Հ.Հովհաննիսյան. Ոչ մի դրամական ներդրում չեմ արել ընտրությունների ընթացքում ու «ճշտով» չէր լինի, եթե տեղ զբաղեցնեի խորհրդարանում
ԲՀԿ համամասնական ցուցակի 9-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած Հայաստանի քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը հայտարարություն է տարածել.
«Ակտիվորեն մասնակցելով 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին, կազմակերպելով հանրային վերահսկողության միասնական ընտրական շտաբի գործունեությունը, ես ձեր արդար քվեով ընտրվել եմ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Քաղաքակիրթ աշխարհում ընդունված ժողովրդավարական չափանիշներով պարտավոր էի տեղ զբաղեցնել հայոց խորհրդարանում: Սակայն մեր իրականության մեջ գործում են այլ՝ ռուսական «մալինային» բնորոշ չափանիշներ: Ընտրություններից հետո կատարվող հաշվարկները ցույց են տալիս, որ «ձայներ բերածները» ոչ թե հրապարակային քաղաքական գործիչներն են, այլ պարկերով փողեր բաժանած «ընտրյալները»:
Ձեր խոնարհ ծառան ոչ մի դրամական ներդրում չի արել ընտրությունների ընթացքում և «ճշտով» չէր լինի, եթե տեղ զբաղեցներ խորհրդարանում, որի անցիալի և ապագայի խոսնակը անկեղծորեն համարում է, թե քաղաքական գործիչ լինելը շատ ավելի հեշտ գործ է, քան բիզնեսով զբաղվելը:Եթե ես այնքան ապաշնորհ եմ գտնվել, որ առ այսօր ոչ մի բիզնես չունեմ, ապա պարտավոր էի տեղս զիջել ընդունակներին և շնորհալիներին:Ես գիտակցում եմ, որ գոնե իմ ընտրողները համաձայն չեն այս մոտեցուներին, սակայն մերօրյա Հայաստանում այդպիսին են խաղի չգրված, բայց անշեղորեն գործող կանոնները: ՈՒստի, գիտակցելով ձեր առջև պատասխանատվությունս, իմ մարդկային էությամբ խորթ լինելով դասալքությանը, այդուհանդերձ, ստիպված էի հրաժարվել պատգամավորական մանդատից և հայտարարել ինքնաբացարկ: Ընդունեք իմ խորին շնորհակալությունը ձեր ծանրակշիռ վստահության համար: Կփորձեմ այդ վստահությունը արդարացնել աշխատելով ձեզ հետ կողք կողքի, ուս ուսի տված»,- մասնավորապես ասված է հայտարարության մեջ:

Политика 16:57 25/05/2012
Глава Союза политологов Армении А. Ованнисян о «понятиях» и присущих армянской действительности «стандартах русской малины»
Занимавший 9-е место в пропорциональном избирательном списке партии «Процветающая Армения» (ППА) председатель Союза политологов Амаяк Ованнисян, как стало известно накануне, находится в числе 28 членов данной политической силы, представивших в ЦИК РА заявления о самоотводе. В связи с этим А. Ованнисян сегодня распространил заявление, в котором говорится о причинах отказа от депутатского мандата.
«Активно участвуя в парламентских выборах 2012 года, организовывая деятельность Единого межпартийного штаба по общественному контролю за выборами, я на основании ваших честных голосов был избран депутатом Национального Собрания РА. По принятым в цивилизованном мире демократическим стандартам я обязан был занять место в армянском парламенте. Однако в нашей действительности действуют иные, присущие русской „малине” стандарты. Проводимые после выборов подсчеты показывают, что „принесшие голоса” лица – это не публичные политические деятели, а раздававшие мешками деньги „избранники”.
Ваш покорный слуга не сделал никаких денежных вложений в ходе выборов, и было бы не „по понятиям”, если бы занял место в парламенте, бывший и нынешний спикер которого искренне полагают, что быть политическим деятелем куда легче, нежели заниматься бизнесом. Если я оказался настолько бездарным, что у меня до сих пор нет бизнеса, то обязан был уступить место способным и одаренным. Я осознаю, что хотя бы мои избиратели не согласны с данным подходом, однако в сегодняшней Армении таковы неписаные, но неуклонно действующие правила игры. Посему, осознавая свою ответственность перед вами, по своей природе будучи чуждым дезертирству, тем не менее, вынужден был отказаться от депутатского мандата и заявить о самоотводе», – говорится в заявлении А. Ованнисяна, которое резюмируется словами благодарности за оказанное ему доверие.