Պատրաստվում էին Քլինթոնի այցին. Նա Երևանում կլինի այսօր
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն այսօր կայցելի Հայաստան: Ըստ երևույթին, հենց նրա այցի հետ էին կապված երեկ ուշ երեկոյան Զվարթնոց օդանավակայանը մայրաքաղաքի կենտրոնին կապող Իսակովի պողոտայում ակտիվորեն ընթացող մաքրման, լվացման աշխատանքները: Դրանց իրականացման համար ՃՈ աշխատակիցները հատվածաբար փակում էին ճանապարհը:
Հիշեցնենք, որ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Վիկտորիա Նուլանդի հայտարարության համաձայն, մայիսի 31-ից հունիսի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Քլինթոնը կլինի Դանիայում, Նորվեգիայում, Շվեդիայում, Հայաստանում, Վրաստանում, Ադրբեջանում, Թուրքիայում:
Կովկասում պետքարտուղարը կլինի հունիսի 4-7-ը: Բոլոր այս երկրներում, ըստ աղբյուրի, Քլինթոնը կքննարկի տարածաշրջանային անվտանգության, ժողովրդավարության, տնտեսական զարգացման վերաբերյալ հարցեր:
Հայաստան ամերիկացի պաշտոնյան կայցելի հենց հունիսի 4-ին: Նախատեսված են նրա հանդիպումները նախագահ Սերժ Սարգսյանի, այլ պաշտոնյաների ու քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների հետ: ԱԳՆ-ից ավելի վաղ հայտնել էին, որ Երևանում կայանալիք բանակցությունների օրակարգում են հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության զարգացման ու խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացը, քննարկվելու են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներ: ՀՀ նախագահի հետ հանդիպումից հետո նախատեսված է համատեղ ճեպազրույց:
Հայաստանից նա կուղևորվի Վրաստան, Բաթումիում կբացի ԱՄՆ-Վրաստան ռազմավարական համագործակցության կոմիտեի լիագումար նիստը, ապա կլինի Ադրբեջանում, որտեղ նախատեսված է հանդիպում Իլհամ Ալիևի հետ:
Շրջագայությունը Քլինթոնը կավարտի Ստամբուլում: Այստեղ նա կվարի գլոբալ հակաահաբեկչական ֆորումի նախարարների հանդիպումը:

Политика 09:40 04/06/2012
Напомним, как сообщила представитель госдепартамента США Виктория Нуланд, в период с 31 мая по 7 июня Клинтон посетит Данию, Норвегию и Швецию, а затем отправится в Армению, Грузию, Азербайджан и Турцию.
Госсекретарь посетит страны Южного Кавказа 4-7 июня. Во всех указанных странах она обсудит вопросы «региональной безопасности, демократии, экономического развития и борьбы с терроризмом».
В Армению госсекретарь прибудет 4 июня. Намечены ее встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, другими официальными лицами и руководителями гражданского общества.По сообщению МИД Армении, в повестку переговоров в Ереване включен широкий спектр вопросов, касающихся развития и углубления армяно-американских дружественных отношений, процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, а также региональных и международных проблемам, представляющих двусторонний интерес. После встречи с главой государства состоится совместный брифинг.
Далее Клинтон отправится в Грузию, где откроет пленарную сессию комиссии стратегического партнерства США-Грузия в Батуми. После визита в Грузию, 6 июня Хиллари Клинтон посетит Азербайджан, где состоится встреча с президентом страны Ильхамом Алиевым.
Госсекретарь завершит свое турне посещением Стамбула, где будет сопредседательствовать на встрече министров иностранных дел стран-членов Всемирного форума по противодействию терроризму. Клинтон также обсудит с руководством Турции иранскую ядерную проблему и ситуацию в Сирии.