Հունիսի 11-ին Հայաստանի փաստաբանները գործադուլ են հայտարարում
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի մի խումբ փաստաբաններ զգուշացնում են Վճռաբեկ դատարանի դատավորներին, որ հունիսի 11-ին իրենք հայտարարում են մեկօրյա գործադուլ:
Փաստաբանների տարածած հայտարարության մեջ նշվում է.
«ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հարգելի դատավորներ.
Մենք` սույն հայտարարությանը միացած փաստաբաններս, ի նշան Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի կողմից դրսևորվող անթույլատրելի գործելակերպի դեմ բացասական մեր վերաբերմունքի, որոշել ենք իրականացնել մեկօրյա գործադուլ: Գիտակցելով, որ գործադուլը հանդիսանում է մեր բողոքի դրսևորման ամենածայրահեղ ձևերից մեկը, այնուամենայնիվ որոշել ենք դիմել այս ծայրահեղ միջոցին, նկատի ունենալով, որ մինչև այժմ մեր կողմից ձեռնարկված տարաբնույթ միջոցները (բողոքներ տարբեր մարմիններին, ցույց, հրապարակումներ ՋՄ-ներում և այլն) ոչ միայն չեն շտկել իրավիճակը, այլ` պարզապես անտեսվել են:
Սույնով կցանկանայինք պարզաբանել, թե որ խնդիրներն են դրդել մեզ այս ծայրահեղ քայլին: Հայտնի է, որ դեռևս 2007 թվականից` ՀՀ Սահմանադրությամբ ՀՀ վճռաբեկ դատարանին վերապահված նոր լիազորություններն իրականացնելու նպատակով, ՀՀ դատական օրենսգրքում, դատավարական օրենսգրքերում սահմանվեցին վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու նոր չափանիշներ: Սկսած այդ պահից և մինչև օրս Վճռաբեկ դատարանը, օգտվելով վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու չափանիշների անորոշությունից, բազմիցս կամայականություն է դրսևորել այդ օրենքը կիրառելիս, որի արդյունքում մինչև այժմ մեզ հայտնի չէ գոնե մեկ դատական ակտ, որում վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու որոշումը լիներ պատճառաբանված: Հայտնի են վճռաբեկ բողոքները վերադարձվելու բազմաթիվ դեպքեր, երբ ճիշտ նույն չափանիշներին համապատասխանող մեկ այլ սուբյեկտի վճռաբեկ բողոքը վարույթ է ընդունվել: Նույնիսկ եթե բացառենք վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու փուլում կոռուպցիոն երևույթների առկայության վարկածը, ապա` Վճռաբեկ դատարանի կողմից կիրառվող երկակի ստանդարտները առնվազն չեն փարատում այն անձանց կասկածները, ովքեր հակված են մտածելու, որ այդ երկակի մոտեցումների հիմքում կոռուպցիան է:
Մենք` փաստաբաններս դեռ լավ ենք հիշում, որ Վճռաբեկ դատարանի ներկայիս նախագահը, իր պաշտոնը ստանձնելուց մի քանի օր անց ՀՀ փաստաբանների պալատում հանդիպում ունեցավ փաստաբանների հետ, որի ընթացքում` որպես իր առաջնահերթ քայլերից մեկը հայտարարեց վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու այդ արատավոր պրակտիկայի վերացումը: Այդ հանդիպման ընթացքում պարոն Մկրտումյանն ընդունեց այն ամենը, ինչ նշված է վերևում և խոստացավ ամենակարճ ժամանակամիջոցում արմատապես փոխել Վճռաբեկ դատարանի մոտեցումները: Նշված խոսակցությունից անցել է մոտ չորս տարի, սակայն ոչինչ չի փոխվել: Ինչը հիմք է տալիս մեզ մտածելու, որ` թեև խնդրի լրջությունն ընդունվում է ամենաբարձր մակարդակով, սակայն գոյություն չունի այն լուծելու ցանկություն կամ` կամք:
Մեկ այլ լրջագույն խնդիր է հանդիսանում այն, որ Վճռաբեկ դատարանը, Սահմանադրությամբ կոչված լինելով ապահովելու օրենքի միատեսակ կիրառությունը, հենց ինքն է հաճախ անտեսում իր իսկ կողմից արտահայտած իրավական դիրքորոշումները, իսկ երբեմն կայացնում իր նախկին որոշումներին ուղղակիորեն հակասող նորանոր որոշումներ, առանց պատճառաբանելու, թե ինչու՞ է շեղվում սեփական նախադեպերից:
Վճռաբեկ դատարանի նման գործունեությունը ստեղծել ու ստեղծում է կատարյալ իրավական անորոշություն, այսինքն` չի ծառայում այն նպատակներին, որոնց համար անձինք դիմում են այդ ատյանի պաշտպանությանը: Որևէ գործով վճռաբեկ բողոք կազմելիս մենք չենք կարող գոնե մոտավորապես պատկերացնել, թե ի՞նչ ընթացք այն կարող է ստանալ, ինչը մեր վստահորդների մոտ անվստահություն է առաջացնում մեր մասնագիտական կարողությունների հանդեպ:
Մեր փորձից ելնելով կարող ենք հավաստել, որ Վճռաբեկ դատարանի ներկայիս գործելակերպը, այդ ատյանի կողմից ստեղծած իրավական անորոշությունը և անթափանցիկությունը բացասական տպավորություն են ստեղծում հասարակության մոտ դատական համակարգի մասին:
Ավելին, հետաքննություն և նախաքննություն իրականացնող մարմինների, ինչպես նաև դատախազության արատավոր գործելակերպի, ինչպես նաև` առաջին և վերաքննիչ ատյանների դատարաններում տիրող անընդունելի վիճակի, դատավարական բոլոր փուլերում հետզհետե սաստկացող համատարած խախտումների համար պատասխանատվությունը, մեր համոզմամբ, նույնպես կրում է Վճռաբեկ դատարանը: Դատական համակարգի օրեցօր խորացող ճգնաժամը հետևանք է Վճռաբեկ դատարանի վերը նշված գործելակերպի:
Այս մեկօրյա գործադուլի նպատակն է` դատական իշխանության ուշադրությունը հրավիրել գոյություն ունեցող խնդիրների վրա: Հուսով ենք, որ այս կարճատև բողոքի դրսևորումը բավարար կլինի, որպեսզի դատական համակարգը գիտակցի խնդրի լրջությունը և լուծումներ փնտրելու հրատապությունը»:
Փաստաբանների պալատից տեղեկացնում են, որ այդ օրը փաստաբաններով հավաքվելու են և լրագրողների ներկայությամբ ներկայացնելու են իրենց պահանջները: Հայտարարությանն արդեն միացել է շուրջ 100 փաստաբան:

Право 17:55 05/06/2012
Группа членов Палаты адвокатов Армении, недовольная деятельностью судей Кассационного суда РА, заявила о проведении 11 июня однодневной забастовки.
«Осознавая, что забастовка является одной из самых крайних мер проявления нашего протеста, тем не менее, мы решили пойти на этот шаг, поскольку все предпринятые нами разнородные меры (жалобы в различные органы, публикации в СМИ и др.) не только не исправили ситуации, но просто были проигнорированы», – говорится в заявлении, к которому уже присоединились 100 адвокатов.
Как сообщили в Палате адвокатов, целью забастовки является привлечение внимания судебных властей к существующим проблемам. В этот день адвокаты соберутся вместе и на пресс-конференции представят свои требования.
Напомним, еще 26 мая адвокаты обещали в скором времени выступить с заявлением относительно своего недовольства деятельностью Кассационного суда РА. Данная проблема даже стала предметом самых бурных дискуссий, в том числе в социальных сетях. Более того, ранее была создана специальная группа, куда вошли адвокаты Геворк Гёзалян, Айк Алумян, Ара Зограбян, Карен Межлумян и Лусине Саакян. Еще тогда Г. Гёзалян сообщил агентству «ФактИнфо» («Пастинфо»), что в случае, если предложения адвокатов будут проигнорированы, они начнут акцию протеста. По его словам, данная инициатива находит поддержку большинства представителей адвокатской сферы в республике.
Сегодня в заявлении адвокатов уточняются причины данной акции протеста: «Известно, что еще с 2007г., для реализации установленных согласно Конституции РА новых полномочий Кассационного суда в Судебном кодексе РА, кодексах судопроизводства был закреплен новый порядок принятия исков на производство. Начиная с того момента и по сей день, Кассационный суд РА, пользуясь неопределенностью норм принятия исков на производство, не единожды проявлял своеволие при применении данного закона, в результате чего нам до сих пор неизвестен хотя бы один судебный акт, в котором решение о принятии на производство кассационной жалобы было бы обосновано. Известны многочисленные случаи возврата кассационных жалоб, в то время как составленная по тем же нормам кассационная жалоба иного субъекта была принята к производству. Даже если исключить версию о наличии коррупционных явлений на стадии принятия кассационных жалоб к производству, то применяемые Кассационным судом двойные стандарты как минимум не устраняют сомнений тех лиц, кто склонен думать, что в основе подобного двойственного подхода лежит коррупция».
Адвокаты напоминают также обещание действующего председателя Кассационного суда РА Армана Мкртумяна в кратчайшие сроки устранить порочную практику принятия жалоб на производство и подчеркивается, что момента его озвучивания прошло 4 года, однако ничего не изменилось.
Еще одной проблемой в заявлении называются порой противоречащие друг другу решения Кассационного суда, причем без обоснования того, почему отклоняются от собственных прецедентов, имевших место ранее. Отмечается, что вся эта ситуация, «создавшаяся правовая неопределенность и непрозрачность оставляют у общественности негативное впечатление о судебной системе». Более того, считают юристы, ответственность за все проблемы и упущения в нижестоящих судебных инстанциях, органах следствия и пр., за «усугубляющийся день ото дня кризис судебной системы» также несет Кассационный суд РА.