Իրավունք 12:40 25/05/2012
Հայաստանի ընտրական պատմության մեջ նկատվել է ընտրողների աննախադեպ ակտիվություն առավոտյան ժամերին. Քննություն ՍԴ-ում
Սահմանադրական դատարանն այս պահին շարունակում է մայիսի 6-ին տեղի ունեցած համամասնական ընտրակարգով ԱԺ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու մասին Հայ ազգային կոնգրեսի դիմումի քննությունը և դիմող կողմը՝ ի դեմս ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանի և փաստաբան Վահե Գրիգորյանի ներկայացնում են իրենց փաստարկները:
Փաստաբանը պահանջեց անվավեր համարել ընտրությունների արդյունքները, քանի որ և Սերժ Սարգսյանը, և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը իրենց պաշտոնական այցերին զուգահեռ իրականացրել են նաև նախընտրական քարոզչություն: Այնուհետև փաստաբան Վահե Գրիգորյանը պահանջեց, որ Սահմանադրական դատարանը հրապարակի ընտրություններին մասնակցած անձանց ցուցակները՝ նկատելով, որ իրենց չմասնակցողների ցուցակը հրապարակել պետք չէ:
Մյուս դիմողը՝ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, իր փաստարկները ներկայացնելիս հայտարարեց, որ ընտրությունների օրը դեռ առավոտյան 7:30-ին ընտրատեղամասերի մոտ մարդկանց կուտակումներ են եղել: «Դրանք եղել են Հանրապետականի կողմից առաջնորդվող մարդիկ», նկատեց Զուրաբյանը՝ նշելով, որ այդ մարդիկ շուտ քվեարկել են մի տեղամասում, նրանց անձնագրերում դրոշմակնիքը շուտ ցնդել է, և նրանք նորից մասնակցել են քվեարկությանը մեկ այլ տեղամասում: «Այսինքն այդ մարդիկ եղել են կրկնակի քվեարկողները: Հայաստանի ընտրական պատմության մեջ նկատվել է ընտրողների աննախադեպ ակտիվություն առավոտյան ժամերին՝ 38000 հոգի», -նշեց Զուրաբյանը:
Այս քննության ժամանակ պատասխանող կողմը Կենտրոնական ընտրական ահնձնաժողովն է՝ ի դեմս նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի: Վերջինը նիստի սկզբում միջնորդեց, որ Բարձրագույն դատարանը կարճի հայցը, քանի որ «դիմող կողմը չի մտնում ՍԴ դիմելու իրավասություն ունեցող սուբյեկտների մեջ, որոնք կարող են վիճարկել ԿԸՀ-ի գործողությունների սահմանադրականությունը»:
Խորհրդակցությունից հետո, սակայն, դատարանը որոշեց, որ հաշվի առնելով այն, որ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 60-րդ հոդվածը թույլ է տալիս ՍԴ-ին ցանկացած պահի անդրադառանալ գործի վարույթի կարճմանը, հետևաբար մերժեց միջնորդությունը և առաջարկեց սկսել գործի քննությունը, իսկ միջնորդությանը անդադառնալ կողմերի բացատրությունն ամբողջ ծավալով լսելուց հետ:

Право 13:21 25/05/2012
Конституционный суд Армении продолжает рассматривать заявление АНК. Истец представляет свои аргументы
Конституционный суд Армении в настоящее время продолжает рассматривать заявление Армянского национального конгресса с требованием признать недействительными итоги парламентских выборов в Армении. Подавшая иск сторона, в лице координатора АНК Левона Зурабяна и адвоката Ваге Григоряна, представляют свои аргументы.
Адвокат потребовал признать недействительными итоги выборов, так как президент Армении Серж Саргсян и премьер-министр Тигран Саркисян параллельно с официальными визитами осуществляли предвыборную агитацию. Затем адвокат потребовал, чтобы Конституционный суд опубликовал списки лиц, участвовавших в выборах, заметив, что не следует публиковать списки непринявших участие.
Представляя свои аргументы, Левон Зурабян заявил, что в день выборов, утром в 7:30 у избирательных участков было скопление людей, которые, по его словам, руководствовались распоряжениями Республиканской партии Армении. Он добавил, что эти люди быстро проголосовали в одном участке, затем чернила печатей в их паспортах быстро испарились, и они вновь приняли участие в голосовании, но уже в другом участке. «В истории избирательных процессов Армении была заметна беспрецедентная активность в утренние часы – 38.000 человек»,– отметил Зурабян.
Ответчиком в ходе рассмотрения заявления была Центральная избирательная комиссия Армении, в лице председателя Тиграна Мукучяна. Он в начале заседания ходатайствовал, чтобы Высший суд прекратил иск, так как «истец не входит в число субъектов, правомочных обращаться в Конституционный суд и оспаривать конституционность действий ЦИК».
По окончании совещания, однако, суд решил, учитывая то, что ст.60 закона «О Конституционном суде» позволяет Конституционному суду в любой момент прекратить производство по делу, отклонить ходатайство, предложив начать рассмотрение дела, а к ходатайству перейти после выслушивания объяснений.