Թուրքական բանակում այժմ կա 720.648 զինծառայող
Թուրքիա Հանրապետության բանակի թվակազմը ներկա դրությամբ 720.648 է: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Զաման» (Zaman) օրաթերթը` վկայակոչելով զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հրապարակած տվյալները:
Աղբյուրի համաձայն` Թուրքիայի ցամաքային, ռազմածովային և ռազմաօդային զորքերում այժմ պաշտոնավարում է 327, ժանդարմերիայի հրամանատարական կազմում 33 և ծովափնյա անվտանգության ուժերում 2 գեներալ ու ծովակալ:
Տարբեր նշանակության զորքերի ընդհանուր սպայական կազմը բաղկացած է 39.593 զինվորականներից, որոնցից 33.539-ը ծառայում են ցամաքային զորքերում, 5.463-ը` ժանդարմերիայում, իսկ 591-ը` ծովափնյա անվտանգության ուժերում: Ենթասպայական կազմի ընդհանուր թիվն էլ հասնում է 93.463-ի:
Թուրքական զինուժի ցամաքային, ռազմածովային և ռազմաօդային զորամիավորումներում այժմ ծառայության է անցնում 463.024, ժանդարմերիայում` 199.386 և ծովափնյա անվտանգության ուժերում` 682 մարդ:
Նշենք, որ թուրքական բանակն իր անձնակազմի թվով երկրորդն է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի բանակից հետո: Փորձագետների գնահատմամբ` Թուրքիայի զգալի ժողովրդագրական ներուժը հնարավորություն է տալիս անհրաժեշտության դեպքում իրականացնել բոլոր զորատեսակների զինծառայողների հավելյալ մեծաթիվ համալրում` հավաքագրելով մինչև 18մլն մարդու։

Общество 15:16 01/06/2012
В настоящее время численность состава Вооружённых сил Турции составляет 720.648 человек. Об этом сообщает турецкая газета «Zaman», ссылаясь на данные, опубликованные генеральным штабом вооруженных сил страны.
Согласно информации, в настоящее время свои обязанности в составе сухопутных войск, военно-воздушных и военно-морских сил выполняют 327 генералов и адмиралов, в составе жандармерии – 33 генерала и адмирала, а в составе береговой охраны – 2.
Общий офицерский состав войск разного назначения состоит из 39.593 военных, 33.539 из которых служат в сухопутных войсках, 5.463 – в жандармерии, а 591 – в составе береговой охраны. Общее число прапорщиков ВС страны составляет 93.463 человек.
В объединениях сухопутных войск, военно-воздушных и военно-морских сил вооруженных сил Турции службу проходят 463.024 человек, в жандармерии – 199.386, а в составе береговой охраны – 682 человека.
Отметим, что по численности личного состава турецкая армия считается второй в НАТО после США. По оценке экспертов, значительный демографический потенциал Турции позволяет в случае необходимости комплектовать вооруженные силы дополнительно большим количеством военнослужащих всех видов войск, примерно в 18,2 млн человек.