Հարցազրույցներ 17:43 30/05/2012
ԲՀԿ-ական Վարդան Օսկանյանը հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ԲՀԿ-ն գալիք նախագահական ընտրություններում սեփական թեկնածուն առաջադրի` նշեց, որ այսօր այդ մասին դեռ վաղ է խոսելը: Լրագրողների հարցերին Վարդան Օսկանյանը պատասխանեց ԿԸՀ-ում պատգամավորական մանդատը ստանալուց հետո, ընդ որում ինքը, Գուրգեն Արսենյանը, ԱԺ պատգամավորի մանդատ առաջին անգամ ստացած Վահան Բաբայանն ու Տիգրան Ուրիխանյանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով բավականին ուշ եկան:
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ խորհրդարանական գործունեությանը, ապա նա հերթական անգամ կրկնեց` «Բարգավաճ Հայաստանը» խորհրդարանում լինելու է իշխանության այլընտրանքը: Սակայն հստակեցնել, արդյո՞ք դա նշանակում է, որ ԲՀԿ-ն վաղը կհայտարարի, ինչպես պահանջում է ԱԺ կանոնակարգ օրենքը, որ իրենք լինելու են խորհրդարանական ընդդիմություն, այդպես էլ հստակ պատասխան չտվեց.
«Մենք ճիշտին ճիշտ ենք ասելու, սխալին սխալ և փորձելու ենք իրական փոփոխություն բերել: Ընտրարշավի ժամանակ ԲՀԿ-ն խոսել է իսկական փոփոխություններից` և քաղաքական, և սոցիալական և տնտեսական...խոստումներ ենք տվել ու խոսել ենք ծրագրերից և հետամուտ ենք լինելու այդ ծրագրերի իրականացմանը»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում հավաստիացրեց ԲՀԿ-ական գործիչը:
Եվս մեկ անգամ հնչած հարցին` լինելո՞ւ եք ընդդիմություն, թե՞ ոչ, Վ.Օսկանյանը հերթական անգամ «լղոզեց» պատասխանը.
«ԲՀԿ-ն մնալու է այլընտրանք իշխող ուժին ու խորհրդարանում քաղաքական մեծամասնությանը: Այսինքն, եթե կբերվեն օրենքներ, որոնք համապատասխանում են մեր ծրագրերն, մենք կընդունենք դրանք, իսկ եթե կլինեն այնպիսինները, որոնք չեն համապատասխանում մեր ծրագրերին` կպայքարենք դրանց դեմ: Կլինենք իսկական այլընտրանք»,- նշեց նա ու ավելացրեց, որ լինելու են կառուցողական դաշտում:
Հավելեց նաև, որ այն հանգամանքը, որ հնարավոր չի եղել ընդհանուր լեզու գտնել ու կոալիցիա կազմել նշանակում է, որ ծրագրերի մեջ բովանդակային անհամաձայնություններ են ի հայտ եկել.
«Միայն բովանդակային, պաշտոնները բացարձակապես կապ չեն ունեցել, քանի որ քննարկումները ընթացել են միայն ծրագրերի բովանդակային մասով»:
Լրագրողների ճշտող այն հարցին, թե գուցե ՀՀԿ-ն է դրդել ԲՀԿ-ին կոալիցիա չկազմել` Վ.Օսկանյանը նշեց, որ նման բան չի եղել և հակառակը` ՀՀԿ-ն հայտարարել է , որ պատրաստ է կոալիցիա կազմել.
«Այս իրավիճակից շահելու է երկիրը և ժողովուրդը, ինչպես նաև խորհրդարանը, քանի որ այսօր մենք շատ ավելի մոտ ենք իրական խորհրդարանին»:
Վերջում էլ` անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյո՞ք հավանական է, որ ԲՀԿ-ն վեց-յոթ ամսից այդուհանդերձ վերադառնա կոալիցիա, շեշտեց` դրանք միայն կարծիքներ են:

Разное 18:27 30/05/2012
Отвечая после получения в ЦИК депутатского мандата на вопрос о том, возможно ли, что на предстоящих президентских выборах партия «Процветающая Армения» (ППА) выдвинет своего кандидата, член партии, экс-глава МИД Армении Вардан Осканян отметил, что пока рано говорить об этом.
Что касается партийной деятельности ППА, то В.Осканян в очередной раз повторил, что ППА в парламенте будет альтернативой властям. Однако при этом он не уточнил, означает ли это, что ППА завтра объявит, как того требует регламент Национального Собрания, что они будут парламентской оппозицией.
«Мы будем называть вещи своими именами – правду правдой, ложь ложью – и попытаемся произвести реальные изменения. В ходе избирательной кампании ППА говорила о истинных политических, социальных и экономических изменениях … Мы дали обещания, говорили о программах и будем следить за их реализацией»,– об этом в ходе брифинга заявил Осканян.
В ответ на вновь озвученный вопрос, будет ли ППА оппозицией или нет, Вардан Осканян дал размытый ответ. «ППА будет альтернативой правящей силе и политическому большинству в парламенте. То есть, если будут представлены законы, которые соответствуют нашим программам, мы их примем, если же будут не соответствующие нашим программам законы, мы будем бороться против их принятия. Мы будем истинной альтернативой»,– подчеркнул политик.
Что касается того, что они не вступили в коалицию, то это, по его словам, означает, что в программах были разногласия в содержательном плане. «Речь идет лишь о содержательной стороне, распределение должностей абсолютно не связано с этим, так как обсуждения велись лишь по содержательной части»,– заметил Осканян.
В ответ на вопрос о том, что, быть может, Республиканская партия Армении подтолкнула их отказаться вступать в коалицию, Вардан Осканян заявил, что ничего такого не было, напротив, РПА заявила, что готова к формированию коалиции.
«В результате сложившейся ситуации выиграет страна и народ, а также парламент, так как сегодня мы намного более близки к формированию реального парламента»,– отметил он.
Касаясь вопроса о том, вероятно ли, что ППА через 6-7 месяцев вернется в состав коалиции, Вардан Осканян заявил, что это лишь мнения тех или иных лиц.