Է. Շարմազանով. Թուրքիա և եվրաինտեգրում հասկացությունները հոմանիշներ լինել չեն կարող
«Թուրքիան համառորեն շարունակում է արհամարհել իր իսկ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և խեղաթյուրել իրականությունը»,- մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այն հայտարարությունը, թե՝ «երբ Հայաստանը դուրս կգա օկուպացված տարածքներից, նրա հետ ևս հնարավոր կլինի հարաբերություններ հաստատել»՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ըստ բանախոսի՝ սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ այսօր Թուրքիա և եվրաինտեգրում հասկացությունները հոմանիշներ լինել չեն կարող:
«Ի գիտութուն, թե Հայաստանից արևմուտք և թե Արցախից արևելք ընկած երկրների ղեկավարների` ևս մեկ անգամ փաստեմ, որ, այո, կան օկուպացված տարածքներ, և այդ օկուպացված տարածքներից պետք է դուրս գան հենց թուրքերն ու ադրբեջանցիները:
Թարմացնելով Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի հիշողությունը` տեղեկացնեմ, որ իր երկիրն օկուպացրել է Եվրամիության նախագահությունը ստանձնող Կիպրոսի հանրապետության հյուսիսային մասը` իսկ Ադրբեջանը Արցախի հանրապետության տարածք հանդիսացող Շահումյանը, Գետաշենը, Մարտունաշենը…»,- ասաց նա:

Sharmazanov: Turkey and European integration thoughts far from being synonyms
“Turkey is persistently ignoring the international obligations they have assumed and keep distorting the reality,” Parliament Deputy Speaker Eduard Sharmazanov said remarking on Turkish FM Ahmet Davutoglu’s statement claiming “relations with Armenia might be established when Armenia leaves the occupied territories.”
Speaking to Panorama.am Mr Sharmazanov said it is evidence that today Turkey and European integration are thoughts far from being synonyms.
“The heads of countries lying in the west side of Armenia and in the east side of Artsakh should know that, yes, there are occupied territories, and that the Turks and the Azeris should leave those occupied lands.
To refresh the memory of Turkish FM, I would like to stress that his country has occupied the northern part of the Republic of Cyprus, while Azerbaijan has occupied Shahumyan, Getashen and Martunashen which are territories of Artsakh Republic…” he said.