Ֆիզուլիի մտացածին մարտը՝ զոհերին լեգալիզացնելու միջոց
Նախօրեին ադրբեջանական կողմից՝ AzeriDefence.com կայքի միջոցով տեղեկություն տարածվեց, թե Ֆիզուլիի հատվածում «հայկական զորքերը անցել են հարձակման, ներկայումս ընթանում են խոշորամասշտաբ գործողություններ՝ ուղղաթիռների կիրառությամբ»: Բնականաբար, ադրբեջանցիների զինվորական շրջանակների անանուն աղբյուրները վստահեցրել էին, որ «հարձակումը» հաջողվել է հետ մղել, բայց գրանցվել են կորուստներ:
Այս անհեթեթ հաղորդագրության ողջ գրավչությունն անանուն զինվորականի կողմից կորուստների մասին տեղեկությունը հաստատելն է: Բանն այն է, որ ԼՂՀ Պաշտպանական բանակից արդեն հերքել են լայնամասշտաբ գործողությունների մասին տեղեկությունը և ընդամենը նշել, որ շփման գծում փոխհրաձգությունը, որի ինտեսնիվությունը քիչ է տարբերվում նախորդիվ եղած իրավիճակից: Հետևաբար կարելի է զարմանալ, թե ի՞նչ խնդիր է լուծում Բաքուն՝ նման անհեթհեթ, ըստ էության, պատերազմի մեկնարկի մասին տեղեկատվություն տարածելով:
Իրականում զարմանալու անհրաժեշտություն չկա: Գործ ունենք շատ պարզ իրականության հետ: Մի կողմից վերջին օրերին շփման գծում ինտենսիվ դարձած գործողություններն են, որոնց արդյունքում հայկական կողմը 4 զոհ էր կրել, իսկ ադրբեջանական կողմը մոտավորապես 20-ը: Մյուս կողմից՝ ռազմական պայմաններում կրած կորուստները թաքցնելու Ադրբեջանի ձգտումն է:
Վերջին օրերի մարտերի արդյունքում, ինչպես նշվեց ադրբեջանական կողմը տվել է մոտ երկու տասնյակ զոհ: Դրանցից միայն 5-ի դեպքում է պաշտոնական հաղորդագրությամբ նշվել, որ զոհվել են մարտի ընթացքում: Այնուհետ սկսվեց «ջրոցին». ըստ պաշտոնական հաղորդագրությունների՝ վերջին օրերի ընթացքում ադրբեջանական բանակի մի զինծառայող ինքնասպան է եղել, երկուսի մահը վրա է հասել բետոնե սալիկի տակ մնալու հետևանքով, մեկը զրասույզ է եղել ու խեղդվել, ևս մեկը անհետ կորել է: Փաստորեն երկու-երեք օրվա ընթացքում 5 ադրբեջանցի զինծառայող զոհվել է ոչ մարտական պայմաններում: Հասկանալի է, որ մնացած 10 զոհերին կրկին ոչ մարտական իրավիճակներին վերագրելը բարդ կլիներ, ուստի Ադրբեջանում մտածել են ծիծաղելի ելք՝ «ուղղաթիռների գործածմամբ մարտեր», որտեղ եղել են կորուստներ:
Զավեշտն այն է, որ մի քանի ժամ անց ադրբեջանական մեկ այլ կայք՝ 1news.az-ը հերքում է «պատերազմական գործողությունների» մասին տեղեկությունը: Բնականաբար, կորուստների մասին տեղեկությունը չի հերքվել:

Общество 13:49 08/06/2012
Накануне вечером азербайджанская сторона посредством сайта «AzeriDefence.com» распространила информацию о том, что на физулинском направлении «армянская армия перешла в наступление и в данный момент идут широкомасштабные бои с применением вертолетов». Естественно, безымянные источники из военных кругов Азербайджана заверяли, что «наступление» армянской армии удалось остановить и оттеснить, однако ценой потерь азербайджанской стороны.
Примечательным в данном «сообщении» является именно подтверждение безымянным источником фактов потерь. При этом Армия обороны НКР уже официально опровергла информацию о широкомасштабных действиях, отмечая, что на линии соприкосновения была зафиксирована перестрелка, интенсивность которой мало чем отличается от предыдущих.
Возникает вопрос, какие задачи решает официальный Баку, распространяя дезинформацию о широкомасштабных боях? Если внимательно изучить хронологию последних дней, когда в результате инцидентов на линии фронта армянская сторона потеряла 4 военнослужащих, а азербайджанская - 20, и учитывая попытки Азербайджана скрыть боевые потери, то ответ очевиден.
Официально Минобороны Азербайджана подтвердило только факт гибели 5 своих военнослужащих в бою, после чего началось «списывание» остальных погибших. Согласно официальной информации за последние несколько дней один военнослужащих азербайджанской армии покончил с собой, двоих задавила бетонной плитой, один утонул в реке, один подорвался на мине и еще один пропал без вести.
Сложно будет «списать» остальные потери азербайджанской армии за столь сжатый срок, придумывая все более нелепые обстоятельства их смерти. Поэтому азербайджанская сторона не нашла ничего лучше, чем заявить о «широкомасштабных боях с участием вертолетов», естественно сопровождавшихся «потерями» с азербайджанской же стороны. При этом, информагентство «1ньюз.аз», опровергнувшее спустя несколько часов информацию о «военных действиях», факт потерь азербайджанской армии не опровергает.