Քաղաքական 13:37 01/06/2012
Կարճաժամկետ հեռանկարում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում որևէ առաջընթաց ակնկալելը իրատեսական չէ: Անդադառնալով տարծաշրջանային զարգացումներին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Այսօր բոլորը, այդ թվում՝ միջազգային հանրությունը, հասկանում է, որ խնդիրը Ադրբեջանի կեցվածքն է: Ստացվում է, որ նույն այդ միջազգային հանրությունն ազդակներ չունի՝ ներազդելու նրա վրա: Առնվազն ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ լինելու ընթացքում Ադրբեջանն աշխատելու է հարցը տեղափոխել այդ կառույցի ասպարեզ, ինչը նշանակում է, որ մոտ ժամանակներս խնդրի կարգավորման իմաստով ակնկալիքներ չարժե ունենալ»,- նշեց Կիրո Մանոյանը:
Կ. Մանոյանի խոսքով, նույն կարծիքը կիսում են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները և այդ իսկ պատճառով վերջիններիս ջանքերը ուղղված են հիմնականում պատերազմի սպառնալիքը չեզոքացնելու վրա:
Այնուամենայնիվ, ըստ ՀՅԴ ներկայացուցչի, պատերազմի սպառնալիքը լիովին բացառել չի կարելի: «Ադրբեջանը վստահ չէ, որ կարող է հաղթել պատերազմում, նա իրականում պատրաստ չէ դրան, սակայն պատերազմի հավանականությունը չի կարելի բացառել: Միևնույն ժամանակ պատերազմի վերսկսման դեպքում նավթի օրհնանքը կվերածվի անեծքի, քանի որ նավթը խաղաղություն է սիրում: Սակայն խելահեղ զինումն ու սպառազինումը և այն հայտարարությունները, որ լսում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից, զինադադարի այն խախտումները, որ Ադբեջանը կատարում է, կարող են պատերազմի վերսկսելու առիթ դառնալ՝ անգամ անկախ Ադրբեջանի կամքից»,- նշեց Կիրո Մանոյանը:

Политика 14:13 01/06/2012
В краткосрочной перспективе нереалистично ожидать какого-либо продвижения в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта. Об этом, касаясь региональных развитий событий, заявил на сегодняшней встрече с журналистами директор офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.
«Сегодня все, в том числе и международное сообщество, понимают, что основная причина отсутствия прогресса в решении проблемы – в поведении Азербайджана. Выходит, у того же международного сообщества нет сигналов воздействия на эту страну. Будучи членом Совбеза ООН Азербайджан по меньшей мере будет стремиться перенести вопрос в плоскость другой структуры, а это означает, что в ближайшее время не стоит связывать ожидания в связи с урегулированием конфликта»,– отметил Киро Маноян.
По его словам, такое мнение разделяют также страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ и по этой причине их усилия направлены на нейтрализацию военной угрозы.
Тем не менее, как считает Маноян, нельзя полностью исключать угрозу начала войны. «Азербайджан не уверен в том, что сможет одержать победу на войне, на самом деле эта страна не готова к этому, однако вероятность начала войны нельзя исключать. В то же самое время в случае возобновления военных действий благословенная сила нефти превратится в проклятие. Однако неразумное пополнение вооружения страны и те заявления, которые озвучивает руководство Азербайджана, а также случаи нарушения Азербайджаном режима прекращения огня могут стать поводом к возобновлению военных действий даже независимо от воли Азербайджана»,– подчеркнул Киро Маноян.