Քըլըչդարօղլու. Թուրքիան իրականացնում է ուրիշների որոշումները
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժի` «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ԺՀԿ-CHP) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քննադատել է Անկարայի վարած քաղաքականությունը մասնավորապես Սիրիայի հարցում:
«CnnTurk» լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ` Քըլըչդարօղլուն նշել է, որ Թուրքիան գործիք է դարձել Արևմուտքի մեծ խաղացողների ձեռքին մերձավորարևելյան քաղաքականությունում:
«Մինչև հիմա Թուրքիան ինքն էր ազատորեն արտահայտում իր կամքը մերձավորարևելյան քաղաքականությունում: Բայց հիմա արդեն տարածաշրջանի քաղաքականությունը որոշում են ուրիշները, իսկ Թուրքիան իրականացնում է այդ ուրիշների որոշումները: Այս իրավիճակը Թուրքիային դարձրել է արտաքին քաղաքականության մեջ կապալառու, որը ճիշտ չէ»,- ասել է ընդդիմադիր կուսակցապետը:

Политика 13:32 31/05/2012
Лидер оппозиционной Народно-республиканской партии Турции Кемаль Кылычдароглу на встрече с журналистами подверг критике политику Анкары, в частности, в связи с сирийским вопросом.
Как сообщает информационная служба «CnnTurk», Кылычдароглу отметил, что Турция стала инструментом в руках крупных игроков Запада в вопросе ближневосточной политики.
«До сих пор Турция свободно выражала свою волю в вопросах ближневосточной политики. Сейчас же региональную политику решают другие, а Турция выполняет решения, принятые ими. Сложившаяся ситуация превратила Турцию в „подрядчика” во внешней политике, и это неправильно»,– резюмировал Кемаль Кылычдароглу.