Շուտով կմեկնարկեն Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարության ուղղությամբ աշխատանքները
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի հատուկ բանագնաց, էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուին, ով Սերժ Սարգսյանին է փոխանցել Թեհրանում կայանալիք Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովին մասնակցության Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հրավերը:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, Սերժ Սարգսյանը ողջունել է նախարար Նամջուի այցը Հայաստան և ընդգծել, որ մեր երկիրը կարևորում է փոխշահավետ համագործակցությունը հուսալի հարևան և լավ բարեկամ Իրանի հետ:
Երկուստեք ողջունելով Հայաստանի և Իրանի միջև վերջին տարիներին ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը և ընդգծելով դրանք ավելի մեծացնելու առկա ներուժը՝ զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ հատկապես էներգետիկայի բնագավառի առանցքային նախագծերի իրականացումը կնպաստի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների զգալի աճին:
Իրանի էներգետիկայի նախարարը տեղեկացրել է, որ շուտով կմեկնարկեն Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի շինարարության ուղղությամբ աշխատանքները:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուն երկուստեք կարևորել և բարձր են գնահատել հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, որի հերթական նիստը նախատեսված է մոտակա օրերին անցկացնել Երևանում:

Экономика 16:01 02/06/2012
Армения и Иран активизируют сотрудничество в сфере энергетики. Встреча президента Сержа Саргсяна с министром М. Намджу
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня спецпосланника президента ИРИ, министра энергетики Ирана Маджида Намджу. Как передает пресс-служба президента РА, гость передал главе армянского государства приглашение его иранского коллеги Махмуда Ахмадинажада принять участие в саммите Движения неприсоединения, который состоится в Тегеране.
Согласно сообщению, С. Саргсян приветствовал визит иранского министра в Армению и подчеркнул важность для армянской стороны взаимовыгодного сотрудничества с таким надежным соседом и дружественной страной, как Иран.
Стороны отметили рост объемов товарооборота между Арменией и Ираном за последние годы, подчеркнули существующий для его увеличения потенциал и выразили надежду на то, что в особенности этому посодействуют ключевые проекты в сфере энергетики.
Иранский чиновник сообщил, что вскоре начнутся работы по строительству ГЭС в Мегри и 3-й высоковольтной линии электропередач Армения-Иран.
В ходе встречи С. Саргсян и М. Намджу отметили важность и высоко оценили деятельность межправительственной комиссии, очередное заседание которой планируется провести в ближайшие дни в Ереване.