, в ряде случаев такими уловками продвигается и партия „Наследие”»,– резюмировал он.