Հասարակություն 11:30 04/06/2012
«Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է իրավիճակը սահմանագծում սրել: Այդ երկրի կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունքում իրավիճակը տարածաշրջանում շարունակում է անկայուն մնալ»,- մեկնաբանելով Չինարի գյուղի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետի վրա ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի իրականացրած գործողությունները՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Սամվել Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը թիկունքից հարձակում է իրականացրել Չինարի գյուղի մերձակա հայկական հենակետերից մեկի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հայկական կողմից, նախնական տեղեկություններով, 3 զինծառայող զոհվել է, ևս 5ը՝ վիրավորվել են:
Հարցին, թե՝ ի՞նչ խնդիր են լուծում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերը և ինչո՞ւ են դիվերսիոն գործողությունները հայ-ադրբեջանական սահմանին հաճախակի դարձել, Ս. Պետրոսյանը նշեց. «Ադրբեջանին ձեռնտու չէ տարածաշրջանային կայունությունն ու խաղաղությունը, իսկ նման դիվերսիոն գործողությունները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի միջազգային հանրությունը գործուն քայլեր չի ձեռնարկում դրանց կասեցման համար»:
Նրա խոսքերով, միջազգային հանրությունը ցանկացած նման դեպքից հետո ինչ-որ դեկլարատիվ, ընդհանրական հայտարարություններ է հնչեցնում, ինչը պարարտ հող է ստեղծում ադրբեջանական կողմի համար:

Comments 12:09 04/06/2012
Azerbaijan tries to aggravate the situation at the line of contact, with regional situation remaining unstable due to Azerbaijan’s policy, military expert Samvel Petrosyan told Panorama.am, commenting on Azerbaijani diversion attack on an Armenian military post near Chinari village, Tavush region, which, according to preliminary information, killed 3 servicemen and wounded another 5.
Asked what is the purpose of Azerbaijani diversion attacks, the expert said, “Azerbaijan would not benefit from regional stability and peace, and will continue diversion attacks until the international community takes active steps towards their suspension.”
According to Petrosyan, every such incident is followed by a declarative statement by the international community, which paves the way for the continuation of Azerbaijan’s policy.