Քաղաքական 13:05 07/06/2012
«Թուրքիայի ղեկավարությունը շարունակում է իր հայտարարություններով զարմացնել բոլորին, քանի որ ողջ աշխարհը հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման մասին մի բան է ասում, իսկ Թուրքիան լրիվ այլ»,- մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլու հայտարարությունները՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարեն Ավագյանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է. «երբ Հայաստանը դուրս կգա օկուպացված տարածքներից, նրա հետ ևս հնարավոր կլինի հարաբերություններ հաստատել»:
«Պատահական չէր, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը Հայաստանում կրկնեց երկու տարի առաջ հնչեցրած իր այն միտքը, որ «գնդակը Թուրքիայի դաշտում է»: Դա նշանակում է, որ Թուրքիայի մերկապարանոց հայտարարություններն անհասկանալի են նաև Արևմուտքի համար: Թուրքիան պետք է քաղաքական կամք դրսևորի, հավատարիմ մնա իր պարտավորություններին և վավերացնի հայ-թուրքական արձանագրությունները»,- հավելեց նա:
Ըստ պատգամավորի, եթե Թուրքիան այդքան շահագրգռված է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ ու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմամբ, ապա ամեն ինչ կաներ զսպելու իր կրտսեր եղբոր՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականությունը:

Comments 14:23 07/06/2012
Turkey’s leadership continues to surprise everyone with its statements, with the world saying one thing about Armenian-Turkish normalization and Turkey saying quite another thing, member of RPA parliamentary faction Karen Avagyan told Panorama.am, commenting on Turkish FM Ahmet Davutoglu’s statement.
Davutoglu had stated that “normalization of relations between Turkey and Armenia is possible only after Armenia vacates the occupied territories.”
“It is not accidental that U.S. Secretary of State Hillary Clinton reiterated in Yerevan that “the ball is in Turkey’s field.” It means that Turkey’s unfounded statements are unintelligible to the West also. Turkey must show political will, stay loyal to its commitments and ratify the Armenian-Turkish protocols,” Avagyan noted.
According to the parliamentarian, if Turkey were interested in the resolution of Nagorno-Karabakh conflict and establishment of peace in the region, it would spare no effort to restrain the aggressive policy of its younger brother Azerbaijan.