Քաղաքական 14:47 05/06/2012
«Ես կարծում եմ, որ Հ. Քլինթոնի այցը չափազանց մեծ նշանակություն ուներ հայ-ամերիկյան հարաբերությունների համար: Նաև չափազանց մեծ կարևորություն եմ տալիս այն փաստին, որ պետքարտուղար Քլինթոնը հավանություն տվեց խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման մակարդակին»,- անդրադառնալով երեկ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի` տարածաշրջան և Երևան կատարած այցին, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Բանախոսը կարծիք հայտնեց, որ մի շարք խնդիրներում` հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված, սահմանային միջադեպի հետ կապված, ԼՂ շփման գոտում լարվածության նվազեցման հանդիպումների հետ կապված, ԱՄՆ-ի դիրքորոշումները համապատասխանում են Հայաստանի դիրքորոշումներին:
«Այդ առումով, Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի հայտարարությունը, որ Բաքվում Իլհամ Ալիևի հետ շատ «լուրջ» զրույց կունենա, ես մեծ նշանակություն եմ տալիս: Սակայն հասկանալի է, որ նվազեցման համար ամենալուրջ լծակը հենց հայկական կողմերի համարժեք պատասխանն է, որը մենք տեսնում ենք»,- հավելեց Ս. Մինասյանը:
Քաղաքագետն անդրադարձավ նաև Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և նշեց, որ այն փաստը, որ հայաստանում ԱՄՆ պետքարտուղարը Իրանի առնչությամբ ոչ մի հայտարարություն չի հնչեցրել, խոսում է այն մասին, որ «ԱՄՆ-ում շատ լավ հասկանում են Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների առանձնահատկությունները և, առնվազն, հասկանում են Հայաստանի համար այդ խնդրի նշանակությունն ու զգայունությունը»:

Politics 16:28 05/06/2012
“I think Hillary Clinton’s visit was too important for Armenian-American relations. I also attach much importance to the fact that the U.S. Secretary of State hailed the level of Armenia’s parliamentary elections,” political scientist, deputy director of the Caucasus Institute Sergey Minasyan told Panorama.am, commenting on Hillary Clinton’s visit to the region and to Armenia in particular.
The speaker noted that the position of the U.S. on Armenian-Turkish normalization, the latest border incident and meetings aiming to reduce tension at the contact line coincides with Armenia’s approaches.
“In this respect, I also place a high value on the statement of the U.S. Secretary of State that she will “have a serious conversation” with Ilham Aliyev in Baku. However, it is clear that an adequate response from the Armenian side is the most serious way which we can see,” Minasyan added.
The expert also dwelt on the situation around Iran, noting that in Yerevan Hillary Clinton said nothing about Iran, which testifies to the fact that “the U.S. understands the peculiarities of relations between Armenia and Iran or at least understands the significance and the delicate nature of the Iranian issue for Armenia.”