Ամերիկայի ձայն. Ադրբեջան անունով պետություն գոյություն չի ունեցել, այն պատմականորեն Իրանի մաս է կազմել
Ադրբեջան անունով պետություն գոյություն չի ունեցել, այն պատմականորեն Իրանի մաս է կազմել:
Այդ մասին իրանական «ջամնյուզ.քոմ կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել են «Ամերիկայի ձայն» հաղորդաշարին հյուրընկալված փորձագետները:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ «Ամերիկայի ձայնի» քաղաքական մեկնաբան Ալիռեզա Նուրի Զադեն, խոսելով Ադրբեջանի վարած հակաիրանական քարոզչության մասին, նշել է. «Ադրբեջանի կառավարությունը մի հեռուստաալիք է հիմնել, որի միջոցով առավոտից երեկո խոսում է «Ադրբեջանի միասնության» մասին: Այդ միասնությունը, այո, ճիշտ է, սակայն, ոչ թե Իրանի թյուրքախոս ազարիները պետք է միավորվեն Ադրբեջանի ժողովրդին, այլ պետք է տեղի ունենա հակառակ գործընթացը»:
Հաղորդմանը ներկա մեկ այլ փորձագետ՝ Մոհամմադ Սահիմին, էլ, մասնավորապես, նշել է. «Ադրբեջանում ծայրահեղական ուժեր են գործում, որոնք ցանկանում են երկիրն անվանափոխել՝ դարձնելով Հյուսիսային Ադրբեջանը, այն պատճառաբանությամբ, թե իբր Հարավային Ադրբեջանը գտնվում է «օկուպացիայի» մեջ: Սակայն փաստն այն է, որ ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը պատմականորեն մաս է կազմել Իրանին»:
Հավելենք, որ վերջերս ԵՊՀ-ում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Սեյյեդ Ալի Սաղայիանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի ստեղծմանն առնչվող հարցին, նշել էր, որ մինչև 1918թ. Ադրբեջան անունով պետություն չի եղել, այն կազմավորվել է պատմական Արանի տարածքում: Իսկ օրերս Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ Հոսեյն Ահմադին իրանական «ԻՌԱՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել, որ Ադրբեջանն Իրանի շուրջ 400 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքի նկատմամբ հավակնություններ ունի:

Общество 13:46 02/06/2012
«Голос Америки»: Государства под названием Азербайджан не существовало: он исторически был частью Ирана
Государства под названием Азербайджан не существовало: он исторически был частью Ирана. Об этом, как передает иранский сайт «джамньюз.ком», заявили эксперты, которые участвовали в программе «Голос Америки».
Согласно информации, политический обозреватель программы «Голос Америки» Алиреза Нури Заде, говоря об антииранской пропаганде Азербайджана, отметил: «Правительство Азербайджана создало телеканал, по которому с утра до вечера говорит о «единстве Азербайджана». Да, это единство– правильное явление, но не проживающие в Иране тюркоязычные азери должны объединять народ Азербайджана, а должен иметь место обратный процесс».
Присутствующий на передаче другой эксперт Мухаммад Сахими, в частности, подчеркнул: «В Азербайджане действуют радикальные силы, которые хотят переименовать страну в Северный Азербайджан, объяснив это тем, что якобы Северный Азербайджан находится в „оккупации”. Однако факт в том, что территория нынешней Азербайджанской Республики исторически была частью Ирана».
Добавим, что недавно на состоявшейся в Ереванском государственном университете встрече экс-посол Ирана в Армении Сейед Али Сагаян, касаясь вопроса об образовании государства Азербайджан, отметил, что до 1918 года государства под названием Азербайджан не существовало: оно было образовано на территории исторического Арана.
На днях иранский эксперт по вопросам Кавказа Хусейн Ахмади в интервью иранскому информагентству «ИРАС» заявил, что Азербайджан претендует на более чем 400 тыс. кв. км территории Ирана.